There are a total of 277 bills of lading on file for Truconnect Communications Inc. between October 28th, 2019 and May 21st, 2026.
Of those 277 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 277 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 346 |
| Notify Party Records | 162 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 51 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Truconnect Communications Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Truconnect Communications Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MAX POWER CREATION LIMITED | May 2026 | 286 | 235 |
| DBG TECHNOLOGY ( VIET NAM) COMPANY | May 2026 | 221 | 17 |
| SHAOXING SHUNXIN PIPE MAKING CO. | May 2026 | 27 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Truconnect Communications Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRUCK PRO LLC | May 2026 | 683 | 21 |
| TRUCK SHIELDS LLC | May 2026 | 990 | 6 |
| TRUCK TIRE DISTRIBUTOR, INC. | Nov 2025 | 297 | 0 |
| TRUCK TIRE EXPRESS | Jul 2025 | 132 | 0 |
| TRUCK TRAILER PRO | Feb 2026 | 156 | 0 |
| TRUCK WAREHOUSE, LLC | Dec 2022 | 265 | 0 |
| TRUCKING 2000 LLC | Sep 2025 | 85 | 0 |
| TRUCKING 2000 LOGISTICS LLC | Sep 2025 | 68 | 0 |
| TRUCKMEN WAREHOUSE | Apr 2026 | 216 | 23 |
| TRUCKPRO DIST CTR | May 2026 | 302 | 14 |
| TRUCORE DISTRIBUTORS INC | Dec 2022 | 298 | 0 |
| TRUDEAU CORPORATION | May 2026 | 1,339 | 10 |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | May 2026 | 1,844 | 22 |
| TRUDELL MEDICAL INTERNATIONAL | May 2026 | 188 | 8 |
| TRUDOOR LLC | May 2026 | 110 | 9 |
| TRUE ACCLAIM SDN BHD | May 2026 | 139 | 5 |
| TRUE APPAREL, INC | May 2026 | 142 | 7 |
| TRUE BEAUTY KNITTING CO.,LTD. | Oct 2024 | 355 | 0 |
| TRUE BOTANICALS | May 2026 | 335 | 12 |
| TRUE BRANDS | May 2026 | 1,816 | 93 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-24 | ONEYHANG26003800 | RSLCVNAF2604018A | 079E | House Bill | RSLC | 9462732 | YM UNICORN | 2026-04-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 1,250 PCS | 11,145 K | Container Yard | DBG TECHNOLOGY (VIETNAM) COMPANY | TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | MAX POWER CREATION INC., LIMITED | STRATUS C . LTE SMART PHONE |
| 2026-04-20 | EGLV149601983742 | RSLCSNAF2604077A | 0P50C | House Bill | RSLC | 9473028 | CMA CGM MELISANDE | 2026-04-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 720 PCS | 9,401 K | House to House | MAX POWER CREATION GROUP | TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | SUNSHINE T ELITE - . TABLET PC PCS CTNS PLTS H.S. CODE: INV NO.TCCS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-04-10 | EGLV143653205865 | ELNV53205865B | 1213E | House Bill | ELNV | 9595503 | EVER LEADER | 2026-04-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 100 CTN | 575 KG | House to House | SHAOXING SHUNXIN PIPE MAKING | TRUCONNECT COMMUNICATIONS, INC. | TRUCONNECT COMMUNICATIONS, INC. | TENT SIDEWALLS |
| 2026-04-04 | EGLV149601631528 | RSLCSNAF2603274A | 1446E | House Bill | RSLC | 9935210 | EVER MACH | 2026-04-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 720 PCS | 9,400 K | House to House | MAX POWER CREATION GROUP | TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | SUNSHINE T ELITE - . TABLET PC PCS CTNS PLTS H.S. CODE: INV NO.:TCCS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | EGLV149602331323 |
|---|---|
| House BOL # | RSLCSNAF2604314A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RSLC |
| Voyage # | 1449E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MAGUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN, GUANGDON |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10094 K |
| Weight in KG | 10,094 KG |
| Quantity | 732 PCS |
| Volume | 38 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU4853306 |
| Commodity Description |
SUNSHINE T ELITE - . TABLET PC PCS CTNS PLTS H.S. CODE: SIM CARD KIT PCS CTNS PLTS H.S. CODE: INV NO.TCCS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Shipper Name | MAX POWER CREATION GROUP CO.LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM P 4F LLADRO CENTRE, 75 HOI YUE |
| Address Line 2 | N ROAD, KWUN TONG, KL, HONGKONG |
| Consignee Name | TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1149 S HILL STREET LOS ANGELES CA 9 |
| Address Line 2 | 0015 USA |
| Notify Party Name | TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1149 S HILL STREET LOS ANGELES CA 9 |
| Address Line 2 | 0015 USA |
| Container Number | TLLU4853306 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTDW1904 |
| Seal Number 1 | EMCTDW1904 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SUNSHINE T ELITE - . TABLET PC PCS CTNS PLTS H.S. CODE: SIM CARD KIT PCS CTNS PLTS H.S. CODE: INV NO.TCCS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | CLOUD MOBILE NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 165 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 112 | 2026-03-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 191 | 2026-05-22 |
| Shekou China (Mainland) | 45 | 2025-01-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 18 | 2021-03-25 |
| Haiphong Vietnam | 15 | 2026-04-24 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2022-06-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2026-04-10 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 2 | 2022-03-03 |
| Pusan South Korea | 1 | 2022-06-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Truconnect Communications Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | 1149 S HILL STREET LOS ANGELES CA 9 0015 USA | 2026-05-22 | 165 |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | 1149 S HILL STREET LOS ANGELES CA 9 0015 US | 2025-11-07 | 10 |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | 2025-10-04 | 7 | |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | 2026-04-24 | 1 | |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS, INC. | 2024-12-31 | 69 | |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS, INC | 2022-08-20 | 19 | |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | 2025-04-02 | 3 | |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC | 2020-02-28 | 1 | |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS, INC. | 2026-04-10 | 1 | |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS, INC. | 2026-04-10 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Truconnect Communications Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-31 | 69 |
Below are the top 2 email addresses on file for Truconnect Communications Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-04 | 7 | |
| 2024-12-31 | 69 |