There are a total of 241 bills of lading on file for Xiamen Freede Industry Co., Ltd between November 18th, 2012 and April 15th, 2026.
Of those 241 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 241 |
|---|---|
| Shipper Records | 241 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen Freede Industry Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen Freede Industry Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BAGS AND POUCHES LLC | May 2026 | 185 | 12 |
| BUBBLEGUM STUFF LTD | May 2026 | 23 | 11 |
| GANZ | May 2026 | 1,807 | 10 |
| EAGLEMOSS INC | Apr 2022 | 555 | 10 |
| INDIGO BOOKS & MUSIC INC. | May 2026 | 2,340 | 6 |
| SOHA DESIGNS INC | May 2026 | 74 | 4 |
| IRONBOX US INC | May 2026 | 1,250 | 4 |
| Jul 2024 | 4 | 4 | |
| WORLD FAMOUS SPORTS INC | May 2026 | 3,224 | 3 |
| ST.PIERRE MANUFACTURING CORPORATION | Mar 2026 | 38 | 3 |
| INSIGHT EDITIONS LP | May 2026 | 4,218 | 3 |
| DANSON DECOR INC. | May 2026 | 1,571 | 3 |
| ASOS U.S. SALES LLC | Apr 2025 | 25,789 | 3 |
| US CAPITAL MARKETING,INC. | Jan 2026 | 38 | 2 |
| TMB MOTORSPORTS INC | Sep 2024 | 100 | 2 |
| SCHNEIDER FREIGHT USA INC. | May 2026 | 23,530 | 2 |
| QUANTUM TECHNOLOGY CORP | Oct 2025 | 25 | 2 |
| JADEITE FOODS LLC | Apr 2026 | 91 | 2 |
| HDK PLASTIC FACTORY LTD | Dec 2024 | 7,772 | 2 |
| ES ESSENTIALS | May 2026 | 129 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Freede Industry Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN FLYWON IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 304 | 4 |
| XIAMEN FOOT NICE PUMICE INDUSTRY | Feb 2026 | 285 | 0 |
| XIAMEN FORBETTER INDUSTRIAL CO.,LTD | Feb 2025 | 65 | 0 |
| XIAMEN FOREVER ECO PACK CO.,LTD. | May 2026 | 140 | 8 |
| XIAMEN FORSEE OURDOOR ACCESSORIES., LTD. | May 2026 | 318 | 3 |
| XIAMEN FORTUA(HONGKONG) INDUSTRY CO | Jan 2026 | 140 | 0 |
| XIAMEN FORTUNE CONSTRUCTION CO.,LTD | May 2026 | 190 | 7 |
| XIAMEN FORTUNE-ADD ARTS CO.,LTD. | Feb 2026 | 187 | 0 |
| XIAMEN FOSON I&E CO.,LTD. | Apr 2026 | 178 | 3 |
| XIAMEN FRED ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 268 | 7 |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | May 2026 | 970 | 12 |
| XIAMEN FULU MI TRADING CO., LTD | Feb 2026 | 128 | 0 |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | May 2026 | 126 | 3 |
| XIAMEN FUSION BUILDING MATERIAL CO | May 2026 | 449 | 19 |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | May 2026 | 670 | 7 |
| XIAMEN FUXIYU IMPORT AND EXPORT CO | Mar 2026 | 163 | 2 |
| XIAMEN GAIN IMP.& EXP.CO.,LTD | Jan 2026 | 138 | 0 |
| XIAMEN GANGCHAO NETWORK AND TECHNOLOGY CO.,LTD | Sep 2024 | 1,015 | 0 |
| XIAMEN GARDEN DISPLAY CO., LTD | May 2026 | 328 | 7 |
| XIAMEN GEARS IMPORT & EXPORT COMPAN | May 2026 | 2,267 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | HDMUNBOZZAQ29000 | BBZLBLC202602002 | 0010E | House Bill | BBZL | 9955284 | HMM TOPAZ | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 760 CTN | 19,440 KG | Pier to Pier | XIAMEN FREEDE INDUSTRY | IRONBOX US INC | CSCL GLOBAL LIMITED | LAWN MOWER |
| 2026-01-31 | EGLV147502134342 | MGNGLAX26010522P | 009E | House Bill | MGNG | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-01-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 84 CTN | 1,993 KG | House to House | XIAMEN FREEDE INDUSTRY | US CAPITAL MARKETING,INC. | US CAPITAL MARKETING,INC. | PVC CARD |
| 2026-01-29 | HDMUNBOZHP064500 | BBZLBLC202601018 | 0008E | House Bill | BBZL | 9944481 | HMM DIAMOND | 2026-01-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 860 CTN | 15,940 KG | Pier to Pier | XIAMEN FREEDE INDUSTRY | IRONBOX US INC | CSCL GLOBAL LIMITED | ANGLE GRINDER |
| 2026-01-21 | ZIMUXIA85259332 | 7W | Simple BOL FROB | ZIMU | 9502960 | MSC RUBY | 2026-01-19 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 693 CTN | 30,176 LB | Pier to House | XIAMEN FREEDE INDUSTRY | GANZ | GANZ | CERAMIC DECOR ITEMS PO: / / RESIN CHRISTMAS HANGING DECORATIONS AS PER ORDER NO. THIS SHIPMENT CONTAINS NO W OOD PACKING MATERIA... | |
| Run Date | 2026-03-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-26 |
| Trade Update Date | 2026-01-27 |
| Master BOL # | ZIMUXIA85335302 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 23W |
