There are a total of 302 bills of lading on file for Tenga Co.,Ltd. between November 4th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 302 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 302 |
|---|---|
| Shipper Records | 342 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 4th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENGA CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Tenga Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Tenga Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TENGA USA INC. | May 2026 | 177 | 112 |
| STERNDRIVE ENGINEERING, INC. | May 2026 | 376 | 5 |
| JAL ENTERPRISES | Oct 2025 | 174 | 5 |
| Jun 2023 | 5 | 5 | |
| Apr 2026 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tenga Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENERIFE INTERNATIONAL TRADING | Feb 2026 | 547 | 1 |
| TENEX GLOBAL LLC | May 2026 | 77 | 4 |
| TENEX JSC | Apr 2026 | 390 | 12 |
| TENFY TECHNOLOGY PTE.LTD. | May 2026 | 72 | 22 |
| TENG CHANG INC | Dec 2025 | 2,972 | 0 |
| TENG FEI TRADING CO., LTD. | Dec 2022 | 181 | 0 |
| TENG GREAT TRADE INC | Feb 2026 | 134 | 2 |
| TENG HONGDA (SHENZHEN) INTERNATIONAL LOGISTICS CO., LTD | Feb 2024 | 86 | 0 |
| TENG LONG TRADING INC | May 2026 | 116 | 47 |
| TENG-YANG TRADING CO., LTD. | May 2026 | 295 | 11 |
| TENGA USA INC. | May 2026 | 177 | 5 |
| TENGAI TRADE INC | Nov 2024 | 129 | 0 |
| TENGCHUANG TRADING LLC | May 2026 | 186 | 25 |
| TENGCO INC. | May 2026 | 4,278 | 160 |
| TENGDA FURNITURE CO.,LTD | Jun 2024 | 181 | 0 |
| TENGFEI TECHNOLOGY CO. LTD | May 2026 | 237 | 13 |
| TENGGUO INTERNATIONAL TRADE | Mar 2024 | 157 | 0 |
| TENGHUI INDUSTRIAL GROUP LTD | May 2026 | 241 | 117 |
| TENGIZCHEVROIL LLP | Apr 2026 | 185 | 1 |
| TENGJIE COMMODITIES CO.,LTD. | Feb 2026 | 207 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 | ONEYTYOG23397900 | YATIYTJTYO103797 | 168E | House Bill | YATI | 9330707 | HYUNDAI FORWARD | 2026-04-10 | TACOMA, WASHINGTON | TOKYO JAPAN | 149 CTN | 813 KG | Pier to Pier | TENGA | 1252290 B.C. LTD | NON-PENETRABLE MANUAL MASSAGE APPARATUS (MADE OF PLASTIC AND RUBBER) | |
| 2026-03-28 | HDMUTYOM91661500 | DSVFRAF0183709 | 087E | House Bill | DSVF | 9395161 | ONE HONG KONG | 2026-03-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 301 CTN | 3,369 KG | Container Yard | TENGA | TENGA USA INC | MASSAGE APPARATUSHS CODE: .,. | |
| 2026-03-14 | HDMUTYOM20323600 | DSVFRAF0182829 | 064E | House Bill | DSVF | 9588081 | ONE HELSINKI | 2026-03-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 1,567 CTN | 9,073 KG | Container Yard | TENGA | TENGA USA INC | MASSAGE APPARATUSHS CODE:.,., .,. | |
| 2026-02-19 | HDMUTYOM03687500 | DSVFTYO8314457 | 085E | House Bill | DSVF | 9312781 | NYK VEGA | 2026-01-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 1,312 CTN | 7,801 KG | Pier to Pier | TENGA | TENGA USA INC | TENGA USA INC | MASSAGE APPARATUSHS CODE: .,., .,.,.,.,.INV# CI- UST |
| Run Date | 2026-04-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | HDMUTYOM26846700 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFRAF0204454 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 081E |
| IMO # | 9312999 |
| Vessel Name | NYK ORION |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | TOKYO |
| Foreign Port of Lading | TOKYO JAPAN (58886) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8410 KG |
| Weight in KG | 8,410 KG |
| Quantity | 1351 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU4132432 |
| Commodity Description |
MASSAGE APPARATUSHS CODE:.,., .,.,.INVOICE#:CI-UST |
| Shipper Name | TENGA CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | HARUMI TRITON SQUARE Z 11F |
| Address Line 3 | 1-8-12 HARUMI, CHUO-KU |
| City | TOKYO |
| Country Code | JP |
| Contact Name | KASUYA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +81362282244 |
| Shipper Name | TENGA CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | HARUMI TRITON SQUARE Z 11F |
| Address Line 3 | 1-8-12 HARUMI, CHUO-KU |
| City | TOKYO |
| Country Code | JP |
| Contact Name | KASUYA |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +81362282245 |
| Consignee Name | TENGA USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2807 OREGON COURT UNIT F-1 |
| City | TORRANCE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90503 |
| Country Code | US |
| Container Number | HMMU4132432 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H0166366 |
| Seal Number 1 | 25H0166366 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MASSAGE APPARATUSHS CODE:.,., .,.,.INVOICE#:CI-UST |
| Marks and Numbers 1 | NO MARK |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000008410 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 164 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 76 | 2026-04-11 |
| Long Beach, California | 48 | 2022-05-10 |
| Oakland, California | 6 | 2022-10-11 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2025-03-22 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2024-05-21 |
| Miami, Florida | 1 | 2019-06-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tokyo Japan | 270 | 2026-05-09 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 9 | 2025-03-22 |
| Pusan South Korea | 5 | 2024-05-21 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 5 | 2022-10-11 |
| Haiphong Vietnam | 3 | 2026-01-12 |
| Yokohama Japan | 3 | 2017-12-19 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2022-09-29 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2024-08-20 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2022-08-30 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2021-06-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tenga Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENGA CO.,LTD. | NID BLDG.3F,1-23-9 HONCHO,NAKANO-KU TOKYO 164-0012 JP | 2017-06-12 | 31 |
| TENGA CO., LTD. | HARUMI TRITON SQUARE Z 11F 1-8-12 HARUMI, CHUO-KU TOKYO JP | 2025-09-18 | 29 |
| TENGA CO.,LTD. | 2022-07-08 | 24 | |
| TENGA CO., LTD. | 2022-04-28 | 24 | |
| TENGA CO.,LTD. | 2022-03-26 | 23 | |
| TENGA CO.,LTD. | 2017-05-18 | 22 | |
| TENGA CO., LTD. | 2023-04-28 | 19 | |
| TENGA CO.,LTD. | 2017-06-22 | 13 | |
| TENGA | 2026-05-09 | 11 | |
| TENGA CO.,LTD. | 2013-08-20 | 9 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Tenga Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 40 | |
| 2026-05-09 | 40 | |
| 2020-01-03 | 2 | |
| 2018-03-22 | 1 | |
| 2017-06-22 | 41 | |
| 2015-08-13 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||