There are a total of 115 bills of lading on file for TENG Long Trading Inc between September 24th, 2023 and May 14th, 2026.
Of those 115 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 48 were within the past 90 days.
| Total Records | 115 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 115 |
| Notify Party Records | 103 |
| First Shipment on File | Sep 24th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 48 |
| Records in the Past Year | 99 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENG LONG TRADING INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with TENG Long Trading Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with TENG Long Trading Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN FUTAI TECHNOLOGY INDUSTRY GROUP | May 2026 | 100 | 35 |
| RUIJIA (SHENZHEN) TRADING | Feb 2026 | 11 | 11 |
| SHENGXUAN TRADING | May 2026 | 124 | 8 |
| ZHONGSHAN XIANGMAO HOUSEHOLD PRODUC | Jan 2026 | 78 | 7 |
| PROSPECT GLOBAL LOGISTICS INC | May 2026 | 671 | 7 |
| SHENZHEN HONGHANG CROSS-BORDER E | May 2026 | 80 | 6 |
| SHENZHEN JIUHENGJIN TECHNOLOGY | May 2026 | 95 | 5 |
| Mar 2026 | 5 | 5 | |
| EDACAR EV CO., LTD. | Apr 2026 | 83 | 4 |
| SHENZHEN MAIRUI LOGISTICS CO., LTD | May 2026 | 140 | 3 |
| Apr 2026 | 4 | 3 | |
| QINGDAO GIANT INDUSTRY AND TRADING | May 2026 | 136 | 3 |
| FOSHAN LIANDU E-COMMERCE | Mar 2026 | 17 | 3 |
| CHANGZHOU VALTINSU TECHNOLOGY CO. | Mar 2026 | 34 | 3 |
| SHENZHEN WEILAI ELECTRONIC TECHNOLO | Jun 2025 | 44 | 2 |
| TAI'AN GUANGYUAN INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 69 | 1 |
| SHENZHEN ZHONGSHIYI INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | Nov 2025 | 50 | 1 |
| May 2025 | 2 | 1 | |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| SHENZHEN RUITU SUPPLY CHAIN MANAGEM | May 2026 | 507 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to TENG Long Trading Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENERGY CORPORATION | Apr 2026 | 998 | 4 |
| TENERIAS OMEGA S.A. | Oct 2024 | 405 | 0 |
| TENERIFE INTERNATIONAL TRADING | Feb 2026 | 547 | 1 |
| TENEX GLOBAL LLC | May 2026 | 76 | 4 |
| TENEX JSC | Apr 2026 | 390 | 18 |
| TENFY TECHNOLOGY PTE.LTD. | May 2026 | 71 | 22 |
| TENG CHANG INC | Dec 2025 | 2,972 | 0 |
| TENG FEI TRADING CO., LTD. | Dec 2022 | 181 | 0 |
| TENG GREAT TRADE INC | Feb 2026 | 134 | 3 |
| TENG HONGDA (SHENZHEN) INTERNATIONAL LOGISTICS CO., LTD | Feb 2024 | 86 | 0 |
| TENG-YANG TRADING CO., LTD. | May 2026 | 294 | 10 |
| TENGA CO.,LTD. | May 2026 | 302 | 6 |
| TENGA USA INC. | May 2026 | 177 | 5 |
| TENGAI TRADE INC | Nov 2024 | 129 | 0 |
| TENGCHUANG TRADING LLC | May 2026 | 186 | 30 |
| TENGCO INC. | May 2026 | 4,270 | 166 |
| TENGDA FURNITURE CO.,LTD | Jun 2024 | 181 | 0 |
| TENGFEI TECHNOLOGY CO. LTD | May 2026 | 237 | 14 |
| TENGGUO INTERNATIONAL TRADE | Mar 2024 | 157 | 0 |
| TENGHUI INDUSTRIAL GROUP LTD | May 2026 | 234 | 120 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | ZIMUSHH32088666 | EVHL26031634 | 7E | House Bill | EVHL | 9968059 | JADE I | 2026-05-11 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 299 CTN | 11,915 KG | Pier to Pier | SHENZHEN FUTAI TECHNOLOGY INDUSTRY GROUP | TENG LONG TRADING INC | TENG LONG TRADING INC | ELECTRIC BIKE UN 3556 CLASS 9 |
| 2026-05-08 | EGLV149602047251 | EVHL26041164 | 032E | House Bill | EVHL | 9850599 | EVER FUTURE | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 190 CTN | 7,885 KG | House to House | SHENZHEN JIUHENGJIN TECHNOLOGY | TENG LONG TRADING INC | TENG LONG TRADING INC | ELECTRIC BIKE UN3556 CLASS9 |
