There are a total of 1,844 bills of lading on file for Trudeau Corporation (America) Inc between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,844 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,844 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,967 |
| Notify Party Records | 721 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 84 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Trudeau Corporation (America) Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Trudeau Corporation (America) Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EASY FACTORY LIMITED | Apr 2026 | 493 | 101 |
| WILKINSON CHINA LIMITED | May 2026 | 136 | 80 |
| SHANDONG SINOGLASS CO.,LTD | May 2026 | 312 | 56 |
| GOOKA & CO., LTD | Apr 2026 | 142 | 35 |
| NINGBO HOMETEK IMP.& EXP.CO.,LTD | Oct 2025 | 1,757 | 34 |
| ESKII (HK) LIMITED | Apr 2025 | 119 | 34 |
| G & T ASIA LTD. | May 2026 | 129 | 28 |
| SAMSON BRIGHT INDUSTRIAL CO. LTD. | May 2026 | 793 | 24 |
| NINGBO HOMETEK INTERNATIONAL CO LTD | Apr 2026 | 42 | 24 |
| NINGBO FUTURE HOUSEWARE CO., LTD. | May 2026 | 385 | 19 |
| NINGBO PACRIM MANUFACTURING CO.,LTD | May 2026 | 1,363 | 18 |
| ZHEJIANG CHENGPENG INDUSTRY AND TRADE CO.,LTD | May 2026 | 884 | 17 |
| EMILYCAN COLLECTION LTD. | Nov 2022 | 126 | 17 |
| ZHUHAI QUAN DA INDUSTRY AND COMMERC | May 2026 | 70 | 15 |
| YANGJIANG BRIGHT EAGLE HOUSEWARES L | May 2026 | 70 | 15 |
| YIENN LIH ENT.CO., LTD | Mar 2026 | 117 | 14 |
| HUAIREN ZUN YI CERAMICS RESEARCH AND DEVELOPMENT LIMITED COMPANY | Apr 2022 | 17 | 14 |
| BRIGHT EAGLE ENTERPRISE LIMITED | Feb 2023 | 156 | 14 |
| YIENN LIH ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 183 | 13 |
| CHINA HOUSEWARES LIMITED | May 2026 | 16 | 12 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Trudeau Corporation (America) Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRUCK TIRE EXPRESS | Jul 2025 | 132 | 0 |
| TRUCK TRAILER PRO | Feb 2026 | 156 | 0 |
| TRUCK WAREHOUSE, LLC | Dec 2022 | 265 | 0 |
| TRUCKING 2000 LLC | Sep 2025 | 85 | 0 |
| TRUCKING 2000 LOGISTICS LLC | Sep 2025 | 68 | 0 |
| TRUCKMEN WAREHOUSE | Apr 2026 | 216 | 23 |
| TRUCKPRO DIST CTR | May 2026 | 302 | 14 |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | May 2026 | 277 | 10 |
| TRUCORE DISTRIBUTORS INC | Dec 2022 | 298 | 0 |
| TRUDEAU CORPORATION | May 2026 | 1,339 | 10 |
| TRUDELL MEDICAL INTERNATIONAL | May 2026 | 188 | 8 |
| TRUDOOR LLC | May 2026 | 110 | 9 |
| TRUE ACCLAIM SDN BHD | May 2026 | 139 | 5 |
| TRUE APPAREL, INC | May 2026 | 142 | 7 |
| TRUE BEAUTY KNITTING CO.,LTD. | Oct 2024 | 355 | 0 |
| TRUE BOTANICALS | May 2026 | 335 | 12 |
| TRUE BRANDS | May 2026 | 1,816 | 93 |
| TRUE CLASSIC | May 2026 | 469 | 42 |
| TRUE CLASSIC TEES | May 2026 | 440 | 7 |
| TRUE COLOR HOUSEHOLD CO.,LTD | May 2026 | 242 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MEDUYO839128 | BANQ1073159523 | FV617 | House Bill | BANQ | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,326 CTN | 18,903 K | CHINA HOUSEWARES LIMITED | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | BAKEWARE HS CODE 732399 . . . . . . | |
| 2026-05-12 | CMDUQGD2757880 | BANQ1073304576 | 0DBO9 | House Bill | BANQ | 9938377 | PRESIDENT LB JOHNSON | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 58 CTN | 240 K | Pier to Pier | YANTAI LONGQUAN PLASTIC AND RUBBER | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | ST 12 PRO.ZIP CHOCO MELT BAGS 12", SKU NO. 05119138 NO WOODEN PACKING MATERIAL IN THIS SHIPMENT |
| 2026-05-12 | ONEYNB5BS4370400 | BANQ1073679124 | 100E | House Bill | BANQ | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,977 CTN | 10,988 K | CHINA HOUSEWARES LIMITED | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | BAKEWARE THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS . . . . | |
| 2026-05-01 | CMDUGGZ2921757 | BANQ1072617874 | 0TENF | House Bill | BANQ | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 200 CTN | 595 K | Pier to Pier | YANGJIANG BRIGHT EAGLE HOUSEWARES L | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | SEAFOOD SHEARS BLUE CTNS SEAFOOD SHEARS PAPRIKA CTNS PO# PKGS= PLTS= CTNS . . . |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | HLCUNG12601TNZV1 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074195394 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 620E |
