There are a total of 126 bills of lading on file for Xiamen Further Stone Co.,Ltd between November 27th, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 126 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 126 |
|---|---|
| Shipper Records | 126 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 8 |
| First Shipment on File | Nov 27th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 29 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Xiamen Further Stone Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Xiamen Further Stone Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ONGOING FURTHER GROUP LLC | May 2026 | 76 | 42 |
| WEGNER MONUMENT COMPANY | Oct 2025 | 43 | 12 |
| DIVINE DESIGN AND PROCUREMENT LLC | Oct 2025 | 48 | 6 |
| BAPS NORTHEAST DEVELOPMENT INC. | Oct 2025 | 1,266 | 2 |
| KSB INC | May 2026 | 3,466 | 1 |
| HART STORES INC | May 2026 | 579 | 1 |
| Sep 2021 | 7 | 1 | |
| ARCHITECTURAL STONE AND TILE | Mar 2026 | 468 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Further Stone Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN FOREVER ECO PACK CO.,LTD. | May 2026 | 140 | 8 |
| XIAMEN FORSEE OURDOOR ACCESSORIES., LTD. | May 2026 | 318 | 3 |
| XIAMEN FORTUA(HONGKONG) INDUSTRY CO | Jan 2026 | 140 | 0 |
| XIAMEN FORTUNE CONSTRUCTION CO.,LTD | May 2026 | 190 | 7 |
| XIAMEN FORTUNE-ADD ARTS CO.,LTD. | Feb 2026 | 187 | 0 |
| XIAMEN FOSON I&E CO.,LTD. | Apr 2026 | 178 | 3 |
| XIAMEN FRED ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 268 | 7 |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | Apr 2026 | 241 | 4 |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | May 2026 | 970 | 12 |
| XIAMEN FULU MI TRADING CO., LTD | Feb 2026 | 128 | 0 |
| XIAMEN FUSION BUILDING MATERIAL CO | May 2026 | 449 | 19 |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | May 2026 | 670 | 7 |
| XIAMEN FUXIYU IMPORT AND EXPORT CO | Mar 2026 | 163 | 2 |
| XIAMEN GAIN IMP.& EXP.CO.,LTD | Jan 2026 | 138 | 0 |
| XIAMEN GANGCHAO NETWORK AND TECHNOLOGY CO.,LTD | Sep 2024 | 1,015 | 0 |
| XIAMEN GARDEN DISPLAY CO., LTD | May 2026 | 328 | 7 |
| XIAMEN GEARS IMPORT & EXPORT COMPAN | May 2026 | 2,267 | 25 |
| XIAMEN GHS INDUSTRY&TRADE CO.,LTD | May 2026 | 202 | 2 |
| XIAMEN GIER FIXTURE CO LTD | Oct 2024 | 2,690 | 0 |
| XIAMEN GINIDER INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 115 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-21 | ONEYXMNFG3693900 | KFUNTCS3ZQ20645 | E016 | House Bill | KFUN | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-02-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2 CTN | 2,082 KG | Pier to Pier | XIAMEN FURTHER STONE | ONGOING FURTHER GROUP LLC | ONGOING FURTHER GROUP LLC | ALUMINUM ALLOY WINDOWS HS.CODE: |
| 2026-02-14 | CMDUXIA1775711 | KFUNTCS3ZQ10527 | 0YTG9 | House Bill | KFUN | 9645889 | CSCL BOHAI SEA | 2026-02-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 151 CTN | 19,423 KG | Pier to Pier | XIAMEN FURTHER STONE | ONGOING FURTHER GROUP LLC | ONGOING FURTHER GROUP LLC | ALUMINUM ALLOY WINDOWS HS CODE: |
| 2026-02-14 | MEDUYQ790386 | KFUNTCS3ZPB5500 | 9E | House Bill | KFUN | 9967988 | ZIM OPAL | 2026-02-13 | BOSTON, MASSACHUSETTS | SINGAPORE SINGAPORE | 165 CTN | 19,440 KG | House to House | XIAMEN FURTHER STONE | ONGOING FURTHER GROUP LLC | ONGOING FURTHER GROUP LLC | ALUMINUM ALLOY WINDOWS HS CODE: |
| 2026-02-05 | CMDUXIA1770912 | KFUNTCS3ZPC5813 | 0UPML | House Bill | KFUN | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-02-04 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 175 CTN | 17,070 KG | Pier to Pier | XIAMEN FURTHER STONE | ONGOING FURTHER GROUP LLC | ONGOING FURTHER GROUP LLC | ALUMINUM ALLOY WINDOWS HS CODE: |
| Run Date | 2026-02-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-26 |
| Trade Update Date | 2026-01-16 |
| Master BOL # | CMDUXIA1780253 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNTCS3ZQ10384 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 0UPMT |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL IRIS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN, CN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6700 KG |
| Weight in KG | 6,700 KG |
| Quantity | 108 CTN |
| Volume | 26 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
DRYU9785788 |
| Commodity Description |
ALUMINUM ALLOY WINDOWS HS CODE: |
| Shipper Name | XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 1502, NO.201,HUBIN NORTH |
| Address Line 2 | RD,XIAMEN,CHINA XIAMEN FJ CHINA |
| Address Line 3 | 361004 |
| Consignee Name | ONGOING FURTHER GROUP LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8605 SANTA MONICA BLVD#79525 WEST |
| Address Line 2 | HOLLYWOOD CA UNITED STATES 90069 |
| Notify Party Name | ONGOING FURTHER GROUP LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8605 SANTA MONICA BLVD#79525 WEST |
| Address Line 2 | HOLLYWOOD CA UNITED STATES 90069 |
| Container Number | DRYU9785788 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M4527214 |
| Seal Number 1 | M4527214 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ALUMINUM ALLOY WINDOWS HS CODE: |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 49 | 2026-02-21 |
| Long Beach, California | 32 | 2026-03-09 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2025-10-11 |
| Seattle, Washington | 12 | 2025-12-01 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2026-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2026-02-27 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2026-02-14 |
| New York, New York | 2 | 2014-09-20 |
| New Orleans, Louisiana | 1 | 2025-06-23 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2025-04-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 100 | 2026-05-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2025-06-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2025-07-21 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-06-23 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2024-03-26 |
| Singapore Singapore | 2 | 2026-02-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2020-02-18 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-10-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2020-04-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Further Stone Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | ROOM 1502,NO.201,HONGYE BUILDING,HU BIN NORTH RD, XIAMEN,CHINA. | 2025-04-12 | 34 |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD. | RM 1502, NO.201,HUBIN NORTH RD,XIAMEN,CHINA XIAMEN FJ CHINA 361004 | 2025-08-09 | 23 |
| XIAMEN FURTHER STONE | 2026-05-16 | 16 | |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | 2024-07-04 | 8 | |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD. | 2024-09-09 | 7 | |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | 2015-03-18 | 5 | |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | 2017-10-06 | 3 | |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | 2024-10-14 | 3 | |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | 2017-09-04 | 2 | |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | 2014-09-20 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Xiamen Further Stone Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-14 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||