There are a total of 77 bills of lading on file for Tenex Global LLC between June 25th, 2018 and May 17th, 2026.
Of those 77 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 77 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 77 |
| Notify Party Records | 4 |
| First Shipment on File | Jun 25th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENEX GLOBAL LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Tenex Global LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Tenex Global LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HAINING DINGSEN DECORATION MATERIAL | May 2026 | 66 | 58 |
| HANGZHOU YIYING TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 113 | 8 |
| QINGDAO RUIXINCHEN INTERNATIONAL TR | Jan 2026 | 37 | 2 |
| XIAMEN NEWSTAR ENTERPRISES LIMITED | May 2026 | 644 | 1 |
| WINNERLIFTING(H.K.)INT'L TRADING LI | Mar 2026 | 286 | 1 |
| SAPALI GROUP JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 158 | 1 |
| NINGBO EVERLIFT MACHINERY CO., LTD | May 2026 | 317 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tenex Global LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENDERRONI FOODS INC | May 2026 | 216 | 6 |
| TENDERS G&M CO., LTD | Apr 2026 | 412 | 1 |
| TENDORA INC | May 2026 | 78 | 29 |
| TENEE INDUSTRIAL (HONGKONG) LIMITED | May 2026 | 71 | 3 |
| TENEKECIOGLU ULUSLARARASI DIS TIC | Dec 2024 | 162 | 0 |
| TENEO 3000 S.R.O | Apr 2026 | 94 | 4 |
| TENERE | Apr 2026 | 348 | 1 |
| TENERGY CORPORATION | Apr 2026 | 998 | 3 |
| TENERIAS OMEGA S.A. | Oct 2024 | 405 | 0 |
| TENERIFE INTERNATIONAL TRADING | Feb 2026 | 547 | 1 |
| TENEX JSC | Apr 2026 | 390 | 12 |
| TENFY TECHNOLOGY PTE.LTD. | May 2026 | 72 | 22 |
| TENG CHANG INC | Dec 2025 | 2,972 | 0 |
| TENG FEI TRADING CO., LTD. | Dec 2022 | 181 | 0 |
| TENG GREAT TRADE INC | Feb 2026 | 134 | 2 |
| TENG HONGDA (SHENZHEN) INTERNATIONAL LOGISTICS CO., LTD | Feb 2024 | 86 | 0 |
| TENG LONG TRADING INC | May 2026 | 116 | 47 |
| TENG-YANG TRADING CO., LTD. | May 2026 | 295 | 11 |
| TENGA CO.,LTD. | May 2026 | 302 | 6 |
| TENGA USA INC. | May 2026 | 177 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 | WHLC031G505169 | TUBW26016303 | E015 | House Bill | TUBW | 9555101 | WAN HAI A08 | 2026-03-19 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 550 PKG | 18,500 KG | HAINING DINGSEN DECORATION MATERIAL | TENEX GLOBAL LLC | TRADE AMERICA LLC | PVC PANEL | |
| 2026-02-16 | ONEYNB5IBW290500 | TUBW26017276 | 167E | House Bill | TUBW | 9330707 | HYUNDAI FORWARD | 2026-02-15 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 522 PKG | 18,800 KG | Container Yard | HAINING DINGSEN DECORATION MATERIAL | TENEX GLOBAL LLC | TRADE AMERICA LLC | PVC PANEL |
| 2026-02-09 | MAEU263017809 | TUBW25125206 | 551E | House Bill | TUBW | 9526904 | MAERSK LUZ | 2026-02-07 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 620 PKG | 18,800 KG | Container Yard | HAINING DINGSEN DECORATION MATERIAL | TENEX GLOBAL LLC | TRADE AMERICA LLC | PVC PANEL |
| 2026-01-15 | OOLU2314808550 | SCQHTAOSEC000024 | 030E | House Bill | SCQH | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-01-14 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 60 CTN | 780 K | QINGDAO RUI XIN CHEN INTERNATIONAL | TENEX GLOBAL LLC | TENEX GLOBAL LLC | MICROFIBER CLEANING CLOTH | |
| Run Date | 2026-04-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-31 |
| Trade Update Date | 2026-03-04 |
| Master BOL # | ONEYNB6IB0234600 |
|---|---|
| House BOL # | TUBW26019009 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TUBW |
| Voyage # | 193E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM PLUM |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18500 KG |
| Weight in KG | 18,500 KG |
| Quantity | 561 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU7395878 |
| Commodity Description |
PVC PANEL |
| Shipper Name | HAINING DINGSEN DECORATION MATERIAL |
|---|---|
| Address Line 1 | SHUANGFENG VILLAGE, YUANHUA TOWN, H |
| Address Line 2 | AINING CITY ZHEJIANG PROVINCE, CHIN |
| Address Line 3 | A,HAINING,CN |
| Consignee Name | TENEX GLOBAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1406 LAMPETER ROAD, LANCASTER,PA 17 |
| Address Line 2 | 602 US+1 7173144620,LANCASTER,PA, , |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | TRADE AMERICA LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 25440 SE 275TH PL MAPLE VALLEY, WA |
| Address Line 2 | 98038, USA,WASHINGTON, DC,US |
| Container Number | FFAU7395878 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDW56208 |
| Seal Number 1 | CNDW56208 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PVC PANEL |
| Marks and Numbers 1 | PO:1077 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 43 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 10 | 2025-11-22 |
| Baltimore, Maryland | 10 | 2023-07-08 |
| Los Angeles, California | 7 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2026-04-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 70 | 2026-05-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2026-01-15 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2021-02-09 |
| Haiphong Vietnam | 1 | 2026-05-18 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2024-09-05 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2020-09-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tenex Global LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENEX GLOBAL LLC | 1406 LAMPETER ROAD, LANCASTER,PA 17 602 US+1 7173144620,USLNS, ,US | 2026-01-12 | 17 |
| TENEX GLOBAL LLC | 1406 LAMPETER ROAD, LANCASTER,PA 17 602 US+1 7173144620,USFCA, ,US | 2025-12-18 | 6 |
| TENEX GLOBAL LLC | 2026-04-01 | 5 | |
| TENEX GLOBAL LLC | 2025-08-02 | 3 | |
| TENEX GLOBAL LLC | 2026-01-15 | 1 | |
| TENEX GLOBAL LLC | 2026-05-18 | 1 | |
| TENEX GLOBAL LLC | 2026-05-14 | 1 | |
| TENEX GLOBAL LLC | 2024-11-19 | 21 | |
| TENEX GLOBAL LLC | 2024-05-06 | 8 | |
| TENEX GLOBAL LLC | 2021-08-27 | 6 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Tenex Global LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-05 | 1 | |
| 2023-09-16 | 1 | |
| 2022-10-14 | 1 | |
| 2022-09-16 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||