There are a total of 477 bills of lading on file for Vostermans Ventilation Inc between January 9th, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 477 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 477 |
|---|---|
| Shipper Records | 348 |
| Consignee Records | 435 |
| Notify Party Records | 277 |
| First Shipment on File | Jan 9th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VOSTERMANS VENTILATION INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Vostermans Ventilation Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Vostermans Ventilation Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VOSTERMANS VENTILATION | May 2026 | 106 | 56 |
| DONGGUAN SANCHUANG COMPOSITE MATERI | Apr 2026 | 133 | 11 |
| Jul 2025 | 5 | 4 | |
| DRAMM CORPORATION | May 2026 | 694 | 3 |
| Nov 2021 | 6 | 3 | |
| URBAN-GRO LLC | Jan 2022 | 13 | 2 |
| PLASSON MEXICO SISTEMAS AGROINDUSTR | May 2026 | 88 | 2 |
| Apr 2025 | 1 | 1 | |
| TRADE WINDS CITRUS LIMITED | May 2026 | 663 | 1 |
| B-DUTCHMAN AGRICULTURE DE MEXICO SA | Dec 2025 | 33 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vostermans Ventilation Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VOSS EDELSTAHLHANDEL GMBH & CO.KG | May 2026 | 209 | 6 |
| VOSS FLUID GMBH | May 2026 | 196 | 4 |
| VOSS PRODUCTION AMERICAS INC | Apr 2026 | 86 | 2 |
| VOSS PRODUCTION AS | Feb 2026 | 1,772 | 0 |
| VOSS SEAFOOD, LLC | May 2026 | 205 | 3 |
| VOSS USA INC | May 2026 | 1,539 | 8 |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | May 2026 | 219 | 4 |
| VOSSEN MANUFACTURE | May 2026 | 3,800 | 290 |
| VOSSEN WHEELS | Nov 2025 | 1,032 | 0 |
| VOSSLOH FASTENING SYSTEMS AMERICA | May 2026 | 480 | 15 |
| VOSTOK-VED LTD | May 2026 | 148 | 4 |
| VOTATEC GROUP CORP | May 2026 | 275 | 10 |
| VOTI PLASTICOS LTDA | Apr 2026 | 157 | 2 |
| VOTTELER LACKFABRIK GMBH CO | May 2026 | 174 | 9 |
| VOTTO VINES IMPORTING COMPANY | May 2026 | 2,512 | 44 |
| VOTUM ENTERPRISES LLC | Mar 2025 | 1,218 | 0 |
| VOUI TRADING INC | Apr 2024 | 946 | 0 |
| VOVANTIS LABORATORIES PVT LTD | May 2026 | 180 | 2 |
| VOVO CORPORATION | May 2026 | 175 | 4 |
| VOVO USA | May 2026 | 180 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | ACLUSA01265543 | ACLUSA01268963 | ATS62 | House Bill | ACLU | 9670585 | ATLANTIC SAIL | 2026-04-30 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 36 PCS | 12,035 K | House to House | VOSTERMANS VENTILATION BV | VOSTERMANS VENTILATION INC | VENTILATION PARTS HS | |
| 2026-04-23 | OOLU2166834489 | EMLTSOL182601594 | 066W | House Bill | EMLT | 9622629 | OOCL CHONGQING | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 52 PKG | 11,444 K | Pier to Pier | VOSTERMANS VENTILATION B.V. | VOSTERMANS VENTILATION INC | VOSTERMANS VENTILATION INC | HS CODE IMPELLERS & PARTS |
| 2026-04-13 | HLCURTM260294431 | HLCURTMQB94431AA | 613W | House Bill | HLCU | 9635688 | SFL MAUI | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 48 PCS | 13,137 K | House to House | VOSTERMANS VENTILATION BV | VOSTERMANS VENTILATION INC | VENTILATION PARTS | |
| 2026-04-11 | OOLU2166288270 | EMLTSOL182600689 | 074W | House Bill | EMLT | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 33 PKG | 11,789 K | House to House | VOSTERMANS VENTILATION B.V. | VOSTERMANS VENTILATION INC | VOSTERMANS VENTILATION INC | IMPELLERS & PARTS HS-CODE |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | ACLUSA01265558 |
|---|---|
| House BOL # | ACLUSA01271344 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ACLU |
| Voyage # | AST69 |
| IMO # | 9670573 |
| Vessel Name | ATLANTIC STAR |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | VENLO |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18836 K |
| Weight in KG | 18,836 KG |
| Quantity | 86 PCS |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
GCNU4830312 GCNU4777434 |
| Commodity Description |
BEING PALLETS WITH VENTILATION PARTS BEING PALLETS WITH VENTILATION PARTS |
| Shipper Name | VOSTERMANS VENTILATION BV |
|---|---|
| Address Line 1 | PARLEVINKERWEG 54 |
| Address Line 3 | VENLO 5902 NL |
| Consignee Name | VOSTERMANS VENTILATION INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2439 S MAIN STREET |
| Address Line 3 | BLOOMINGTON IL 61704 US |
| Container Number | GCNU4830312 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B2419694 |
| Seal Number 1 | B2419694 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BEING PALLETS WITH VENTILATION PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841490 | 00022234 | 0000011117 K |
| Container Number | GCNU4777434 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B2419675 |
| Seal Number 1 | B2419675 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BEING PALLETS WITH VENTILATION PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841490 | 00015438 | 0000007719 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 268 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 65 | 2025-04-21 |
| Long Beach, California | 32 | 2025-07-18 |
| Los Angeles, California | 30 | 2025-11-20 |
| New York, New York | 24 | 2025-11-21 |
| Norfolk, Virginia | 17 | 2025-02-17 |
| Tacoma, Washington | 14 | 2022-03-31 |
| Charleston, South Carolina | 13 | 2024-12-21 |
| Seattle, Washington | 5 | 2024-11-15 |
| Jacksonville, Florida | 5 | 2022-01-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 209 | 2026-05-08 |
| Rotterdam Netherlands | 164 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 25 | 2024-11-15 |
| Kajang Malaysia | 18 | 2022-01-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 17 | 2025-11-20 |
| Singapore Singapore | 9 | 2022-11-18 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 9 | 2019-09-26 |
| Pusan South Korea | 7 | 2025-07-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 7 | 2021-03-11 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2015-08-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vostermans Ventilation Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VOSTERMANS VENTILATION INC | 2439 S.MAIN BLOOMINGTON IL 61704 US | 2026-05-18 | 156 |
| VOSTERMANS VENTILATION INC | 2439 S.MAIN IL 61704-USA BLOOMINGTON IL 61704 US | 2026-04-11 | 26 |
| VOSTERMANS VENTILATION INC | 2026-05-08 | 25 | |
| VOSTERMANS VENTILATION INC | 2025-11-20 | 4 | |
| VOSTERMANS VENTILATION INC | 2026-04-13 | 1 | |
| VOSTERMANS VENTILATION B.V | 2025-11-22 | 138 | |
| VOSTERMANS VENTILATION INC | 2018-08-28 | 79 | |
| VOSTERMANS VENTILATION B.V | 2018-08-28 | 74 | |
| VOSTERMANS VENTILATION INC. | 2025-08-29 | 56 | |
| VOSTERMANS VENTILATION B.V. | 2026-05-18 | 27 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Vostermans Ventilation Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-01-30 | 3 | |
| 2019-01-30 | 2 | |
| 2017-06-21 | 2 | |
| 2017-06-21 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||