There are a total of 970 bills of lading on file for Xiamen FUDA Imp & EXP Corp. between October 26th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 970 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 970 |
|---|---|
| Shipper Records | 974 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen FUDA Imp & EXP Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen FUDA Imp & EXP Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PELICAN INT L | May 2026 | 11,587 | 113 |
| REFRIGIWEAR INC | May 2026 | 1,726 | 24 |
| MILLER ZELL INC | Aug 2025 | 656 | 21 |
| CONFLUENCE OUTDOOR | Apr 2026 | 907 | 20 |
| SUMMIT RESOURCE INTERNATIONAL | Apr 2026 | 1,223 | 15 |
| GLOBAL PRODUCT RESOURCES INC | May 2026 | 1,329 | 15 |
| LANDES INC | Aug 2025 | 66 | 10 |
| SVP SEWING BRANDS, LLC | May 2026 | 1,218 | 7 |
| LANDE SA | May 2026 | 249 | 6 |
| J.L.CHILDRESS CO.,INC. | Apr 2025 | 225 | 6 |
| COBRA POLICE EQUIPMENT | May 2026 | 89 | 6 |
| RACK-A-TIERS MFG. | May 2026 | 357 | 5 |
| PREFERRED NATION INC | Dec 2025 | 1,198 | 5 |
| CABELA'S RETAIL CANADA CALGARY DC | Jul 2025 | 1,012 | 5 |
| ALLDEC-ARMSON SALES LTD | Apr 2026 | 22 | 5 |
| THOUSAND OAKS CORP. | May 2026 | 813 | 4 |
| EMI INDUSTRIES LLC | Dec 2025 | 101 | 4 |
| AMERICAN DISPLAY AND FIXTURE, LLC | May 2026 | 2,262 | 4 |
| CHALLENGER SPORTS TEAMWEAR LLC | Jun 2025 | 162 | 3 |
| CABELA'S RETAIL, CANADA, ULC | Apr 2026 | 103 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen FUDA Imp & EXP Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN FOOT NICE PUMICE INDUSTRY | Feb 2026 | 285 | 0 |
| XIAMEN FORBETTER INDUSTRIAL CO.,LTD | Feb 2025 | 65 | 0 |
| XIAMEN FOREVER ECO PACK CO.,LTD. | May 2026 | 140 | 8 |
| XIAMEN FORSEE OURDOOR ACCESSORIES., LTD. | May 2026 | 318 | 3 |
| XIAMEN FORTUA(HONGKONG) INDUSTRY CO | Jan 2026 | 140 | 0 |
| XIAMEN FORTUNE CONSTRUCTION CO.,LTD | May 2026 | 190 | 7 |
| XIAMEN FORTUNE-ADD ARTS CO.,LTD. | Feb 2026 | 187 | 0 |
| XIAMEN FOSON I&E CO.,LTD. | Apr 2026 | 178 | 3 |
| XIAMEN FRED ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 268 | 7 |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | Apr 2026 | 241 | 4 |
| XIAMEN FULU MI TRADING CO., LTD | Feb 2026 | 128 | 0 |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | May 2026 | 126 | 3 |
| XIAMEN FUSION BUILDING MATERIAL CO | May 2026 | 449 | 19 |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | May 2026 | 670 | 7 |
| XIAMEN FUXIYU IMPORT AND EXPORT CO | Mar 2026 | 163 | 2 |
| XIAMEN GAIN IMP.& EXP.CO.,LTD | Jan 2026 | 138 | 0 |
| XIAMEN GANGCHAO NETWORK AND TECHNOLOGY CO.,LTD | Sep 2024 | 1,015 | 0 |
| XIAMEN GARDEN DISPLAY CO., LTD | May 2026 | 328 | 7 |
| XIAMEN GEARS IMPORT & EXPORT COMPAN | May 2026 | 2,267 | 25 |
| XIAMEN GHS INDUSTRY&TRADE CO.,LTD | May 2026 | 202 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | ONEYXMNG23682300 | DMERDFS708024195 | 085E | House FROB | DMER | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 38 CTN | 496 K | Container Station | XIAMEN FUDA IMP EXP CORP. | ALLDEC-ARMSON SALES LTD | CARPENTER S SUPPORT BELT COMBO | |
| 2026-04-10 | EGLV146600194774 | SDZHSE26020369 | 004E | House Bill | SDZH | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-04-09 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 19 CTN | 167 K | House to House | XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP | THOUSAND OAKS CORP. | ORDER NO. RW-PO(FUNQ) ITEM NO. BLBLK X BLANKET | |
| 2026-03-23 | COSU6442932570 | SDZHSE26010635 | 1345E | House Bill | SDZH | 9935351 | EVER MACRO | 2026-03-22 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 429 CTN | 5,294 K | House to House | XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP | THOUSAND OAKS CORP. | ORDER NO. RW-PO(FUNQ)ITEM NO. UNAVGL LAYER UTILITY BAG - GALLON I TEM NO. UNAVGL LAYER UTILITY BAG - GALLON ITEM NO. UNAVGL LAYE... | |
| 2026-03-10 | ZIMUXIA8540667 | UASI291818350T | 8E | House Bill | UASI | 9963231 | ZIM SCORPIO | 2026-03-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 897 CTN | 6,479 KG | Pier to Pier | XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP | PELICAN INTL USA LLC | SEAT,PERC,PRO,KAYAK COVER '-' CATCHDR YBAG EXODRY L OLIVEDRYBAG EXODRY L BLACKD RYBAG EXODRY L BLACKLEASH FOR PADDLE PACKED PELI... | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | YMJAW228284080 |
