There are a total of 537 bills of lading on file for Wolfsburg West between October 30th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 537 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 537 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 537 |
| Notify Party Records | 202 |
| First Shipment on File | Oct 30th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLFSBURG WEST.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Wolfsburg West, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Wolfsburg West in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DUPLAX CORP.LTD. | Mar 2026 | 265 | 15 |
| B.B.T. NV | May 2026 | 191 | 14 |
| TS AUTO PARTS INDUSTRY CO.,LIMITED | May 2026 | 563 | 12 |
| SUNCHIEF ENTERPRISE(KUNSHAN)CO.,LTD | May 2026 | 46 | 11 |
| TOYO CUSHION LANKA (PVT) LTD | May 2026 | 460 | 10 |
| SUNCHIE ENTERPRISES COMPANY LIMITED | Aug 2025 | 118 | 10 |
| ACME INTERNATIONAL LLC | Feb 2026 | 3,823 | 10 |
| MULTIVICTOR TECHNOLOGY CO., LTD. | Mar 2026 | 109 | 8 |
| MACWAY EXPORTAO E IMPORTAO | Sep 2025 | 11 | 8 |
| KLOKKERHOLM KAROSSERIDELE | Nov 2025 | 233 | 8 |
| HE QING INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 2,031 | 8 |
| GUTSCHE GMBH | Apr 2026 | 151 | 8 |
| JP GROUP A S | May 2026 | 1,303 | 7 |
| LINEX SP. Z O.O | May 2026 | 157 | 6 |
| BARDELLI & MELZER KG | Mar 2026 | 16 | 6 |
| AUTO CRAFT ENGINEERING | Jan 2026 | 21 | 5 |
| VW HERITAGE PARTS CENTRE LTD | Mar 2026 | 43 | 4 |
| SYPRESS ENTERPRISE | May 2026 | 16 | 4 |
| JP GROUP VIBORG AS | Feb 2026 | 115 | 4 |
| HORNG BROTHERS INDUSTRIAL INC | Apr 2026 | 233 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wolfsburg West.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLFF SHOE COMPANY | May 2026 | 1,646 | 8 |
| WOLFFER ESTATE VINEYARD | May 2026 | 194 | 13 |
| WOLFFKRAN INC. | May 2026 | 440 | 43 |
| WOLFFKRAN INTERNATIONAL AG | May 2026 | 343 | 37 |
| WOLFGANG ENTERPRISE,INC. | May 2026 | 942 | 14 |
| WOLFGANG LOCH GMBH & CO. KG | Oct 2025 | 458 | 0 |
| WOLFLINE EXPORTS INC | Apr 2026 | 451 | 29 |
| WOLFLINK WORLDWIDE | May 2026 | 5,237 | 71 |
| WOLFPACK BRANDS LLC | Mar 2026 | 583 | 2 |
| WOLFRAM BERGBAU UND HUTTEN AG | May 2026 | 799 | 8 |
| WOLFSPEED, INC. | Dec 2025 | 245 | 0 |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | May 2026 | 123 | 6 |
| WOLIT (THAILAND) CO,LTD. | May 2026 | 91 | 7 |
| WOLKESIEBEN CHINA COMPANY LIMITED | May 2026 | 168 | 7 |
| WOLLAM INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 477 | 6 |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | May 2026 | 143 | 12 |
| WOLLONGONG S.A. DE C.V | May 2026 | 107 | 14 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 3 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH | May 2026 | 541 | 2 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-13 | ONEYHAMG02642300 | ONEYHAMG02642A01 | 081W | House Bill | ONEY | 9416977 | NYK RIGEL | 2026-03-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | STADE GERMANY | 16 PKG | 4,281 KG | House to Pier | BARDELLI & MELZER KG | WOLFSBURG WEST | WOLFSBURG WEST | PIPE FITTINGS, OF PLASTICS AND SPARE PARTS FO R OLDTIMER CARS HS-CODE: , , HAND TOOLS, POWER-ACTUATED AND SPARE PARTS FO R OLDTI... |
| 2026-03-05 | HLCUSS5251265451 | SHPTS0226SP00750 | 606N | House Bill | SHPT | 9991202 | MAERSK FREEPORT | 2026-03-04 | NEWARK, NEW JERSEY | SANTOS BRAZIL | 2 CTN | 853 KG | MACWAY EXPORTACAO | WOLFSBURG WEST | WOLFSBURG WEST | CARTON BOXES IN WOODEN PALLETS CONTAINING: AUTOMOTIVE PARTS | |