| IMO # | |
| Vessel Name | BUDAPEST EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9169 K |
| Weight in KG | 9,169 KG |
| Quantity | 2916 CTN |
| Volume | 26 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGCU2421395 |
| Commodity Description |
BAKEWARE THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS . . . . |
| Shipper Name | CHINA HOUSEWARES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 43-59 QUEEN'S RODE EAST ROOM 1307-8 |
| Address Line 2 | DOMINION CENTRE |
| Address Line 3 | WANCHAI HK |
| Consignee Name | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 850 REMINGTON BOULEVARD |
| Address Line 2 | BOLINGBROOK IL 60440 US |
| Notify Party Name | TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 850 REMINGTON BOULEVARD |
| Address Line 2 | BOLINGBROOK IL 60440 US |
| Container Number | TGCU2421395 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLG4709110 |
| Seal Number 1 | HLG4709110 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BAKEWARE THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS . . . . |
| Additional Cargo 1 | . . . . . . . . |
| Additional Cargo 2 | . . . . . |
| Marks and Numbers 1 | TRUDEAU SKU# #ITEM: 05120161 05124212 05120139 05120159 05120140 05120153 |
| Marks and Numbers 2 | 05120151 PO# #C.A: 88155 QTY QTE DESCRIPTION MADE IN CHINA DESTINATION #CARTON# DIMENSIONS CM |
| Marks and Numbers 3 | GROSS WEIGHT POIDS BRUT KG DIMENSIONS IN. PO GROSS WEIGHT POIDS BRUT LB |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 717 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 670 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 257 | 2026-05-16 |
| Seattle, Washington | 162 | 2026-02-23 |
| Oakland, California | 11 | 2024-10-31 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2022-01-20 |
| New York, New York | 7 | 2017-12-05 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2024-01-24 |
| Portland, Oregon | 3 | 2021-10-09 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2021-12-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 833 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 379 | 2026-02-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 372 | 2026-05-16 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 100 | 2026-05-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 43 | 2022-02-19 |
| Qingdao China (Mainland) | 36 | 2024-11-21 |
| Pusan South Korea | 22 | 2022-10-01 |
| Tokyo Japan | 15 | 2017-03-01 |
| Xingang China (Mainland) | 8 | 2022-04-21 |
| Rotterdam Netherlands | 8 | 2021-10-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Trudeau Corporation (America) Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | 850 REMINGTON BOULEVARD BOLINGBROOK IL 60440 US | 2026-05-23 | 359 |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | 10440 WOODWARD AVENUE WOODRIDGE IL 60517 US | 2019-02-09 | 638 |
| TRUDEAU CORPORATION AMERICA INC. | 2014-05-06 | 171 | |
| TRUDEAU CORPORATION AMERICA INC. | 2022-09-03 | 125 | |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC. | 2015-03-21 | 103 | |
| TRUDEAU CORPORATION AMERICA INC. | 2023-05-03 | 35 | |
| TRUDEAU CORPORATION AMERICA INC. | 2022-01-28 | 34 | |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC. | 2021-12-30 | 30 | |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC. | 2014-09-04 | 28 | |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | 2023-02-16 | 28 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Trudeau Corporation (America) Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-14 | 1 | |
| 2015-03-21 | 131 | |
| 2015-03-21 | 131 |
Below are the top 5 email addresses on file for Trudeau Corporation (America) Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-21 | 5 | |
| 2024-09-25 | 1 | |
| 2022-06-28 | 4 | |
| 2019-02-25 | 10 | |
| 2019-01-19 | 2 |