There are a total of 123 bills of lading on file for Wolgemuth Auction,LLC between May 2nd, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 123 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 123 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 118 |
| Notify Party Records | 73 |
| First Shipment on File | May 2nd, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLGEMUTH AUCTION,LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Wolgemuth Auction,LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Wolgemuth Auction,LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TOWNPOWER MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 232 | 17 |
| YANCHENG GENGYUAN MACHINERY MANFACTURING CO.;LTD | Jul 2022 | 334 | 14 |
| WUXI VOLER IMPORT AND EXPORT TRADE | May 2026 | 769 | 11 |
| HUAJIEYU (WEIHAI) MACHINERY TECHNOL | May 2026 | 139 | 6 |
| XUZHOU HILAND MACHINERY TECH CO | Jun 2023 | 480 | 4 |
| WUXI NOSISHENG IMP&EXP TRADE CO | May 2026 | 933 | 3 |
| SHANDONG HIGHWAY TECHNOLOGY CO ., L | Apr 2026 | 293 | 3 |
| QINGDAO MAYTOP HNTERNATIONAL TRADE | Jun 2025 | 40 | 3 |
| NANJING RUNSHINE TECHNOLOGY CO.,LTD | Aug 2022 | 85 | 3 |
| WUXI ZHONGWEI CONSTRUCTION MACHINER | Mar 2026 | 1,157 | 2 |
| TOEFLTO (WEIHAI)INTL TRADE COMPANY | Feb 2024 | 19 | 2 |
| EQUIPPRO LIMITED | May 2026 | 145 | 2 |
| CHANGZHOU TAOBEI IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 533 | 2 |
| CHANGZHOU LU SHI IMPORTS & EXPORTS CO. | Apr 2023 | 56 | 2 |
| CHANGZHOU JESSITE IMPORT & EXPORT CO.,LTD | Nov 2025 | 513 | 2 |
| SONUSMOO AMERICAN INC | Apr 2026 | 60 | 1 |
| QUORVENT ZYLENT INC | May 2026 | 90 | 1 |
| PALADIN INDUSTRIAL CORPORATION LIMI | Oct 2024 | 1,193 | 1 |
| LAPPS LOADER SERVICE, LLC | May 2026 | 164 | 1 |
| May 2026 | 7 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wolgemuth Auction,LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLFFKRAN INC. | May 2026 | 440 | 43 |
| WOLFFKRAN INTERNATIONAL AG | May 2026 | 343 | 37 |
| WOLFGANG ENTERPRISE,INC. | May 2026 | 942 | 14 |
| WOLFGANG LOCH GMBH & CO. KG | Oct 2025 | 458 | 0 |
| WOLFLINE EXPORTS INC | Apr 2026 | 451 | 29 |
| WOLFLINK WORLDWIDE | May 2026 | 5,237 | 71 |
| WOLFPACK BRANDS LLC | Mar 2026 | 583 | 2 |
| WOLFRAM BERGBAU UND HUTTEN AG | May 2026 | 799 | 8 |
| WOLFSBURG WEST | May 2026 | 537 | 5 |
| WOLFSPEED, INC. | Dec 2025 | 245 | 0 |
| WOLIT (THAILAND) CO,LTD. | May 2026 | 91 | 7 |
| WOLKESIEBEN CHINA COMPANY LIMITED | May 2026 | 168 | 7 |
| WOLLAM INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 477 | 6 |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | May 2026 | 143 | 12 |
| WOLLONGONG S.A. DE C.V | May 2026 | 107 | 14 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 3 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH | May 2026 | 541 | 2 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 0 |
| WOLMAN WOOD AND FIRE PROTECTION GMBH | May 2026 | 113 | 8 |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 564 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 | HDMUTAOM94627300 | TLKPTAOATL63014X | 0097E | House Bill | TLKP | 9339662 | ONE COMPETENCE | 2026-04-17 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 29 PKG | 15,090 KG | Pier to Pier | TOWNPOWER MACHINERY | WOLGEMUTH AUCTION LLC | POLYETHYLENE PAD MOWER ROTARY TILLER EARTH DIGGER HOLE DIGGER MASSAGE CHAIR | |
| 2026-03-26 | HDMUTAOM24216300 | TLKPTAOATL62011X | 0021E | House Bill | TLKP | 9286255 | CONTI ANNAPURNA | 2026-03-25 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 27 PKG | 14,750 KG | Pier to Pier | TOWNPOWER MACHINERY | WOLGEMUTH AUCTION LLC | POLYETHYLENE PAD MOWER ROTARY TILLER FRONT LOADER EARTH DIGGER HOLE DIGGER MASSAGE C HAIR | |
