There are a total of 304 bills of lading on file for Yantai Rongdi Intl Trade Co.,Ltd between December 6th, 2016 and May 15th, 2026.
Of those 304 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 304 |
|---|---|
| Shipper Records | 303 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 6th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 10 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Yantai Rongdi Intl Trade Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Yantai Rongdi Intl Trade Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| POWER STOP LLC | Jul 2025 | 4,301 | 180 |
| THE RIGHT STUFF DETAILING | Oct 2025 | 617 | 23 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 18 |
| ATOM AUTO PARTS | Jun 2023 | 25 | 7 |
| RESTORATION PARTS UNLIMITED, INC. | May 2026 | 104 | 6 |
| Mar 2023 | 8 | 6 | |
| CENTRIC PARTS | Apr 2024 | 2,207 | 5 |
| INSIGHT IMPORT | May 2026 | 834 | 4 |
| Mar 2022 | 4 | 4 | |
| 2223540 ONTARIO LTD. | May 2026 | 197 | 4 |
| MAX ADVANCED BRAKES USA INC. | May 2026 | 62 | 3 |
| CENTRIC PARTS IOR# 91 | Oct 2023 | 325 | 2 |
| Jan 2022 | 1 | 1 | |
| 554519 B.C. LTD. | Mar 2026 | 123 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantai Rongdi Intl Trade Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI NEWTEK INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 213 | 8 |
| YANTAI NORTH ANDRE JUICE CO.,LTD. | Apr 2026 | 2,305 | 50 |
| YANTAI NORTH HOME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 4,887 | 68 |
| YANTAI ORIENTAL PROTEIN TECH CO. | May 2026 | 668 | 5 |
| YANTAI PACIFIC HOME FASHION CO.,LTD | May 2026 | 2,723 | 90 |
| YANTAI PRIME PACKAGING CO., LTD. | Jun 2024 | 131 | 0 |
| YANTAI PUYUN ELECTRONIC COMMERCE CO | May 2026 | 297 | 101 |
| YANTAI RICH FOOD TECHNOLOGY CO.,LTD | Oct 2025 | 331 | 0 |
| YANTAI RIMA MACHINERY CO., LTD. | May 2026 | 937 | 9 |
| YANTAI RISHENG PACKAGE CO.,LTD | May 2026 | 147 | 5 |
| YANTAI SANJIA VERMICELLI CO.,LTD. | May 2026 | 396 | 15 |
| YANTAI SANKO FISHERIES CO., LTD. | Mar 2026 | 294 | 2 |
| YANTAI SHINHO WEIDAMEI FOOD CO.,LTD | Mar 2026 | 176 | 1 |
| YANTAI SHUANGTA FOOD CO.,LTD | May 2026 | 648 | 12 |
| YANTAI SHUNDA POLYURETHANE CO.,LTD. | Feb 2026 | 111 | 0 |
| YANTAI SONGLIN FOOD CO.,LTD | May 2026 | 344 | 7 |
| YANTAI ST RUBBER & PLASTIC INDUSTRY | May 2026 | 77 | 11 |
| YANTAI SUMAI INTERNATIONAL TRADE CO | May 2026 | 232 | 10 |
| YANTAI T. FULL BIOTECH CO. LTD. | Oct 2025 | 533 | 0 |
| YANTAI TAJIMA AUTOMOBILE PARTS CO. | May 2026 | 384 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | COSU6450783450 | UULNQD260402179 | 113E | House Bill | UULN | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-05-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 18 PKG | 17,097 K | House to House | YANTAI RONGDI INTL TRADE | INSIGHT IMPORT INC | INSIGHT IMPORT INC | XXXXX ROTORS . |
| 2026-03-17 | CMDUQGD2585607 | JIBFWUHS12003746 | HVS1 | House FROB | JIBF | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-03-16 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 40 PKG | 38,430 K | Pier to Pier | YANTAI RONGDI INTL TRADE | 2223540 ONTARIO LTD. | 2223540 ONTARIO LTD. | BRAKE ROTORS |
| 2026-02-18 | MEDUWA240086 | SDBJCG00603780 | 604N | House Bill | SDBJ | 9484479 | MSC TRIESTE | 2026-02-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 19 CTN | 13,629 KG | House to House | YANTAI RONGDI INTL TRADE | RESTORATION PARTS UNLIMITED, INC. | RESTORATION PARTS UNLIMITED, INC. | BRAKE DISC |
| 2025-11-21 | MEDUKP498497 | SDBJCG00589849 | 543N | House Bill | SDBJ | 9404663 | MSC SONIA | 2025-11-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 18 CTN | 13,052 KG | House to House | YANTAI RONGDI INTL TRADE | RESTORATION PARTS UNLIMITED, INC. | RESTORATION PARTS UNLIMITED, INC. | BRAKE DISC |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | COSU6450782700 |
|---|---|
| House BOL # | UULNQD260402180 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UULN |
| Voyage # | 113E |
| IMO # | 9334923 |
| Vessel Name | COSCO OCEANIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17080 K |
| Weight in KG | 17,080 KG |
| Quantity | 19 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU0489938 |
| Commodity Description |
BRAKE ROTORS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LANGAO INDUSTRIAL PARK, LONGKOU |
| Address Line 3 | YANTAI CITY |
| City | SHANDONG PROVINCE |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | INSIGHT IMPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 316 8TH ST S |
| City | ST PETE |
| State Province | FL |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | INSIGHT IMPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 316 8TH ST S |
| City | ST PETE |
| State Province | FL |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU0489938 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK097206 |
| Seal Number 1 | NK097206 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BRAKE ROTORS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | PO PART NO. QTY PCS PALLET NO. MADE IN CHI NA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 97 | 2024-12-14 |
| Long Beach, California | 78 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 54 | 2024-08-09 |
| Seattle, Washington | 41 | 2026-03-17 |
| Norfolk, Virginia | 12 | 2023-08-21 |
| Portland, Oregon | 7 | 2022-09-21 |
| Oakland, California | 7 | 2022-03-15 |
| Stockton, California | 4 | 2022-05-05 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2024-01-22 |
| Houston, Texas | 1 | 2018-08-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 224 | 2026-05-16 |
| Pusan South Korea | 63 | 2026-03-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2022-02-18 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 4 | 2022-09-03 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2022-05-05 |
| Colon Panama | 1 | 2024-01-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2022-04-12 |
| Vancouver, BC Canada | 1 | 2017-10-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yantai Rongdi Intl Trade Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD | LANGAO INDUSTRIAL PARK, LANGAO TOWN, LONGKOU CITY, YANTAI CITY, SHANDONG PROVINCE, CHINA | 2025-10-04 | 52 |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD | YOUTHTECH PIONEER PARK, LANGAO TOW N, LONGKOU CITY YANTAI,SHANDONG,CHI YANTAI 264000 CN | 2025-08-14 | 16 |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD | 2024-01-26 | 36 | |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD | 2024-03-04 | 24 | |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO., LTD. | 2024-01-03 | 18 | |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD. | 2022-11-11 | 14 | |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD | 2024-01-22 | 11 | |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD. | 2021-09-18 | 9 | |
| YANTAI RONGQI INTERNATIONAL TRADE | 2021-06-26 | 9 | |
| YANTAI RONGDI INTL TRADE CO.,LTD. | 2021-06-24 | 9 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Yantai Rongdi Intl Trade Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-30 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||