There are a total of 1,816 bills of lading on file for True Brands between April 1st, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 1,816 bills of lading, 44 were within the past 30 days and 93 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,816 |
|---|---|
| Shipper Records | 11 |
| Consignee Records | 1,797 |
| Notify Party Records | 1,442 |
| First Shipment on File | Apr 1st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 44 |
| Records in Last 90 Days | 93 |
| Records in the Past Year | 308 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUE BRANDS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with True Brands, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with True Brands in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BEST PROMOTIONAL PRODUCT CO.,LTD | Feb 2026 | 275 | 52 |
| BAYERISCHE GLASWERKE GMBH | May 2026 | 1,541 | 39 |
| HAVANNA S.A. | May 2026 | 50 | 34 |
| ANNY'S (HONGKONG) SUPPLIES LIMITED | May 2026 | 81 | 31 |
| HANGZHOU LONGQUAN INDUSTRIAL CO. | Jan 2026 | 2,238 | 23 |
| ZHEJIANG BETTER-LINE INDUSTRY & TRADE CO.,LIMITED | May 2026 | 64 | 21 |
| ZHEJIANG BAIRUN KITCHENWARE CO.,LTD | Apr 2026 | 741 | 19 |
| NINGBO YITIAN SILICONE TECHNOLOGY C | Apr 2026 | 277 | 18 |
| PMI JOINEASE PLASTIC & METAL PRODUC | May 2026 | 272 | 16 |
| YANGJIANG YANGDONG YASHION INDUSTRI | May 2026 | 124 | 15 |
| SHANDONG EVERBLOOMING GLASS CO.,LTD | May 2026 | 153 | 15 |
| GOODRAIN INDUSTRY&TRADE LIMITED | May 2026 | 46 | 15 |
| ZHEJIANG TODO HARDWARE MANUFACTURE | May 2026 | 700 | 13 |
| SHANXI SAMYO INDUSTRIAL PRODUCTS TR | May 2026 | 321 | 13 |
| SOURGISTICS INTERNATIONAL SOURCING (SUZHOU)CO.,LTD | May 2026 | 95 | 12 |
| NINGBO WINPEX IMP EXP CO LTD | May 2026 | 44,297 | 11 |
| WUYI BEYOND TOOLS CO.,LTD | May 2026 | 1,312 | 10 |
| SHANXI MEIKE INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 504 | 10 |
| GUANGZHOU JS HOMEWARE CO.,LTD | Feb 2026 | 42 | 10 |
| UNITED INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 3,525 | 9 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to True Brands.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | May 2026 | 277 | 10 |
| TRUCORE DISTRIBUTORS INC | Dec 2022 | 298 | 0 |
| TRUDEAU CORPORATION | May 2026 | 1,339 | 10 |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | May 2026 | 1,844 | 22 |
| TRUDELL MEDICAL INTERNATIONAL | May 2026 | 188 | 8 |
| TRUDOOR LLC | May 2026 | 110 | 9 |
| TRUE ACCLAIM SDN BHD | May 2026 | 139 | 5 |
| TRUE APPAREL, INC | May 2026 | 142 | 7 |
| TRUE BEAUTY KNITTING CO.,LTD. | Oct 2024 | 355 | 0 |
| TRUE BOTANICALS | May 2026 | 335 | 12 |
| TRUE CLASSIC | May 2026 | 469 | 42 |
| TRUE CLASSIC TEES | May 2026 | 440 | 7 |
| TRUE COLOR HOUSEHOLD CO.,LTD | May 2026 | 242 | 2 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS (SEATTLE) CORPORATION | Apr 2026 | 604 | 16 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS KOREA | May 2026 | 669 | 102 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS(SHANGHAI) LIMITED | May 2026 | 1,591 | 43 |
| TRUE DELICIOUS CORPORATION | Jan 2026 | 157 | 0 |
| TRUE DESIGN SRL | May 2026 | 121 | 4 |
| TRUE DESIGNS,DIV.OF MILLWORKS HOLDINGS CO.,INC. | Sep 2021 | 1,058 | 0 |
| TRUE FABRICATIONS, INC. | May 2026 | 7,261 | 68 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ONEYHKGG50605900 | FLXT00003873883A | 024E | House Bill | FLXT | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 14 CTN | 132 KG | Container Yard | YANGJIANG HAODE INDUSTRY & TRADING | TRUE BRANDS | TRUE BRANDS | 8309.90 ITEM#10286 GOLD HEAVYWEIGHT CHAMPAGN E STOPPER |
| 2026-05-25 | CMDUDJA1458487 | FLXT00003772625A | 1TUI4 | House Bill | FLXT | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 3,775 CTN | 9,617 KG | Pier to Pier | PT. SOLO MURNI EPTE | TRUEBRANDS | TRUEBRANDS | 3775 CARTONS = 113250 PCS OF PAPER BAG PO#XXXXXXXX N.W. = 6939.69 KGS |
