There are a total of 457 bills of lading on file for Xi'An Freedragon Enterprises Co. between November 6th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 457 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 457 |
|---|---|
| Shipper Records | 465 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Xi'An Freedragon Enterprises Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Xi'An Freedragon Enterprises Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PRINCESS HOUSE INCORPORATED | May 2026 | 8,852 | 138 |
| ARTLAND INC. | Nov 2024 | 224 | 8 |
| DANESCO INC. | Feb 2026 | 400 | 1 |
| BURLINGTON COAT FACTORY WAREHOUSE | Jan 2026 | 16,130 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xi'An Freedragon Enterprises Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XHY GT TRADE INC | Jan 2024 | 116 | 0 |
| XI AN FRIENDSHIP MEDICAL ELECTRONICS CO LTD | Mar 2026 | 233 | 1 |
| XI AN GRAND HARVEST EQUIPMENT CO | May 2026 | 160 | 8 |
| XI AN HERBSPIRIT TECHNOLOGY CO LTD | Feb 2026 | 82 | 0 |
| XI AN HONG YING FEI TRADING CO. | May 2026 | 105 | 6 |
| XI AN JIAHAN ELECTROMECHANICAL TECHNOLOGY CO LTD | Sep 2025 | 390 | 0 |
| XI''AN METALS AND MINERALS IMPORT A | May 2026 | 3,448 | 40 |
| XI'AN AIKEPAI ELECTRONIC COMMERCE C | Sep 2025 | 130 | 0 |
| XI'AN ALSTOM YONGJI ELECTRIC EQUIPM | Apr 2026 | 68 | 3 |
| XI'AN BAIGAO TRADING COMPANY.,LTD | May 2026 | 496 | 8 |
| XI'AN BLUESKY TRADING CO., LTD | May 2026 | 714 | 76 |
| XI'AN CHANGLIANGE TRADING CO LTD | Oct 2025 | 111 | 0 |
| XI'AN CHUZHUO ELECTRONIC COMMERCE | May 2026 | 94 | 29 |
| XI'AN CITYMAX AGROCHEMICAL CO., LTD | May 2026 | 172 | 13 |
| XI'AN DIANYINGXIN TRADING CO., LTD | May 2026 | 631 | 9 |
| XI'AN ECON INDUSTRIAL CORP | Apr 2026 | 129 | 3 |
| XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | May 2026 | 397 | 4 |
| XI'AN HUAN-TAI TECHNOLOGY & DEVELOP | May 2026 | 2,030 | 38 |
| XI'AN HUAZHENG IMPORT&EXPORT CO. | May 2026 | 275 | 3 |
| XI'AN LIFEWE BIOLOGICAL TECHNOLOGY | May 2026 | 299 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-06 | MAEU263767822 | 604E | Regular Bill | MAEU | 9289934 | MAERSK SANTANA | 2026-03-05 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 1,859 CTN | 27,075 LB | Container Yard | XIAN FREEDRAGON ENTERPRISES | PRINCESS HOUSE INC | UPS SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | GLASSWARE PO OP ITEM QUANTITY SETS PO OP ITEM QUANTITY S ETS | |
| 2026-02-21 | MAEU262761782 | 607N | Regular Bill | MAEU | 9386005 | SEASPAN LIMA | 2026-02-20 | WILMINGTON, NORTH CAROLINA | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 939 CTN | 16,702 LB | Container Yard | XIAN FREEDRAGON ENTERPRISES | PRINCESS HOUSE INC | UPS SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | GLASSWARE PO OP ITEM QUANTITY SETS PO OP ITEM QUANTITY PCS PO OP ITEM QUANTITY PCS | |
| 2026-02-05 | MAEU262763124 | 552E | Regular Bill | MAEU | 9260469 | KOSTAS K | 2026-02-04 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 1,200 CTN | 22,036 LB | Container Yard | XIAN FREEDRAGON ENTERPRISES | PRINCESS HOUSE INC | UPS SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | GLASSWARE PO OP ITEM QUANTITY SETS PO OP ITEM QUANTITY PCS PO OP ITEM QUANTITY PCS | |
| 2025-12-20 | MAEU260489843 | 545E | Regular Bill | MAEU | 9398424 | MAERSK ATHABASCA | 2025-12-19 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 1,556 CTN | 35,333 LB | Container Yard | XIAN FREEDRAGON ENTERPRISES | PRINCESS HOUSE INC | UPS SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | GLASSWARE PO OP ITEM QUANTITY SETS | |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-01 |
| Trade Update Date | 2026-02-22 |
| Master BOL # | EGLV141600075872 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 079E |
| IMO # | 9475636 |
| Vessel Name | ONE MODERN |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | XINGANG |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11274 K |
| Weight in KG | 11,274 KG |
| Quantity | 1523 CTN |
| Volume | 60 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU7096153 |
| Commodity Description |