|---|---|
| House BOL # | COHEXMSE26400144 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | COHE |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CHARLOTTE SCHULTE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10944 KG |
| Weight in KG | 10,944 KG |
| Quantity | 1391 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
BMOU6304661 YMMU4077250 |
| Commodity Description |
BAG DRY COMPATMENT,MESH FOR KAYAK TANKWELL,CU SHION SEAT,MESH FRONT KAYAK,KNEE PAD,PAD NON- SLIP BAG DRY COMPATMENT,MESH FOR KAYAK TANKWELL,CU SHION SEAT,MESH FRONT KAYAK,KNEE PAD,PAD NON- SLIP |
| Shipper Name | XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE F,6TH FLOOR,HUA XIA INDUSTRY |
| Address Line 2 | CENTER,NO.43-1TIYU ROAD,XIAMEN,CHIN |
| Address Line 3 | A,XIAMEN,CN |
| Consignee Name | PELICAN INTL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1000 PLACE PAUL-KANE LAVAL, QUEBEC |
| Address Line 2 | CANADA H7C 2T2,LAVAL, ,CA |
| Notify Party Name | PELICAN INTL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1000 PLACE PAUL-KANE LAVAL, QUEBEC |
| Address Line 2 | CANADA H7C 2T2,LAVAL,CA |
| Container Number | BMOU6304661 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV363861 |
| Seal Number 1 | YMAV363861 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BAG DRY COMPATMENT,MESH FOR KAYAK TANKWELL,CU SHION SEAT,MESH FRONT KAYAK,KNEE PAD,PAD NON- SLIP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | YMMU4077250 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV363615 |
| Seal Number 1 | YMAV363615 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BAG DRY COMPATMENT,MESH FOR KAYAK TANKWELL,CU SHION SEAT,MESH FRONT KAYAK,KNEE PAD,PAD NON- SLIP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 272 | 2025-02-04 |
| Los Angeles, California | 210 | 2025-11-18 |
| Seattle, Washington | 124 | 2026-03-09 |
| Tacoma, Washington | 119 | 2026-05-13 |
| Savannah, Georgia | 101 | 2026-03-23 |
| Houston, Texas | 46 | 2025-08-12 |
| Miami, Florida | 36 | 2021-04-24 |
| Charleston, South Carolina | 27 | 2026-03-10 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 2 | 2022-07-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 716 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 75 | 2026-01-19 |
| Pusan South Korea | 43 | 2025-03-11 |
| Yantian China (Mainland) | 33 | 2023-08-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 32 | 2022-08-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 21 | 2025-12-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 15 | 2023-11-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 14 | 2022-08-15 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 5 | 2021-12-08 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 5 | 2021-06-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen FUDA Imp & EXP Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | SUITE F, 6TH FLOOR HUA XIA INDUSTRY CENTER,NO.43-1 TIYU ROAD, XIAMEN, CHINA,XIAMEN,CN | 2026-05-13 | 12 |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | SUITE F,6TH FLOOR,HUA XIA INDUSTRY CENTER,NO.43-1TIYU ROAD,XIAMEN,CHIN A,CNXAM,CN | 2025-12-22 | 9 |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | 2025-11-18 | 7 | |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | 2026-01-27 | 2 | |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | 2026-05-22 | 2 | |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | 2022-12-12 | 141 | |
| XIAMEN FULL IMPORT & EXPORT CO.,LTD | 2022-08-18 | 103 | |
| XIAMEN FULL IMPORT EXPORT CO LTD | 2017-01-25 | 61 | |
| XIAMEN FUDA IMP.& EXP. CORP. | 2014-08-06 | 57 | |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP | 2025-10-18 | 39 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Xiamen FUDA Imp & EXP Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-08 | 10 | |
| 2019-09-07 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||