| IMO # | 9315381 |
| Vessel Name | MSC AGAMEMNON VIII |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | XIAMEN (FJ) |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16135 LB |
| Weight in KG | 7,319 KG |
| Quantity | 273 CTN |
| Volume | 862 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU9018340 |
| Commodity Description |
CERAMIC TABLEWARE CERAMIC DECOR ITEM PO#: / THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PA CKING MATERIALS EMAIL: ANGELH@GANZ.COM E MAIL: ANGELH@GANZ.COM |
| Shipper Name | XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 317,WUHUA BUILDING, NO.995 |
| Address Line 2 | ANLING ROAD,HULI DISTRICT,XIAMEN, |
| Address Line 3 | CHINA,361009 |
| Address Line 4 | 0592-5702948 |
| Consignee Name | GANZ |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE PEARCE ROAD, WOODBRIDGE, |
| Address Line 2 | ONTARIO L4L 3T2 CANADA |
| Address Line 3 | ATTN: MS. ANGEL HUI, |
| Address Line 4 | TEL:905-851-6661 EXT 3473 |
| Notify Party Name | GANZ |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE PEARCE ROAD, WOODBRIDGE, |
| Address Line 2 | ONTARIO L4L 3T2 CANADA |
| Address Line 3 | ATTN: MS. ANGEL HUI, |
| Address Line 4 | TEL: 905-851-6661 EXT 3473 |
| Container Number | ZCSU9018340 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250344905 |
| Seal Number 1 | A4250344905 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | CERAMIC TABLEWARE CERAMIC DECOR ITEM PO#: / THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PA CKING MATERIALS EMAIL: ANGELH@GANZ.COM E MAIL: ANGELH@GANZ.COM |
| Marks and Numbers 1 | GANZ MIDWEST-CBK ITEM# QTY. DESC. PO# CTN.# O F NET WT. LBS GR. WT. LBS CTN.DIMS. CUFT. MAD E IN CHINA USA 1-800-724-5902 FRAGILE CANADA 1-800-263-2311 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 691110 | 00068380 | 0000007537 LB |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 62 | 2026-03-03 |
| Los Angeles, California | 48 | 2026-04-16 |
| Newark, New Jersey | 45 | 2024-07-09 |
| Seattle, Washington | 22 | 2026-03-27 |
| Houston, Texas | 14 | 2021-08-26 |
| Baltimore, Maryland | 10 | 2024-01-15 |
| Miami, Florida | 10 | 2020-03-06 |
| Honolulu, Hawaii | 8 | 2025-04-07 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2023-11-20 |
| New York, New York | 5 | 2022-03-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 99 | 2025-08-25 |
| Hong Kong Hong Kong | 29 | 2024-07-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 26 | 2024-10-11 |
| Yantian China (Mainland) | 25 | 2026-04-08 |
| Pusan South Korea | 19 | 2026-01-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 15 | 2022-05-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2026-04-16 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2022-08-15 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2023-07-15 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2021-10-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Freede Industry Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | ROOM 317,WUHUA BUILDING, NO.995 ANL ING ROAD, HULI DISTRICT,XIAMEN,CHINA,361009 913502 066852997533 13 XIAMEN 361009 CN | 2025-09-03 | 1 |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | ROOM 317,WUHUA BUILDING, 995 ANLING ROAD,HULI DISTRICT, XIAMEN CN | 2025-09-24 | 1 |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | 2025-08-29 | 1 | |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | 2025-09-11 | 1 | |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | 2024-06-07 | 29 | |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | 2024-01-15 | 13 | |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO.,LTD | 2022-09-08 | 10 | |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO.,LTD | 2019-04-23 | 9 | |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO.,LTD | 2023-06-24 | 8 | |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO.,LTD | 2019-12-31 | 7 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Xiamen Freede Industry Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-26 | 1 | |
| 2017-06-09 | 1 | |
| 2017-05-08 | 2 | |
| 2017-02-14 | 1 | |
| 2017-01-03 | 4 | |
| 2016-01-06 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||