There are a total of 143 bills of lading on file for Wollenhaupt Tee GMBH between July 29th, 2019 and May 2nd, 2026.
Of those 143 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 143 |
|---|---|
| Shipper Records | 197 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Jul 29th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 2nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 37 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLLENHAUPT TEE GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Wollenhaupt Tee GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Wollenhaupt Tee GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE REPUBLIC OF TEA | May 2026 | 327 | 26 |
| UPTON TEA IMPORTS | May 2026 | 229 | 19 |
| SIPS BY | Apr 2023 | 19 | 4 |
| MARTIN BAUER INC. | May 2026 | 6,722 | 4 |
| IFF INC | May 2026 | 71,636 | 4 |
| AUGUST UNCOMMON TEA | Apr 2026 | 17 | 4 |
| Mar 2024 | 4 | 3 | |
| HEAVENLY TEA | Apr 2026 | 23 | 3 |
| TWININGS NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 6,591 | 2 |
| TIESTA TEA COMPANY | Mar 2025 | 64 | 2 |
| SMITH TEAMAKER | May 2026 | 205 | 2 |
| MANZANILLA LA PASTORA S.A DE C.V. | Mar 2026 | 87 | 2 |
| Nov 2023 | 6 | 2 | |
| GIVAUDAN FLAVORS CORPORATION | May 2026 | 11,717 | 2 |
| EAST WEST TEA COMPANY, LLC | May 2026 | 334 | 2 |
| CUSTOM CO | Dec 2025 | 35 | 2 |
| Apr 2026 | 1 | 1 | |
| T2 US, LLC | Mar 2023 | 727 | 1 |
| Sep 2025 | 5 | 1 | |
| INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | May 2026 | 17,392 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wollenhaupt Tee GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLFLINE EXPORTS INC | Apr 2026 | 451 | 29 |
| WOLFLINK WORLDWIDE | May 2026 | 5,237 | 71 |
| WOLFPACK BRANDS LLC | Mar 2026 | 583 | 2 |
| WOLFRAM BERGBAU UND HUTTEN AG | May 2026 | 799 | 8 |
| WOLFSBURG WEST | May 2026 | 537 | 5 |
| WOLFSPEED, INC. | Dec 2025 | 245 | 0 |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | May 2026 | 123 | 6 |
| WOLIT (THAILAND) CO,LTD. | May 2026 | 91 | 7 |
| WOLKESIEBEN CHINA COMPANY LIMITED | May 2026 | 168 | 7 |
| WOLLAM INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 477 | 6 |
| WOLLONGONG S.A. DE C.V | May 2026 | 107 | 14 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 3 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH | May 2026 | 541 | 2 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 0 |
| WOLMAN WOOD AND FIRE PROTECTION GMBH | May 2026 | 113 | 8 |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 564 | 1 |
| WOLONG AMERICAS LLC | May 2026 | 617 | 9 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 7 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 29 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 105 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 | OOLU2321936330 | BANQ1073735907 | 082W | House Bill | BANQ | 9416977 | NYK RIGEL | 2026-04-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | STADE GERMANY | 5 BAG | 111 K | WOLLENHAUPT TEE GMBH | AUGUST UNCOMMON TEA LLC | AUGUST UNCOMMON TEA LLC | TEA BAGS ON PALLET . | |
| 2026-04-15 | MEDUR8227163 | BANQ1072776969 | CG613 | House Bill | BANQ | 9149328 | MSC NADRIELY | 2026-04-14 | JACKSONVILLE, FLORIDA | BREMERHAVEN GERMANY | 8 PKG | 2,806 K | House to House | WOLLENHAUPT TEE GMBH | THE SPICE & TEA EXCHANGE | THE SPICE & TEA EXCHANGE | TEA |
| 2026-04-13 | MEDUR8360709 | SSLLBOS222919 | 613W | House Bill | SSLL | 9222285 | MSC SUAPE VII | 2026-04-11 | BOSTON, MASSACHUSETTS | BREMERHAVEN GERMANY | 114 PKG | 442 KG | House to House | WOLLENHAUPT TEE GMBH | UPTON TEA IMPOERTS LLC | TEA REF TA - - HS CODE , SLAC ON PALLETS SCAC SSLL AMS REF. BOS | |
| 2026-04-08 | MEDUR8232395 | BANQ1072799778 | MC613 | House Bill | BANQ | 9756731 | MSC CARLOTTA | 2026-04-07 | OAKLAND, CALIFORNIA | BREMERHAVEN GERMANY | 20 PKG | 7,820 K | WOLLENHAUPT TEE GMBH | FULL LEAF TEA | FULL LEAF TEA | TEA HS CODE: , , | |
| Run Date | 2026-04-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | ACLUSA01265778 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFEWR0682481 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | ASU71 |
| IMO # | |
| Vessel Name | ATLANTIC SUN |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ANTWERPEN |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 996 KG |
| Weight in KG | 996 KG |
| Quantity | 43 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9793136 |
| Commodity Description |
VANILLA BEANS, SHORT (INDONESIAN) |
| Shipper Name | WOLLENHAUPT TEE GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | GUTENBERGSTR. 33-35 |
| City | REINBEK |
| Country Code | DE |
| Contact Name | EXPORT |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +494072830113 |
| Shipper Name | WOLLENHAUPT TEE GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | GUTENBERGSTR. 33-35 |
| City | REINBEK |
| Country Code | DE |
| Contact Name | EXPORT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +4940728300 |
| Consignee Name | GIVAUDAN FLAVORS CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 245 MERRY LANE |
| City | EAST HANOVER |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07936 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | OIA GLOBAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2750 EARHART COURT |
| City | HEBRON |
| State Province | KY |
| Zip Code | 41048 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18595257477 |
| Container Number | ACLU9793136 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ANT051172 |
| Seal Number 1 | ANT051172 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | VANILLA BEANS, SHORT (INDONESIAN) |
| Marks and Numbers 1 | PO 4503338013??DSVFEWR0682481 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 0905100000 | 00000000 | 0000000996 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 87 | 2026-05-04 |
| Norfolk, Virginia | 18 | 2025-12-04 |
| Los Angeles, California | 10 | 2026-04-22 |
| Houston, Texas | 8 | 2022-09-12 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2025-06-10 |
| Boston, Massachusetts | 4 | 2026-04-13 |
| New York, New York | 4 | 2026-03-11 |
| Oakland, California | 2 | 2026-04-08 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2026-04-15 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-01-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 103 | 2026-04-22 |
| Bremerhaven Germany | 35 | 2026-05-04 |
| Nagoya Japan | 2 | 2025-01-11 |
| Anvers Belgium | 1 | 2026-04-28 |
| Le Havre France | 1 | 2024-12-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2023-03-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wollenhaupt Tee GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | GUTENBERGSTR. 33-35 REINBEK DE | 2026-05-04 | 80 |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | GUTENBERGSTR. 33-35 REINBEK DE +4940728300 | 2026-05-04 | 54 |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | 2026-04-22 | 16 | |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | 2025-08-23 | 5 | |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | 2026-04-13 | 4 | |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | 2025-09-27 | 3 | |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | 2026-03-04 | 3 | |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | 2025-11-12 | 2 | |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | 2023-11-02 | 16 | |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | 2025-01-11 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Wollenhaupt Tee GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 51 |
Below are the top 1 email addresses on file for Wollenhaupt Tee GMBH.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-30 | 3 |