| 2026-03-26 | HDMUSHAM63837500 | SQHNSHZG26012473 | 021E | House Bill | SQHN | 9286255 | CONTI ANNAPURNA | 2026-03-25 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 92 PKG | 18,181 K | Pier to Pier | CHANGZHOU TAOBEI IMPORT AND EXPORT | WOLGEMUTH AUCTION LLC | WOLGEMUTH AUCTION LLC | AGRICULTURAL CRUSHING MACHINE AGRICULTURAL GR INDING MACHINE AGRICULTURAL SEPARATING MACHIN E AGRICULTURAL SORTING MACHINE AGRIC... |
| 2026-03-05 | CMDUCHN2985393 | TLKPSHNATL61034X | 056E | House Bill | TLKP | 9627992 | OOCL KOREA | 2026-03-04 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 24 PKG | 9,641 KG | Pier to Pier | TOWNPOWER MACHINERY | WOLGEMUTH AUCTION LLC | IRON GATE ELECTRIC DOUBLE GATE ELECTRIC SLI DING GATE SUSPENSION DOOR TAIL ACCESSORIES SAUNA ROOM BARBECUE HOUSE WORK BENCH PORT... | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | HDMUTAOM01381000 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPTAOATL64020X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 0019E |
| IMO # | 9792682 |
| Vessel Name | YM TRANQUILITY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16275 KG |
| Weight in KG | 16,275 KG |
| Quantity | 30 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YLEU2544006 |
| Commodity Description |
POLYETHYLENE PAD MOWER ROTARY TILLER FRONT LOADER EARTH DIGGER HOLE DIGGER |
| Shipper Name | ICECREDIT INDUSTRY CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM A,12/F, ZJ 300,LOCKHART ROAD, WA |
| Address Line 2 | N CHAI,HK,HONG KONG,CN |
| Consignee Name | WOLGEMUTH AUCTION LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 109 N. MAPLE AVENUE,,LEOLA,PA 17540 |
| Address Line 2 | ,US |
| Container Number | YLEU2544006 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 26H0010346 |
| Seal Number 1 | 26H0010346 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | POLYETHYLENE PAD MOWER ROTARY TILLER FRONT LOADER EARTH DIGGER HOLE DIGGER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Baltimore, Maryland | 68 | 2025-03-12 |
| Newark, New Jersey | 45 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 5 | 2026-02-14 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2024-05-03 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 2 | 2022-12-19 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2021-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 50 | 2026-05-23 |
| Colon Panama | 25 | 2023-05-03 |
| Pusan South Korea | 14 | 2026-04-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 14 | 2025-03-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2026-05-16 |
| Qingdao China (Mainland) | 7 | 2025-08-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2026-03-05 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2021-03-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wolgemuth Auction,LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLGEMUTH AUCTION LLC | 109 N. MAPLE AVENUE,,LEOLA,PA 17540 ,US | 2026-05-16 | 34 |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | 109 N.MAPE AVE LEOLA PA UNITED STATES 17540 | 2021-07-14 | 19 |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | 2023-06-15 | 14 | |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | 2023-04-17 | 14 | |
| WOLGEMUTH AUCTION LLC | 2023-02-18 | 8 | |
| WOLGEMUTH AUCTION | 2023-02-27 | 5 | |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | 2021-03-08 | 5 | |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | 2021-09-29 | 4 | |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | 2021-12-09 | 2 | |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | 2021-03-08 | 2 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Wolgemuth Auction,LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-27 | 2 | |
| 2021-03-08 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||