There are a total of 219 bills of lading on file for Vosseler Umformtechnik GMBH between November 11th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 219 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 219 |
|---|---|
| Shipper Records | 315 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 11th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 8 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Vosseler Umformtechnik GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Vosseler Umformtechnik GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EDSCHA AUTOMOTIVE MICHIGAN | May 2026 | 3,661 | 37 |
| SANOH AMERICA,INC. | May 2026 | 1,623 | 29 |
| TI GROUP AUTOMOTIVE SYSTEMS L.L.C | May 2026 | 17,305 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vosseler Umformtechnik GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VOSKHOD LLC | Dec 2024 | 855 | 0 |
| VOSS AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 2,351 | 53 |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | May 2026 | 370 | 8 |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | May 2026 | 299 | 20 |
| VOSS EDELSTAHLHANDEL GMBH & CO.KG | May 2026 | 209 | 6 |
| VOSS FLUID GMBH | May 2026 | 196 | 4 |
| VOSS PRODUCTION AMERICAS INC | Apr 2026 | 86 | 2 |
| VOSS PRODUCTION AS | Feb 2026 | 1,772 | 0 |
| VOSS SEAFOOD, LLC | May 2026 | 205 | 3 |
| VOSS USA INC | May 2026 | 1,539 | 8 |
| VOSSEN MANUFACTURE | May 2026 | 3,800 | 290 |
| VOSSEN WHEELS | Nov 2025 | 1,032 | 0 |
| VOSSLOH FASTENING SYSTEMS AMERICA | May 2026 | 480 | 15 |
| VOSTERMANS VENTILATION INC | May 2026 | 477 | 7 |
| VOSTOK-VED LTD | May 2026 | 148 | 4 |
| VOTATEC GROUP CORP | May 2026 | 275 | 10 |
| VOTI PLASTICOS LTDA | Apr 2026 | 157 | 2 |
| VOTTELER LACKFABRIK GMBH CO | May 2026 | 174 | 9 |
| VOTTO VINES IMPORTING COMPANY | May 2026 | 2,512 | 44 |
| VOTUM ENTERPRISES LLC | Mar 2025 | 1,218 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 | CMDUHBG2086716 | BWLEHAM69631736 | 0LBLP | House Bill | BWLE | 9417244 | OOCL SEOUL | 2026-03-18 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 3 PKG | 1,204 KG | Pier to Pier | VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | EDSCHA AUTOMOTIVE MICHIGAN | UNTHREADED IRON SCREWS FOR AUTOMOTIVEAS PER | |
| 2025-12-24 | MEDUKJ653279 | BWLEHAM59294203 | NO546 | House Bill | BWLE | 9975557 | MSC TASMAN VI | 2025-12-23 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PKG | 373 KG | VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | EDSCHA AUTOMOTIVE MICHIGAN | SCREWS WITHOUT THREAD MADE OF IRON OR | ||
| 2025-10-18 | CMDUHBG2033052 | BWLEHAM59138585 | 0LBKN | House Bill | BWLE | 9417244 | OOCL SEOUL | 2025-10-17 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 3 PKG | 1,048 KG | Pier to Pier | VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | EDSCHA AUTOMOTIVE MICHIGAN | NUTSAS PER CI: , HS-CODE: | |
| 2025-06-19 | CMDUHBG1980874 | BWLEHAM58746269 | 0LBJP | House Bill | BWLE | 9850575 | EVER FOREVER | 2025-06-18 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PKG | 500 KG | VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | EDSCHA AUTOMOTIVE MICHIGAN | AUTOMOTIVE PARTS / NUTSAS PER CI: 90062896HS- | ||
| Run Date | 2026-03-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | CMDUHBG2086716 |
|---|---|
| House BOL # | BWLEHAM69624931 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | 0LBLP |
| IMO # | 9417244 |
| Vessel Name | OOCL SEOUL |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 637 KG |
| Weight in KG | 637 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UETU6143715 |
| Commodity Description |
NUTS MADE OF STEEL FOR AUTOMOTIVEAS PER CI: |
| Shipper Name | VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | KALTENBRONNER WEG 7 |
| City | HILDBURGHAUSEN |
| Country Code | DE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +49368579510 |
| Shipper Name | VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | KALTENBRONNER WEG 7 |
| City | HILDBURGHAUSEN |
| Country Code | DE |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | INFO@VOSSELER-RUPPE.DE |
| Consignee Name | EDSCHA AUTOMOTIVE MICHIGAN |
|---|---|
| Address Line 1 | 2800 SUPERIOR CT |
| City | AUBURN HILLS |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48326 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12489342200 |
| Consignee Name | EDSCHA AUTOMOTIVE MICHIGAN |
|---|---|
| Address Line 1 | 2800 SUPERIOR CT |
| City | AUBURN HILLS |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48326 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | INFO@EDSCHA.COM |
| Container Number | UETU6143715 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JAS056723 |
| Seal Number 1 | JAS056723 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | NUTS MADE OF STEEL FOR AUTOMOTIVEAS PER CI: |
| Marks and Numbers 1 | VOSSELER/EDSCHA US?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000637 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 167 | 2024-02-06 |
| Norfolk, Virginia | 42 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 5 | 2022-08-16 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2022-07-01 |
| Houston, Texas | 2 | 2012-12-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 126 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 81 | 2025-04-04 |
| Rotterdam Netherlands | 11 | 2014-10-29 |
| Bremen Germany | 1 | 2013-10-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vosseler Umformtechnik GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | KALTENBRONNER WEG 7 HILDBURGHAUSEN DE | 2026-05-23 | 110 |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | KALTENBRONNER WEG 7 HILDBURGHAUSEN DE INFO@VOSSELER-RUPPE.DE | 2026-05-23 | 38 |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | 2024-02-06 | 66 | |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | 2016-02-22 | 20 | |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | 2016-02-22 | 20 | |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | 2014-10-29 | 15 | |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | 2021-04-08 | 4 | |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | 2021-04-08 | 4 | |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK | 2012-11-12 | 1 | |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK | 2012-12-10 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Vosseler Umformtechnik GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 38 | |
| 2017-10-18 | 34 | |
| 2017-10-18 | 34 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||