| 2026-05-06 | ZIMUSHH32076744 | OSTIGZSAV2630182 | 13W | House Bill | OSTI | 9931123 | ZIM MOUNT DENALI | 2026-05-05 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 138 PKG | 9,840 K | Container Yard | QINGDAO GIANT INDUSTRY&TRADING | TENG LONG TRADING INC | TENG LONG TRADING INC | DUMPER |
| 2026-05-06 | ZIMUSHH32076742 | OSTIGZSAV2630181 | 13W | House Bill | OSTI | 9931123 | ZIM MOUNT DENALI | 2026-05-05 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 311 PKG | 10,450 K | Container Yard | SHENGXIANG TRADING | TENG LONG TRADING INC | TENG LONG TRADING INC | DUMPER |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | EGLV149602223750 |
|---|---|
| House BOL # | EVHL26041043 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EVHL |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | 9935399 |
| Vessel Name | EVER MAGNA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11870 KG |
| Weight in KG | 11,870 KG |
| Quantity | 299 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU6473590 |
| Commodity Description |
ELECTRIC BIKE UN3556 CLASS9 |
| Shipper Name | SHENZHEN HONGHANG CROSS-BORDER E |
|---|---|
| Address Line 1 | BAODE INDUSTRIAL CENTER, LIXIN SRD |
| Address Line 2 | HUAIDE COMMUNITY FUYONG,SZ,CN |
| Consignee Name | TENG LONG TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1312 17TH ST UNIT NUM-2955 DENVERCO |
| Address Line 2 | 80202,DE,CO 80202,US |
| Notify Party Name | TENG LONG TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1312 17TH ST UNIT NUM-2955 DENVERCO |
| Address Line 2 | 80202,DE,US |
| Container Number | EGSU6473590 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCVAF3314 |
| Seal Number 1 | EMCVAF3314 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ELECTRIC BIKE UN3556 CLASS9 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 47 | 2026-05-08 |
| Savannah, Georgia | 21 | 2026-05-06 |
| Long Beach, California | 21 | 2026-04-18 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2026-05-15 |
| Houston, Texas | 8 | 2026-04-16 |
| New York, New York | 1 | 2026-05-14 |
| Oakland, California | 1 | 2026-04-03 |
| Tampa, Florida | 1 | 2025-10-10 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-12-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 93 | 2026-05-15 |
| Nansha China (Mainland) | 8 | 2026-01-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2026-04-06 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2026-02-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2025-11-13 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-04-03 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2026-01-08 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-10-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2025-02-15 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 1 | 2024-11-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for TENG Long Trading Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENG LONG TRADING INC | 1312 17TH ST UNIT NUM-2955 DENVERCO 80202,DE,CO 80202,US | 2026-05-15 | 35 |
| TENG LONG TRADING INC | 1312 17TH ST UNIT NUM-2955 DENVERCO 80202,DE,US | 2026-05-15 | 34 |
| TENG LONG TRADING INC | 2026-04-17 | 25 | |
| TENG LONG TRADING INC | 2026-05-06 | 22 | |
| TENG LONG TRADING INC | 2026-01-30 | 5 | |
| TENG LONG TRADING INC | 2026-03-25 | 4 | |
| TENG LONG TRADING INC | 2026-04-03 | 4 | |
| TENG LONG TRADING INC | 2026-04-06 | 4 | |
| TENG LONG TRADING INC | 2025-10-16 | 3 | |
| TENG LONG TRADING INC | 2026-01-05 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 3 email addresses on file for TENG Long Trading Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-16 | 7 | |
| 2025-10-01 | 1 | |
| 2024-12-09 | 3 |