| 2026-05-25 | CMDUDJA1458753 | FLXT00003772601A | 1TUI4 | House Bill | FLXT | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 3,533 CTN | 11,535 KG | Pier to Pier | PT. SOLO MURNI EPTE | TRUEBRANDS | TRUEBRANDS | 3533 CARTONS = 128260 PCS OF PAPER BAGS PO#20 252963 2176 CTN =65280 PCS PO#XXXXXXXX 1357 C TN = 62980 PCS TOTAL N.W. =8381.59 KGS |
| 2026-05-22 | OOLU2324864600 | FLXT00003777767A | 006E | House Bill | FLXT | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 250 CTN | 1,670 KG | Container Station | TECH-LINK SILICONE | TRUE BRANDS | TRUE BRANDS | 3924.10 SILICONE KITCHENWARE |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | HLCUNG12601RSIB9 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003827120A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | 619E |
| IMO # | 9349564 |
| Vessel Name | HUDSON EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13087 KG |
| Weight in KG | 13,087 KG |
| Quantity | 1822 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU2003024 |
| Commodity Description |
BARWARE SET CORKSCREW CHAMPAGNE STOPPER BOTTL E STOPPER PO#XXXXXXXX/20252935.1 |
| Shipper Name | ZHEJIANG BAIRUN KITCHENWARE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD, NO.21,YONGWU 2ND ROAD,QUANXI |
| Address Line 2 | TOWN, WUYI, ZHEJIANG, CHINA |
| Consignee Name | TRUE BRANDS |
|---|---|
| Address Line 1 | 154 N 35TH ST |
| Address Line 2 | SEATTLE, WA 98103 |
| Notify Party Name | TRUE BRANDS |
|---|---|
| Address Line 1 | 154 N 35TH ST |
| Address Line 2 | SEATTLE, WA 98103 |
| Container Number | HLBU2003024 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK1865555 |
| Seal Number 1 | HLK1865555 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BARWARE SET CORKSCREW CHAMPAGNE STOPPER BOTTL E STOPPER PO#XXXXXXXX/20252935.1 |
| Marks and Numbers 1 | TRUE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 695 | 2026-01-31 |
| Tacoma, Washington | 638 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 221 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 117 | 2026-05-06 |
| Newark, New Jersey | 75 | 2026-05-22 |
| Port Everglades, Florida | 35 | 2026-05-11 |
| Norfolk, Virginia | 15 | 2026-05-06 |
| Houston, Texas | 7 | 2021-06-23 |
| New York, New York | 4 | 2026-01-06 |
| Miami, Florida | 4 | 2025-09-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 966 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 281 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 144 | 2026-05-11 |
| Xingang China (Mainland) | 52 | 2026-05-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 46 | 2026-01-26 |
| Qingdao China (Mainland) | 45 | 2026-05-15 |
| Bremerhaven Germany | 41 | 2026-05-18 |
| Buenos Aires Argentina | 35 | 2026-05-11 |
| Xiamen China (Mainland) | 34 | 2026-03-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 30 | 2022-07-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for True Brands that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUE BRANDS | 7763 WEST 350N, GREENFIELD, INDIANA 46140, UNITED STATES | 2026-05-21 | 109 |
| TRUE BRANDS | 7763 W 350 N, GREENFIELD, IN UNITED STATES, 46140 | 2026-05-22 | 55 |
| TRUE BRANDS | 2026-05-18 | 53 | |
| TRUE BRANDS | 2025-08-21 | 45 | |
| TRUE BRANDS | 2026-04-22 | 28 | |
| TRUE BRANDS | 2026-05-06 | 13 | |
| TRUE BRANDS | 2026-04-27 | 8 | |
| TRUE BRANDS | 2026-01-12 | 8 | |
| TRUE BRANDS | 2026-04-27 | 8 | |
| TRUE BRANDS | 2025-12-30 | 6 |
Below are the top 10 phone numbers on file for True Brands.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 19 | |
| 2026-05-18 | 4 | |
| 2026-05-11 | 20 | |
| 2026-05-06 | 204 | |
| 2025-03-24 | 8 | |
| 2022-12-01 | 1 | |
| 2022-07-20 | 3 | |
| 2022-03-18 | 13 | |
| 2022-02-15 | 1 | |
| 2021-07-29 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||