There are a total of 937 bills of lading on file for Yantai RIMA Machinery Co., Ltd. between October 2nd, 2015 and May 17th, 2026.
Of those 937 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 937 |
|---|---|
| Shipper Records | 939 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 2nd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 35 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Yantai RIMA Machinery Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Yantai RIMA Machinery Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROULEMENT TECHNO | May 2026 | 77 | 29 |
| PASCAL INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 38 | 22 |
| MTI CANADA INC. | May 2026 | 330 | 12 |
| May 2025 | 9 | 8 | |
| CANADIAN GAMING SERVICE | Oct 2024 | 21 | 7 |
| PCFETCH | Aug 2023 | 420 | 5 |
| NORTHEAST IMPLEMENT INC | May 2026 | 150 | 5 |
| Apr 2025 | 5 | 5 | |
| CHIPPER LLC | Apr 2025 | 125 | 5 |
| Nov 2024 | 9 | 4 | |
| Sep 2025 | 5 | 4 | |
| THOMAS FOODS INTERNATIONAL | May 2026 | 13,292 | 3 |
| Jul 2023 | 4 | 3 | |
| JOE HOHENSTEIN | May 2026 | 14,640 | 3 |
| Apr 2023 | 4 | 2 | |
| Sep 2022 | 2 | 2 | |
| Jul 2023 | 2 | 2 | |
| Apr 2023 | 2 | 2 | |
| Nov 2022 | 2 | 2 | |
| Jun 2023 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantai RIMA Machinery Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI MINGXIANG FOODSTUFF CO.,LTD. | May 2026 | 184 | 5 |
| YANTAI NATIVE PRODUCE AND ANIMAL BY | May 2026 | 443 | 7 |
| YANTAI NEWTEK INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 213 | 8 |
| YANTAI NORTH ANDRE JUICE CO.,LTD. | Apr 2026 | 2,305 | 50 |
| YANTAI NORTH HOME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 4,887 | 68 |
| YANTAI ORIENTAL PROTEIN TECH CO. | May 2026 | 668 | 5 |
| YANTAI PACIFIC HOME FASHION CO.,LTD | May 2026 | 2,723 | 90 |
| YANTAI PRIME PACKAGING CO., LTD. | Jun 2024 | 131 | 0 |
| YANTAI PUYUN ELECTRONIC COMMERCE CO | May 2026 | 297 | 101 |
| YANTAI RICH FOOD TECHNOLOGY CO.,LTD | Oct 2025 | 331 | 0 |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD | May 2026 | 147 | 5 |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD | May 2026 | 304 | 5 |
| YANTAI SANJIA VERMICELLI CO.,LTD. | May 2026 | 396 | 15 |
| YANTAI SANKO FISHERIES CO., LTD. | Mar 2026 | 294 | 2 |
| YANTAI SHINHO WEIDAMEI FOOD CO.,LTD | Mar 2026 | 176 | 1 |
| YANTAI SHUANGTA FOOD CO.,LTD | May 2026 | 648 | 12 |
| YANTAI SHUNDA POLYURETHANE CO.,LTD. | Feb 2026 | 111 | 0 |
| YANTAI SONGLIN FOOD CO.,LTD | May 2026 | 344 | 7 |
| YANTAI ST RUBBER & PLASTIC INDUSTRY | May 2026 | 77 | 11 |
| YANTAI SUMAI INTERNATIONAL TRADE CO | May 2026 | 232 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 | ONEYTAOG51192400 | BPIVBPIO26030869 | 611E | House FROB | BPIV | 9694529 | WIDE ALPHA | 2026-04-20 | TACOMA, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 86 PKG | 27,860 K | Container Yard | YANTAI RIMA MACHINERY | PASCAL INTERNATIONAL INC. | PASCAL INTERNATIONAL INC. | LOG TABLE |
| 2026-04-20 | MAEU267299614 | DSJCQDF260300183 | 612E | House FROB | DSJC | 9450430 | KOSTAS K | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 45 PKG | 21,020 KG | Container Yard | YANTAI RIMA MACHINERY | ROULEMENT TECHNO | ROULEMENT TECHNO | LOG SPLITTER |
| 2026-04-20 | CMDUQGD2684709 | QIQCQGD2684709A | 0VCMX | House Bill | QIQC | 9850551 | EVER FORWARD | 2026-04-18 | SAVANNAH, GEORGIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 30 PKG | 23,570 K | Pier to Pier | YANTAI RIMA MACHINERY | BEIGE HUES LLC | BEIGE HUES LLC | LOG SPLITTER |
| 2026-04-02 | CMDUQGD2702953 | PEVHQDUC26031148 | 081E | House FROB | PEVH | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-04-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 3 PKG | 875 K | Pier to Pier | YANTAI RIMA MACHINERY | MARC-ANTOINE_GUY-RIOUX | WOOD CHIPPER LOG SPLITTER | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | HLCUTA12604DJQC3 |
|---|---|
| House BOL # | PYMNCN106582604 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | PYMN |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9450416 |
| Vessel Name | VIENNA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26960 KG |
| Weight in KG | 26,960 KG |
| Quantity | 93 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU3419994 |
| Commodity Description |
PORTABLE SAWMILL AND SPARE PARTS |
| Shipper Name | YANTAI RIMA MACHINERY CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | XIBEIYU INDUSTRY ZONE, LAIZHOU |
| City | YANTAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | MTI CANADA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1720 BOULEVARD GUILLAUME-COUTURE |
| City | LEVIS |
| Country Code | CA |
| Contact Name | COTE PASCAL |
| Notify Party Name | MTI CANADA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1720 BOULEVARD GUILLAUME-COUTURE |
| City | LEVIS |
| Country Code | CA |
| Contact Name | COTE PASCAL |
| Container Number | HLBU3419994 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK5060783 |
| Seal Number 1 | HLK5060783 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PORTABLE SAWMILL AND SPARE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 846591 | 00000000 | 0000026960 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 306 | 2026-03-17 |
| Tacoma, Washington | 208 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 131 | 2025-07-22 |
| Long Beach, California | 125 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 85 | 2025-08-19 |
| Oakland, California | 18 | 2025-09-10 |
| Miami, Florida | 17 | 2025-02-17 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2026-04-20 |
| Houston, Texas | 11 | 2025-11-07 |
| New York, New York | 8 | 2024-12-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 668 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 121 | 2025-12-01 |
| Pusan South Korea | 117 | 2026-05-11 |
| Puerto Manzanillo Panama | 6 | 2024-07-06 |
| Kingston Jamaica | 5 | 2024-10-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2024-05-17 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2023-12-06 |
| Colon Panama | 3 | 2023-02-04 |
| Le Havre France | 1 | 2024-10-08 |
| Tokuyama Japan | 1 | 2024-06-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yantai RIMA Machinery Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD. | XIBEIYU INDUSTRY ZONE, LAIZHOU, SHANDONG, CHINA | 2025-08-19 | 23 |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD. | XIBEIYU INDUSTRY ZONE, LAIZHOU SHANDONG 261499 CN | 2025-06-11 | 2 |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD. | 2025-07-22 | 1 | |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD. | 2025-09-16 | 1 | |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD. | 2025-04-21 | 480 | |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO LTD | 2025-07-19 | 31 | |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO.,LTD. | 2023-09-08 | 27 | |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO.,LTD | 2022-11-23 | 24 | |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD | 2025-09-04 | 20 | |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD. | 2025-05-12 | 19 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Yantai RIMA Machinery Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-08 | 3 | |
| 2022-10-06 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Yantai RIMA Machinery Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-08 | 3 |