There are a total of 142 bills of lading on file for True Apparel, Inc between October 16th, 2023 and May 12th, 2026.
Of those 142 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 142 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 142 |
| Notify Party Records | 79 |
| First Shipment on File | Oct 16th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 44 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUE APPAREL, INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with True Apparel, Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with True Apparel, Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SOUTH EAST APPAREL GROUP CO., LTD | May 2026 | 286 | 55 |
| NB VINA PRODUCTION AND TRADING COMPANY LIMITED | Dec 2025 | 22 | 14 |
| HA HANG GARMENT ONE MEMBER CO., LTD | Apr 2026 | 211 | 10 |
| CONG TY CO PHAN LUONG THUC BINH MIN | May 2026 | 911 | 10 |
| HOANG TUNG GARMENTCOMPANY LTD. | Sep 2024 | 168 | 8 |
| May 2025 | 8 | 6 | |
| VIET KHANG GARMENT CO., LTD | May 2026 | 146 | 5 |
| SUNSHINE EXPORT GARMENT TRADE CO. | May 2026 | 77 | 4 |
| May 2026 | 4 | 4 | |
| WEIHAI HANJIANG GARMENT CO LTD | Jan 2026 | 426 | 3 |
| Apr 2024 | 9 | 3 | |
| QINGDAO YAOXINYUN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD. | Nov 2024 | 58 | 3 |
| Sep 2024 | 5 | 3 | |
| Feb 2026 | 6 | 3 | |
| Feb 2026 | 5 | 3 | |
| Sep 2024 | 2 | 2 | |
| Aug 2025 | 6 | 2 | |
| RIZHAO JU YUAN GARMENT CO., LTD. | Feb 2025 | 43 | 1 |
| PT. SCM ENTERPRISES APPAREL | May 2024 | 141 | 1 |
| Apr 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to True Apparel, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRUCKING 2000 LOGISTICS LLC | Sep 2025 | 68 | 0 |
| TRUCKMEN WAREHOUSE | Apr 2026 | 216 | 23 |
| TRUCKPRO DIST CTR | May 2026 | 302 | 14 |
| TRUCONNECT COMMUNICATIONS INC. | May 2026 | 277 | 10 |
| TRUCORE DISTRIBUTORS INC | Dec 2022 | 298 | 0 |
| TRUDEAU CORPORATION | May 2026 | 1,339 | 10 |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | May 2026 | 1,844 | 22 |
| TRUDELL MEDICAL INTERNATIONAL | May 2026 | 188 | 8 |
| TRUDOOR LLC | May 2026 | 110 | 9 |
| TRUE ACCLAIM SDN BHD | May 2026 | 139 | 5 |
| TRUE BEAUTY KNITTING CO.,LTD. | Oct 2024 | 355 | 0 |
| TRUE BOTANICALS | May 2026 | 335 | 12 |
| TRUE BRANDS | May 2026 | 1,816 | 93 |
| TRUE CLASSIC | May 2026 | 469 | 42 |
| TRUE CLASSIC TEES | May 2026 | 440 | 7 |
| TRUE COLOR HOUSEHOLD CO.,LTD | May 2026 | 242 | 2 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS (SEATTLE) CORPORATION | Apr 2026 | 604 | 16 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS KOREA | May 2026 | 669 | 102 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS(SHANGHAI) LIMITED | May 2026 | 1,591 | 43 |
| TRUE DELICIOUS CORPORATION | Jan 2026 | 157 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-25 | OOLU2324635650 | JGLBWTRHS2604007 | 076E | House Bill | JGLB | 9645918 | CSCL EAST CHINA SEA | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 257 CTN | 4,908 K | House to House | NINH LOC GARMENT COMPANY LIMITED | TRUE APPAREL, INC | TRUE APPAREL, INC | WOMENS PANTS |
| 2026-04-21 | EGLV235600495619 | KFUNA2603531363 | 1TUHK | House Bill | KFUN | 9632038 | APL ESPLANADE | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 261 CTN | 4,210 KG | House to House | SOUTH EAST APPAREL GROUP | TRUE APPAREL., INC | TRUE APPAREL., INC | TOP, JUMPSUIT, PANTS, SKIRTS HS CODE: , , , |
| 2026-04-11 | OOLU2321812360 | VVNCWTSGN2603038 | 008E | House Bill | VVNC | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-04-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 93 CTN | 1,210 KG | Container Station | SOUTH EAST APPAREL GROUP | TRUE APPAREL., INC | TOP PANTS | |
| 2026-03-25 | EGLV235600180049 | KFUNA2602530975 | 1444E | House Bill | KFUN | 9935272 | EVER MEMO | 2026-03-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 303 CTN | 4,953 KG | Container Yard | SOUTH EAST APPAREL GROUP | TRUE APPAREL., INC | TRUE APPAREL., INC | TOP, JUMPSUIT, PANTS |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | ZIMUHCM80625533 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2604531147 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 16E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COLORADO |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | CAI MEP, VN |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER VIET NAM PORTS (55200) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7118 KG |
| Weight in KG | 7,118 KG |
| Quantity | 261 CTN |
| Volume | 42 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BEAU5145977 |
| Commodity Description |
TOP, JUMPSUIT, PANTS, SKIRTS HS CODE 61029000,61099030,610429... |
| Shipper Name | SOUTH EAST APPAREL GROUP CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 39, ROAD 6, VIETNAM SINGAPORE |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL PARK 1, THUAN AN TOWN, |
| Address Line 3 | AN PHU WARD, HO CHI MINH CITY HO CH |
| Consignee Name | TRUE APPAREL., INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1458 S SAN PEDRO ST, #L-44, LOS |
| Address Line 2 | ANGELES CA UNITED STATES 90015 |
| Notify Party Name | TRUE APPAREL., INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1458 S SAN PEDRO ST, #L-44, LOS |
| Address Line 2 | ANGELES CA UNITED STATES 90015 |
| Container Number | BEAU5145977 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4261247991 |
| Seal Number 1 | A4261247991 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | TOP, JUMPSUIT, PANTS, SKIRTS HS CODE 61029000,61099030,610429... |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 83 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 59 | 2026-04-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 54 | 2026-05-13 |
| All Other Viet Nam Ports | 38 | 2026-05-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 23 | 2025-04-22 |
| Vung Tau Vietnam | 18 | 2026-04-11 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2025-11-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-03-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for True Apparel, Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUE APPAREL, INC | 1458 S SAN PEDRO ST, #L-44 , LOS ANGELES CA 90015 US | 2025-12-31 | 69 |
| TRUE APPAREL, INC | 1458 S SAN PEDRO ST, #L-44, LOS ANGELES, CA 90015 | 2025-07-14 | 5 |
| TRUE APPAREL, INC | 2026-04-25 | 3 | |
| TRUE APPAREL, INC | 2025-09-03 | 2 | |
| TRUE APPAREL, INC | 2025-08-27 | 2 | |
| TRUE APPAREL, INC | 2025-08-20 | 1 | |
| TRUE APPAREL., INC | 2026-05-13 | 17 | |
| TRUE APPAREL INC | 2025-04-22 | 12 | |
| TRUE APPAREL., INC | 2026-03-14 | 10 | |
| TRUE APPAREL INC | 2026-05-13 | 8 |
Below are the top 1 phone numbers on file for True Apparel, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-05 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||