There are a total of 1,539 bills of lading on file for VOSS USA Inc between March 13th, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 1,539 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,539 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,705 |
| Notify Party Records | 24 |
| First Shipment on File | Mar 13th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 15 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VOSS USA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with VOSS USA Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with VOSS USA Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VOSS PRODUCTION AS | Feb 2026 | 1,772 | 98 |
| May 2026 | 10 | 8 | |
| VOSS SRL | Jan 2026 | 41 | 6 |
| VOSS PRODUCTION AMERICAS INC | Apr 2026 | 86 | 4 |
| PB LIFTTECHNIK GMBH | Apr 2026 | 41 | 3 |
| GUANGZHOU DEJIE PACKAGING TECHNOLOG | Dec 2024 | 17 | 3 |
| Jul 2021 | 5 | 2 | |
| VOSS AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 2,351 | 1 |
| GUANGDONG HUAXING GLASS CO.,LTD | May 2026 | 8,077 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to VOSS USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VOS VINUM IMPORTING LTD | Dec 2025 | 882 | 0 |
| VOSKHOD LLC | Dec 2024 | 855 | 0 |
| VOSS AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 2,351 | 53 |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | May 2026 | 370 | 8 |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | May 2026 | 299 | 20 |
| VOSS EDELSTAHLHANDEL GMBH & CO.KG | May 2026 | 209 | 6 |
| VOSS FLUID GMBH | May 2026 | 196 | 4 |
| VOSS PRODUCTION AMERICAS INC | Apr 2026 | 86 | 2 |
| VOSS PRODUCTION AS | Feb 2026 | 1,772 | 0 |
| VOSS SEAFOOD, LLC | May 2026 | 205 | 3 |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | May 2026 | 219 | 4 |
| VOSSEN MANUFACTURE | May 2026 | 3,800 | 290 |
| VOSSEN WHEELS | Nov 2025 | 1,032 | 0 |
| VOSSLOH FASTENING SYSTEMS AMERICA | May 2026 | 480 | 15 |
| VOSTERMANS VENTILATION INC | May 2026 | 477 | 7 |
| VOSTOK-VED LTD | May 2026 | 148 | 4 |
| VOTATEC GROUP CORP | May 2026 | 275 | 10 |
| VOTI PLASTICOS LTDA | Apr 2026 | 157 | 2 |
| VOTTELER LACKFABRIK GMBH CO | May 2026 | 174 | 9 |
| VOTTO VINES IMPORTING COMPANY | May 2026 | 2,512 | 44 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | MEDUJW100732 | DSVFOSL0222403 | NN619 | House Bill | DSVF | 9227297 | MSC ANISHA R. | 2026-05-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 154 PKG | 170,601 KG | House to House | VOSS TRADING(HK) COMPANY LIMITED | VOSS USA, INC. | VOSS WATERSHIPPER'S LOAD - STOW - COUNT AND S EALHS CODE: 220190 // PROJECT NO: ICVOS1 VOSS WATER | |
| 2026-05-14 | MEDUJW100724 | DSVFOSL0222299 | NN618 | House Bill | DSVF | 9227302 | MSC KATYA R. | 2026-05-12 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 22 PKG | 24,372 KG | House to House | VOSS TRADING(HK) COMPANY LIMITED | VOSS USA, INC. | VOSS WATERSHIPPER'S LOAD - STOW - COUNT AND S EALHS CODE: 220190 // PROJECT NO: ICVOS1 | |
| 2026-05-13 | MEDUJW097110 | DSVFOSL0221442 | NN617 | House Bill | DSVF | 9227340 | MSC VAISHNAVI R. | 2026-05-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 528 PKG | 607,453 KG | Container Yard | VOSS TRADING(HK) COMPANY LIMITED | VOSS USA, INC. | VOSS WATER | |
| 2026-05-13 | MEDUJW098886 | DSVFOSL0221959 | NN617 | House Bill | DSVF | 9227340 | MSC VAISHNAVI R. | 2026-05-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 110 PKG | 126,958 KG | VOSS TRADING(HK) COMPANY LIMITED | VOSS USA, INC. | VOSS WATER | ||
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MEDUJW100492 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFOSL0222388 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | NO619 |
| IMO # | 9243409 |
| Vessel Name | MSC BRIDGEPORT |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | KRISTIANSAND |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24372 KG |
| Weight in KG | 24,372 KG |
| Quantity | 22 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU4478981 |
| Commodity Description |
VOSS WATERSHIPPER'S LOAD - STOW - COUNT AND S EALHS CODE: 220190 // PROJECT NO: ICVOS1 |
| Shipper Name | VOSS TRADING(HK) COMPANY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 9602-9604 ON LEVEL 96,INTERNATIONAL |
| Address Line 3 | COMMERCE CENTRE,1 AUSTIN RD WEST |
| City | HONG KONG |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | AR-INT@VOSSGLOBAL.COM |
| Consignee Name | VOSS USA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 236 W 30TH ST FL 12 |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10001-128 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12129952255 |
| Consignee Name | VOSS USA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 236 W 30TH ST FL 12 |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10001-128 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +12129952425 |
| Container Number | MSDU4478981 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU31102893 |
| Seal Number 1 | EU31102893 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | VOSS WATERSHIPPER'S LOAD - STOW - COUNT AND S EALHS CODE: 220190 // PROJECT NO: ICVOS1 |
| Marks and Numbers 1 | VOSS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 220110 | 00000000 | 0000024372 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 436 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 357 | 2023-08-22 |
| Port Everglades, Florida | 280 | 2020-01-11 |
| New York, New York | 233 | 2022-02-18 |
| Savannah, Georgia | 96 | 2022-04-02 |
| Miami, Florida | 60 | 2018-09-08 |
| Los Angeles, California | 41 | 2023-09-08 |
| Charleston, South Carolina | 14 | 2026-05-20 |
| Oakland, California | 10 | 2019-10-26 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 6 | 2021-08-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 479 | 2026-05-23 |
| Kristiansand N Norway | 466 | 2026-05-11 |
| Anvers Belgium | 353 | 2022-07-09 |
| Sines Portugal | 105 | 2018-12-29 |
| Rotterdam Netherlands | 91 | 2023-06-22 |
| Stade Germany | 23 | 2023-07-24 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 6 | 2022-06-10 |
| Balboa Panama | 4 | 2015-10-15 |
| Wilhelmshaven Germany | 2 | 2025-09-24 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2023-09-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for VOSS USA Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VOSS USA INC. | 236 W 30TH ST FL 12 NEW YORK, NY 10001 US | 2018-07-19 | 536 |
| VOSS USA INC | 236 W 30TH ST NEW YORK, NY 10001-4904 US | 2022-10-13 | 482 |
| VOSS USA, INC. | 2026-05-23 | 170 | |
| VOSS USA, INC. | 2016-06-22 | 123 | |
| VOSS USA INC | 2014-05-19 | 95 | |
| VOSS USA INC | 2019-09-04 | 66 | |
| VOSS USA INC | 2017-04-12 | 51 | |
| VOSS USA L.L.C. | 2025-10-13 | 4 | |
| VOSS USA LLC | 2023-10-30 | 4 | |
| VOSS USA, INC. | 2023-08-22 | 2 |
Below are the top 3 phone numbers on file for VOSS USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 170 | |
| 2026-05-23 | 170 | |
| 2014-07-31 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||