There are a total of 147 bills of lading on file for Yantai Risheng Package Co.,Ltd between May 27th, 2021 and May 15th, 2026.
Of those 147 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 147 |
|---|---|
| Shipper Records | 147 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 27th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Yantai Risheng Package Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Yantai Risheng Package Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GREEN ISLAND RESOURCE LLC | May 2026 | 503 | 138 |
| TRINITY PLASTIC PRODUCTS INC. | Mar 2025 | 404 | 8 |
| INSTORE PRODUCTS LIMITED | May 2026 | 1,276 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantai Risheng Package Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI NATIVE PRODUCE AND ANIMAL BY | May 2026 | 443 | 7 |
| YANTAI NEWTEK INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 213 | 8 |
| YANTAI NORTH ANDRE JUICE CO.,LTD. | Apr 2026 | 2,305 | 50 |
| YANTAI NORTH HOME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 4,887 | 68 |
| YANTAI ORIENTAL PROTEIN TECH CO. | May 2026 | 668 | 5 |
| YANTAI PACIFIC HOME FASHION CO.,LTD | May 2026 | 2,723 | 90 |
| YANTAI PRIME PACKAGING CO., LTD. | Jun 2024 | 131 | 0 |
| YANTAI PUYUN ELECTRONIC COMMERCE CO | May 2026 | 297 | 101 |
| YANTAI RICH FOOD TECHNOLOGY CO.,LTD | Oct 2025 | 331 | 0 |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD. | May 2026 | 937 | 9 |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD | May 2026 | 304 | 5 |
| YANTAI SANJIA VERMICELLI CO.,LTD. | May 2026 | 396 | 15 |
| YANTAI SANKO FISHERIES CO., LTD. | Mar 2026 | 294 | 2 |
| YANTAI SHINHO WEIDAMEI FOOD CO.,LTD | Mar 2026 | 176 | 1 |
| YANTAI SHUANGTA FOOD CO.,LTD | May 2026 | 648 | 12 |
| YANTAI SHUNDA POLYURETHANE CO.,LTD. | Feb 2026 | 111 | 0 |
| YANTAI SONGLIN FOOD CO.,LTD | May 2026 | 344 | 7 |
| YANTAI ST RUBBER & PLASTIC INDUSTRY | May 2026 | 77 | 11 |
| YANTAI SUMAI INTERNATIONAL TRADE CO | May 2026 | 232 | 10 |
| YANTAI T. FULL BIOTECH CO. LTD. | Oct 2025 | 533 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | HDMUTAOM86299400 | TLKPTAOSEA63004X | 0156E | House Bill | TLKP | 9347619 | HYUNDAI SUPREME | 2026-04-03 | TACOMA, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 903 CTN | 10,017 KG | Pier to Pier | YANTAI RISHENG PACKAGE | GREEN ISLAND RESOURCE LLC | PLASTIC BAGS WASABI PASTE PLASTIC TRAY | |
| 2026-03-30 | COSU6443933200 | TLKPTAONYC62002X | 084E | House Bill | TLKP | 9472177 | COSCO HARMONY | 2026-03-29 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 559 CTN | 7,785 KG | House to House | YANTAI RISHENG PACKAGE | GREEN ISLAND RESOURCE LLC | PLASTIC FILM PLASTIC TRAY | |
| 2026-02-18 | SMLMTATH6B004700 | TLKPTAOSEA61027X | 2601E | House Bill | TLKP | 9439747 | KOTA LUKIS | 2026-02-15 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1,211 CTN | 13,834 KG | Container Yard | YANTAI RISHENG PACKAGE | GREEN ISLAND RESOURCE LLC | PLASTIC TRAY SESAME SEEDS PACKING MACHINE | |
| 2025-12-02 | SMLMTATH5E377100 | TLKPTAOSEA5A019X | 2507E | House Bill | TLKP | 9464704 | SM TIANJIN | 2025-11-30 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 835 CTN | 9,258 KG | Container Yard | YANTAI RISHENG PACKAGE | GREEN ISLAND RESOURCE LLC | PLASTIC TRAY/PLASTIC FILM WASABI PASTE PLAS TIC BAGS | |
| Run Date | 2026-04-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-10 |
| Trade Update Date | 2026-03-18 |
| Master BOL # | SMLMTATH6B235600 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPTAOSEA63015X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 2602E |
| IMO # | 9464704 |
| Vessel Name | SM TIANJIN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7482 KG |
| Weight in KG | 7,482 KG |
| Quantity | 739 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SMCU1269994 |
| Commodity Description |
PLASTIC BAGS PLASTIC TRAY |
| Shipper Name | YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | DAZHUANG VILLAGE TAOCUNINDUSTRIAL P |
| Address Line 2 | ARK,,YANTAI,CN |
| Consignee Name | GREEN ISLAND RESOURCE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3058 68TH AVE SE,MERCER ISLAND, 980 |
| Address Line 2 | 40,US |
| Container Number | SMCU1269994 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML174603 |
| Seal Number 1 | SML174603 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BAGS PLASTIC TRAY |
| Marks and Numbers 1 | 15564-3GI2020 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 83 | 2026-04-11 |
| Tacoma, Washington | 44 | 2026-05-16 |
| Portland, Oregon | 16 | 2024-06-15 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-03-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 75 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 64 | 2026-05-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2024-07-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yantai Risheng Package Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD | DAZHUANG VILLAGE TAOCUN INDUSTRIALP ARK,YANTAI,CN | 2025-07-12 | 121 |
| YANTAI RISHENG PACKAGE | DAZHUANG VILLAGE TAOCUNINDUSTRIAL P ARK,,YANTAI,CN | 2026-05-16 | 11 |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO., LTD | 2025-09-09 | 4 | |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD | 2024-06-18 | 4 | |
| YANTAI RISHENG PACKAGE | 2025-10-28 | 2 | |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO LTD | 2021-11-08 | 1 | |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO., LTD | 2022-12-10 | 1 | |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD | 2021-12-09 | 1 | |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD | 2022-04-01 | 1 | |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD | 2022-03-29 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Yantai Risheng Package Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-06-16 | 8 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||