There are a total of 631 bills of lading on file for Xi'An Dianyingxin Trading Co., Ltd between September 9th, 2024 and May 17th, 2026.
Of those 631 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 631 |
|---|---|
| Shipper Records | 631 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 9th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 268 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Xi'An Dianyingxin Trading Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Xi'An Dianyingxin Trading Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMAZON SERVICES LLC | May 2026 | 62,432 | 268 |
| WINDNN TRADE INC | May 2026 | 5,683 | 263 |
| CROSSOCEAN COMMERCE INC | May 2026 | 30 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xi'An Dianyingxin Trading Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XHL COMPANY LIMITED | May 2026 | 663 | 55 |
| XHX INTERNATIONAL INC | May 2026 | 184 | 46 |
| XHY GT TRADE INC | Jan 2024 | 116 | 0 |
| XI AN FRIENDSHIP MEDICAL ELECTRONICS CO LTD | Mar 2026 | 233 | 1 |
| XI AN GRAND HARVEST EQUIPMENT CO | May 2026 | 160 | 8 |
| XI AN HERBSPIRIT TECHNOLOGY CO LTD | Feb 2026 | 82 | 0 |
| XI AN HONG YING FEI TRADING CO. | May 2026 | 105 | 6 |
| XI AN JIAHAN ELECTROMECHANICAL TECHNOLOGY CO LTD | Sep 2025 | 390 | 0 |
| XI'AN AIKEPAI ELECTRONIC COMMERCE C | Sep 2025 | 130 | 0 |
| XI'AN ALSTOM YONGJI ELECTRIC EQUIPM | Apr 2026 | 68 | 3 |
| XI'AN BAIGAO TRADING COMPANY.,LTD | May 2026 | 496 | 8 |
| XI'AN BLUESKY TRADING CO., LTD | May 2026 | 714 | 76 |
| XI'AN CHANGLIANGE TRADING CO LTD | Oct 2025 | 111 | 0 |
| XI'AN CHUZHUO ELECTRONIC COMMERCE | May 2026 | 94 | 29 |
| XI'AN CITYMAX AGROCHEMICAL CO., LTD | May 2026 | 172 | 13 |
| XI'AN ECON INDUSTRIAL CORP | Apr 2026 | 129 | 3 |
| XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO. | May 2026 | 457 | 4 |
| XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | May 2026 | 397 | 4 |
| XI'AN HUAN-TAI TECHNOLOGY & DEVELOP | May 2026 | 2,030 | 38 |
| XI'AN HUAZHENG IMPORT&EXPORT CO. | May 2026 | 275 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | COSU6448018810 | CGLSCQD26030919 | 033E | House Bill | CGLS | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 661 CTN | 11,217 KG | House to House | XI'AN DIANYINGXIN TRADING | CROSSOCEAN COMMERCE INC | PACKING BAG | |
| 2026-05-08 | COSU6449781340 | HYSLXTAO04260602 | 101E | House Bill | HYSL | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 671 CTN | 8,553 K | House to House | XI'AN DIANYINGXIN TRADING | CROSSOCEAN COMMERCE INC | CROSSOCEAN COMMERCE INC | ANTI-SLIP MAT 392490 |
| 2026-05-08 | COSU6449781490 | HYSLXTAO04260555 | 101E | House Bill | HYSL | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 896 CTN | 8,181 K | House to House | XI'AN DIANYINGXIN TRADING | CROSSOCEAN COMMERCE INC | CROSSOCEAN COMMERCE INC | ANTI-SLIP MAT 392490 |
| 2026-05-05 | CMDUQGD2647805 | CWQGCGQ26301713A | 0MBM1 | House Bill | CWQG | 9622617 | OOCL FRANCE | 2026-05-03 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 686 CTN | 10,758 KG | Pier to Pier | XI'AN DIANYINGXIN TRADING | CROSSOCEAN COMMERCE INC | PACKING BAG | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | EGLV140600668947 |
|---|---|
| House BOL # | SHNLSLQD26040389 |
| Manifest Number | 548998 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHNL |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LOGIC |
| Vessel Country | CN |
| Place of Receipt | CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9133 KG |
| Weight in KG | 9,133 KG |
| Quantity | 1220 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU0186470 |
| Commodity Description |
PLASTIC PAD |
| Shipper Name | XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.401,BLDG1,PHASE 1,NO.1 GUITONG |
| Address Line 2 | N RD,QINGBAIJIANG DIST |
| City | CHENGDU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | CROSSOCEAN COMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1312 17TH ST STE 600 |
| City | DENVER |
| State Province | CO |
| Zip Code | 80202 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CROSSOCEAN COMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1312 17TH ST STE 600 |
| City | DENVER |
| State Province | CO |
| Zip Code | 80202 |
| Country Code | US |
| Container Number | EMCU0186470 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCCLJ5905 |
| Seal Number 1 | EMCCLJ5905 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC PAD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 428 | 2026-05-08 |
| Los Angeles, California | 118 | 2026-04-23 |
| Newark, New Jersey | 75 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 9 | 2026-01-26 |
| Oakland, California | 1 | 2026-05-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 491 | 2025-10-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 90 | 2026-04-23 |
| Nansha China (Mainland) | 26 | 2025-10-04 |
| Qingdao China (Mainland) | 11 | 2026-05-18 |
| Panama City Panama | 3 | 2025-02-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2025-01-29 |
| Colon Panama | 2 | 2025-02-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2025-01-28 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-01-26 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2025-11-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xi'An Dianyingxin Trading Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | NO.401,BLDG1,PHASE 1,NO.1 GUITONG N RD,QINGBAIJIANG DIST CHENGDU 61030 0,XIAN,CN | 2025-10-04 | 162 |
| XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | NO.401,BLDG1,PHASE 1,NO.1 GUITONG N RD,QINGBAIJIANG DIST CHENGDU 61030 0,XIAN,US | 2025-08-22 | 115 |
| XIAN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | 2025-05-19 | 50 | |
| XIAN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | 2025-02-20 | 43 | |
| XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | 2025-05-19 | 30 | |
| XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | 2025-05-19 | 27 | |
| XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | 2025-05-19 | 24 | |
| XIAN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | 2025-05-19 | 19 | |
| XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | 2025-05-19 | 16 | |
| XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | 2025-02-20 | 13 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Xi'An Dianyingxin Trading Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-19 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||