There are a total of 397 bills of lading on file for Xi'An Haosen Precision Casting Co between November 23rd, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 397 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 397 |
|---|---|
| Shipper Records | 449 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Xi'An Haosen Precision Casting Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Xi'An Haosen Precision Casting Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALFA LAVAL INC | May 2026 | 28,716 | 89 |
| VEEDER ROOT | Apr 2026 | 1,533 | 48 |
| DANIEL OPCO, LLC | May 2026 | 188 | 43 |
| TROJAN TECHNOLOGIES | May 2026 | 630 | 14 |
| ALFA LAVAL CONTHERM INC | Jun 2025 | 34 | 10 |
| JDH PACIFIC, INC. | May 2026 | 4,106 | 9 |
| ALFA LAVAL DISTRIBUTION INC | Aug 2025 | 1,279 | 2 |
| ABB INC | May 2026 | 58,472 | 2 |
| TECHNICAL TRAFFIC CONSULTANTS | Apr 2025 | 27 | 1 |
| ABB INDUSTRIAL AUTOMATION | May 2026 | 12 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xi'An Haosen Precision Casting Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | ZIMUNGB20078067 | HDWCHWSA26020506 | UK605 | House FROB | HDWC | 9304459 | MSC LISBON IX | 2026-03-01 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 1,092 KG | Pier to Pier | XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | TROJAN TECHNOLOGIES GROUP ULC | TROJAN TECHNOLOGIES GROUP ULC | FLOW METER INSTRUMENT ACCESSORIES- CONNECTION ,FLOW METER INSTRUMENT ACCESSORIES- CONNECTIO N,FLOW METER INSTRUMENT ACCESSORIES-... |
| 2026-03-02 | EGLV142651546853 | CHKMSH26021306 | 080E | House Bill | CHKM | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 1,353 K | House to House | XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING | DANIEL OPCO | DANIEL OPCO | FLOW METER INSTRUMENT ACCESSORIES-CONNECTION |
| 2026-01-27 | EGLV141501308894 | CSZWLCL25120008 | 110E | House Bill | CSZW | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-01-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 3 PKG | 1,263 KG | Break Bulk | XIAN HAOSEN PRECISION CASTING | DANIEL OPCO | DANIEL OPCO | FLOW METER INSTRUMENT ACESSORIES-CONNECTION |
| 2025-12-11 | HLCUTA1250708040 | DFDSTAO7247477 | 546E | House Bill | DFDS | 9342499 | MAERSK ALTAIR | 2025-12-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 660 KG | Container Station | XI AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | DANIEL OPCO, LLC | FLOW METER INSTRUMENT ACESSORIES-CONNECTION | |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-19 |
| Trade Update Date | 2026-03-20 |
| Master BOL # | HLCUTS12602AZCH0 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSRAF0211592 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | 9450430 |
| Vessel Name | BUDAPEST EXPRESS |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 338 KG |
| Weight in KG | 338 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU7030284 |
| Commodity Description |
FLOW METER INSTRUMENT ACESSORIES - CONNECTION |
| Shipper Name | XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 28 LANTIAN 1ST ROAD, NATIONAL A |
| Address Line 2 | VATION ZONE, |
| City | YANLIANG DISTRICT |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +862989080114 |
| Shipper Name | XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 28 LANTIAN 1ST ROAD, NATIONAL A |
| Address Line 2 | VATION ZONE, |
| City | YANLIANG DISTRICT |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +862989082215 |
| Consignee Name | TROJAN TECHNOLOGIES GROUP ULC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3020 GORE ROAD |
| City | LONDON |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +115194573030 |
| Consignee Name | TROJAN TECHNOLOGIES GROUP ULC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3020 GORE ROAD |
| City | LONDON |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15194573400 |
| Container Number | TXGU7030284 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK3675193 |
| Seal Number 1 | HLK3675193 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | FLOW METER INSTRUMENT ACESSORIES - CONNECTION |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 902690 | 00000000 | 0000000338 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 123 | 2025-12-11 |
| Long Beach, California | 114 | 2026-03-02 |
| Newark, New Jersey | 87 | 2025-08-27 |
| Seattle, Washington | 44 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 13 | 2026-04-20 |
| Houston, Texas | 7 | 2022-11-17 |
| Portland, Oregon | 3 | 2021-11-30 |
| New York, New York | 2 | 2025-02-03 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2020-06-30 |
| DHL Los Angeles Hub, Los Angeles, California | 1 | 2024-12-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 229 | 2026-05-16 |
| Pusan South Korea | 108 | 2026-04-20 |
| Qingdao China (Mainland) | 19 | 2025-12-11 |
| Yangshan China (Mainland) | 18 | 2022-05-09 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 7 | 2025-06-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2026-03-03 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 4 | 2026-01-27 |
| Xingang China (Mainland) | 2 | 2024-05-16 |
| Nan Ching China (Mainland) | 2 | 2022-08-30 |
| Nansha China (Mainland) | 2 | 2022-08-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xi'An Haosen Precision Casting Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | NO. 28 LANTIAN 1ST ROAD, NATIONAL A VATION ZONE, YANLIANG DISTRICT CN | 2026-04-20 | 46 |
| XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | ADDRESS: NO.28,LANTIAN 1ST ROAD, NA TIONAL AVATIONZONE,YANLIANG DISTRIC T,XIAN CHINA,XIAN,CN | 2026-03-03 | 1 |
| XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING | 2018-11-14 | 35 | |
| XI AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | 2023-07-26 | 32 | |
| XIAN HAOSEN PRECISION CASTING CO | 2023-10-26 | 31 | |
| XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING | 2018-10-15 | 25 | |
| XIAN HAOSEN PRECISION CASTING | 2022-12-02 | 16 | |
| XI'AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | 2020-04-13 | 13 | |
| XI AN HAOSEN PRECISION CASTING CO LTD | 2014-09-24 | 10 | |
| XI AN HAOSEN PRECISION CASTING CO | 2021-12-02 | 10 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Xi'An Haosen Precision Casting Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-20 | 56 | |
| 2026-04-20 | 52 | |
| 2025-12-11 | 6 | |
| 2022-08-01 | 8 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||