There are a total of 670 bills of lading on file for Xiamen Fuxinlong Co.,Ltd between November 5th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 670 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 670 |
|---|---|
| Shipper Records | 670 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Xiamen Fuxinlong Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Xiamen Fuxinlong Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SST INTERNATIONAL INC | May 2026 | 21,300 | 105 |
| MARAN INC. | May 2026 | 2,730 | 81 |
| ENGINEERED COMPONENTS COMPANY | May 2026 | 2,330 | 29 |
| BETTER BRAKE PARTS INC | May 2026 | 2,719 | 2 |
| SCEPTER CANADA INC. | May 2026 | 437 | 1 |
| PERFORMANCE CLASSICS | Nov 2024 | 13 | 1 |
| DSD INTERNATIONAL INC | May 2026 | 56 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Fuxinlong Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN FORTUA(HONGKONG) INDUSTRY CO | Jan 2026 | 140 | 0 |
| XIAMEN FORTUNE CONSTRUCTION CO.,LTD | May 2026 | 190 | 7 |
| XIAMEN FORTUNE-ADD ARTS CO.,LTD. | Feb 2026 | 187 | 0 |
| XIAMEN FOSON I&E CO.,LTD. | Apr 2026 | 178 | 3 |
| XIAMEN FRED ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 268 | 7 |
| XIAMEN FREEDE INDUSTRY CO., LTD | Apr 2026 | 241 | 4 |
| XIAMEN FUDA IMP & EXP CORP. | May 2026 | 970 | 12 |
| XIAMEN FULU MI TRADING CO., LTD | Feb 2026 | 128 | 0 |
| XIAMEN FURTHER STONE CO.,LTD | May 2026 | 126 | 3 |
| XIAMEN FUSION BUILDING MATERIAL CO | May 2026 | 449 | 19 |
| XIAMEN FUXIYU IMPORT AND EXPORT CO | Mar 2026 | 163 | 2 |
| XIAMEN GAIN IMP.& EXP.CO.,LTD | Jan 2026 | 138 | 0 |
| XIAMEN GANGCHAO NETWORK AND TECHNOLOGY CO.,LTD | Sep 2024 | 1,015 | 0 |
| XIAMEN GARDEN DISPLAY CO., LTD | May 2026 | 328 | 7 |
| XIAMEN GEARS IMPORT & EXPORT COMPAN | May 2026 | 2,267 | 25 |
| XIAMEN GHS INDUSTRY&TRADE CO.,LTD | May 2026 | 202 | 2 |
| XIAMEN GIER FIXTURE CO LTD | Oct 2024 | 2,690 | 0 |
| XIAMEN GINIDER INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 115 | 5 |
| XIAMEN GLAD IMP. & EXP. CO., LTD | Mar 2026 | 219 | 1 |
| XIAMEN GLADYS SPORTS PRODUCTS CO. | Sep 2024 | 206 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | EGLV146600274387 | PSEAXLGB26040446 | 122E | House Bill | PSEA | 9417268 | OOCL LONDON | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 53 CTN | 509 KG | House to House | XIAMEN FUXINLONG | SST INTERNATIONAL | SST INTERNATIONAL | RUBBER SEALS HS CODE:4016.93.5050 |
| 2026-05-04 | ONEYXMNG30437600 | SHPT83558089 | E017 | House Bill | SHPT | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 105 CTN | 894 KG | Container Yard | XIAMEN FUXINLONG | ENGINEERED COMPONENT AND SEAL | AGAPE SHIPPING NETWORK | PLASTIC SEALS RUBBER SEALS |
| 2026-04-23 | ONEYXMNG30437600 | SHPT83558103 | E017 | House Bill | SHPT | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 53 CTN | 591 KG | Container Yard | XIAMEN FUXINLONG | SST INTERNATIONAL | SST INTERNATIONAL | RUBBER SEALS HS CODE |
| 2026-04-04 | EGLV146600169028 | PSEAXLGB26030328 | 069E | House Bill | PSEA | 9645906 | CSCL YELLOW SEA | 2026-04-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 45 CTN | 639 KG | House to House | XIAMEN FUXINLONG | SST INTERNATIONAL | SST INTERNATIONAL | RUBBER SEALS HS CODE:.. |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | OOLU2167858370 |
|---|---|
| House BOL # | SFOKRY00001964B |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SFOK |
| Voyage # | 037E |
| IMO # | 9785744 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING PEONY |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 211 K |
| Weight in KG | 211 KG |
| Quantity | 16 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8848363 |
| Commodity Description |
DISC BRAKE PART RUBBER SEALS SOFT BUSHING GUI DE PIN CLIPS SPRING RUBBER PARTS BRAKE PARTS |
| Shipper Name | XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM507,NO.623 LINGDOU WEST ROAD,SIM |
| Address Line 3 | ING DISTRICT, XIAMEN, FUJIAN |
| City | XIAMEN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | BETTER BRAKE PARTS, INC . |
|---|---|
| Address Line 1 | 915 SHAWNEE RDLIMA, OH 45805-3439 |
| City | LIMA |
| State Province | OH |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU8848363 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJVS9765 |
| Seal Number 1 | OOLJVS9765 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DISC BRAKE PART RUBBER SEALS SOFT BUSHING GUI DE PIN CLIPS SPRING RUBBER PARTS BRAKE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 214 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 191 | 2026-05-04 |
| Newark, New Jersey | 183 | 2025-01-29 |
| New York, New York | 79 | 2024-12-07 |
| Seattle, Washington | 3 | 2026-01-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 657 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2019-02-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2026-05-09 |
| Prince Rupert, BC Canada | 1 | 2020-04-03 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2017-08-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Fuxinlong Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | RM507,NO.623 LINGDOU WEST ROAD, SIMING DISTRICT, XIAMEN, 361008 | 2025-10-04 | 35 |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | 7D WUHAN BLDG.261 JIAHE ROAD, XIAMEN,CHINA XIAMEN CN | 2023-04-28 | 151 |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | 2025-02-07 | 141 | |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD. | 2021-05-29 | 69 | |
| XIAMEN FUXINLONG CO LTD | 2015-11-03 | 68 | |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | 2016-07-20 | 30 | |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | 2020-06-29 | 27 | |
| XIAMEN FUXINLONG CO., LTD. | 2025-02-24 | 24 | |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | 2022-10-22 | 23 | |
| XIAMEN FUXINLONG CO.,LTD | 2014-12-23 | 17 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||