GLASS CUP GLASSWARE (GLASS CUP/GLASS VASE/GLASS JAR) PO#- OP ITEM# QUANTITY PCS PO#- OP |
| Shipper Name | XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. |
| Address Line 2 | RM.9M, WEIYE BUILDING, DABAOJI |
| Address Line 3 | STREET, XI'AN CHINA |
| Address Line 4 | TEL:029-87287887/13772067117 |
| Consignee Name | PRINCESS HOUSE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 20 CABOT BLVD. SUITE 105 |
| Address Line 2 | MANSFIELD, MA 02048 U.S.A. |
| Address Line 3 | TEL:972-841-6693 |
| Address Line 4 | TRAFFICDEPARTMENT@PRINCESSHOUSE.COM |
| Notify Party Name | UPS SUPPLY CHAIN SOLUTIONS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2031 S. CENTENNIAL AVENUE, BLDG 1 |
| Address Line 2 | AIKEN, SC 29803 ATTN: RONECCA |
| Address Line 3 | BRYANT |
| Address Line 4 | UPSUSPRINCESSHOUSE@UPS.COM |
| Notify Party Name | PRINCESS HOUSE, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 20 CABOT BLVD. SUITE 105, |
| Address Line 2 | MANSFIELD, MA 02048 |
| Address Line 3 | @ATTENTION |
| Address Line 4 | TRAFFICDEPARTMENT@PRINCESSHOUSE.COM |
| Container Number | TRHU7096153 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCRRH9604 |
| Seal Number 1 | EMCRRH9604 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS CUP GLASSWARE (GLASS CUP/GLASS VASE/GLASS JAR) PO#- OP ITEM# QUANTITY PCS PO#- OP |
| Additional Cargo 1 | ITEM# QUANTITY PCS PO#- OP ITEM# QUANTITY SETS PO#- OP ITEM# QUANTITY SETS |
| Additional Cargo 2 | THIS SHPT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL. |
| Marks and Numbers 1 | ITEM NO. ITEM NO. QTY MADE IN CHINA THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 2 | THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 3 | THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 150 | 2024-05-04 |
| Wilmington, North Carolina | 71 | 2026-05-09 |
| Los Angeles, California | 68 | 2023-02-23 |
| Newark, New Jersey | 56 | 2024-11-27 |
| Houston, Texas | 32 | 2026-04-24 |
| New York, New York | 32 | 2015-12-01 |
| Norfolk, Virginia | 23 | 2025-09-29 |
| Charleston, South Carolina | 18 | 2022-08-13 |
| Seattle, Washington | 4 | 2021-08-03 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2016-09-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 233 | 2026-04-24 |
| Xingang China (Mainland) | 76 | 2024-11-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 47 | 2026-04-02 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 32 | 2025-09-29 |
| Qingdao China (Mainland) | 22 | 2022-08-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 14 | 2022-08-04 |
| Kingston Jamaica | 9 | 2022-05-26 |
| Singapore Singapore | 9 | 2016-03-23 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2022-05-31 |
| Kwangyang South Korea | 3 | 2014-04-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xi'An Freedragon Enterprises Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO. | , L RM.9M, WEIYE BUILDING, DABAOJI STREET, XI'AN CHINA 862513566478 | 2025-07-17 | 110 |
| XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO. | ,LT RM.9M,WEIYE BUILDING, DABAOJI STR, XI'AN CHINA | 2019-08-09 | 44 |
| XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO., LTD. | 2022-01-28 | 27 | |
| XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO. | 2020-06-29 | 18 | |
| XIAN FREEDRAGON ENTERPRISES CO., LTD. | 2019-02-26 | 16 | |
| XIAN FREEDRAGON ENTERPRISES CO. | 2013-10-30 | 15 | |
| XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO. | 2022-05-05 | 14 | |
| XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO. | 2024-10-21 | 14 | |
| XIAN FREEDRAGON ENTERPRISES CO. | 2018-08-10 | 13 | |
| XI'AN FREEDRAGON ENTERPRISES CO., LTD. | 2025-09-29 | 13 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Xi'An Freedragon Enterprises Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-02 | 2 | |
| 2022-08-13 | 5 | |
| 2022-07-08 | 13 | |
| 2021-08-03 | 2 | |
| 2020-06-29 | 44 | |
| 2019-02-05 | 14 | |
| 2015-06-23 | 2 | |
| 2014-12-15 | 7 | |
| 2014-12-06 | 2 | |
| 2014-10-15 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Xi'An Freedragon Enterprises Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 6 |