| 2026-02-25 | WHLC027G503621 | PLKQSH26015044 | 008E | House Bill | PLKQ | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2026-02-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 23 PKG | 3,700 KG | WOLFSBURG WEST | WOLFSBURG WEST | SEAT BELT ALMOND, CHAROME BUCK LEWIPR ARM, -WIPER ARM, L, WWSUN VISORS,-,PR,WWF NDR BEAD,BLACK,- S/BF/BLINK BUBL HOLD,LE FTBODY ... | ||
| 2026-01-31 | ONEYLIVF38435900 | PCXS3EM25120229 | 55304 | House Bill | PCXS | 9416989 | NYK ROMULUS | 2026-01-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAMBLE UNITED KINGDOM | 1 PKG | 610 KG | House to Pier | AUTO CRAFT ENGINEERING LTD | WOLFSBURG WEST | CAR PARTS | |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | COSU6448876180 |
|---|---|
| House BOL # | MIGCLKX26040057 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MIGC |
| Voyage # | 065E |
| IMO # | 9628001 |
| Vessel Name | OOCL SINGAPORE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4785 K |
| Weight in KG | 4,785 KG |
| Quantity | 3150 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9607203 |
| Commodity Description |
RUBBERIZED COIR MOULDED PRODUCTS (CAR SEATS) |
| Shipper Name | TOYO CUSHION LANKA (PVT)LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 400, DEANS ROAD COLOMBO 10 |
| Address Line 3 | SRI LANKA |
| City | COLOMBO |
| Country Code | LK |
| Consignee Name | WOLFSBURG WEST |
|---|---|
| Address Line 1 | 2850 PALISADES DR., |
| Address Line 3 | CORONA CA 92880,USA |
| City | CORONA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92880 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU9607203 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 40120503 |
| Seal Number 1 | 40120503 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | RUBBERIZED COIR MOULDED PRODUCTS (CAR SEATS) |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 387 | 2026-03-13 |
| Long Beach, California | 122 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2026-03-05 |
| New York, New York | 8 | 2023-05-08 |
| Houston, Texas | 3 | 2021-07-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 100 | 2025-12-20 |
| Stade Germany | 93 | 2026-03-13 |
| Taibei China (Taiwan) | 66 | 2024-08-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 59 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 49 | 2024-12-12 |
| Anvers Belgium | 24 | 2025-03-07 |
| Santos Brazil | 19 | 2026-03-05 |
| Hamble United Kingdom | 19 | 2026-01-31 |
| Bremerhaven Germany | 14 | 2017-04-22 |
| Pusan South Korea | 13 | 2024-12-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wolfsburg West that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLFSBURG WEST | 2850 PALISADES DR CORONA, CA 92880 US | 2026-05-21 | 84 |
| WOLFSBURG WEST | 2850 PALISADES DRIVE CORONA, CA 92880 US | 2026-03-05 | 82 |
| WOLFSBURG WEST | 2026-02-25 | 56 | |
| WOLFSBURG WEST | 2025-11-27 | 26 | |
| WOLFSBURG WEST | 2025-08-26 | 5 | |
| WOLFSBURG WEST | 2026-05-08 | 2 | |
| WOLFSBURG WEST | 2025-07-14 | 2 | |
| WOLFSBURG WEST | 2025-12-31 | 1 | |
| WOLFSBURG WEST | 2025-11-18 | 1 | |
| WOLFSBURG WEST | 2026-03-13 | 1 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Wolfsburg West.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-31 | 4 | |
| 2019-07-31 | 14 | |
| 2019-04-26 | 5 | |
| 2016-07-23 | 1 | |
| 2014-12-17 | 2 | |
| 2014-02-15 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Wolfsburg West.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2014-09-08 | 1 |