There are a total of 1,012 bills of lading on file for YIWU Jiachen Imp.&EXP. Co.,Ltd between July 14th, 2014 and April 20th, 2026.
Of those 1,012 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,012 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,012 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 14th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with YIWU Jiachen Imp.&EXP. Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with YIWU Jiachen Imp.&EXP. Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FIRST STATION MERCHANDISE, INC. | Jul 2025 | 1,240 | 596 |
| NEW START MERCHANDISE, INC. | Apr 2024 | 366 | 219 |
| DAYTONA APPAREL GROUP LLC | Oct 2023 | 1,910 | 34 |
| NACHUANG TRADING INC | Apr 2026 | 793 | 9 |
| CA SUNNY TRADING LLC | Nov 2025 | 42 | 6 |
| ORGANIC INTEGRITY LLC | Mar 2025 | 190 | 5 |
| MAGIC LIGHT INC. | Apr 2026 | 33 | 4 |
| ARRANGEMENT TAKING INC | Apr 2026 | 931 | 4 |
| PIONEER TRADE INC | Sep 2025 | 1,209 | 2 |
| KDY INTERNATIONAL TRADING INC | Sep 2024 | 2,221 | 2 |
| FASTCLEAR SERVICE INC | Mar 2026 | 957 | 2 |
| CHAOSHENG TRADING INC | Apr 2026 | 911 | 2 |
| YANLEE TRADING CO.,LTD | Dec 2025 | 98 | 1 |
| UNIQUE PROMOTIONS | Aug 2024 | 11 | 1 |
| MEPIDA USA TRADING LTD | Nov 2025 | 286 | 1 |
| FERNANDO FERNANDEZ | Apr 2025 | 105 | 1 |
| CINDY ORTIZ | Jan 2025 | 11 | 1 |
| AMAZON ONT | May 2026 | 3,506 | 1 |
| AIR SEA TRANSPORT (CHICAGO) INC. | May 2026 | 37,322 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Jiachen Imp.&EXP. Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU HUIXIANG TRADING CO., LTD | May 2026 | 751 | 13 |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 81 | 65 |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | May 2026 | 108 | 24 |
| YIWU IDEA LEATHER CO., LTD. | Feb 2024 | 214 | 0 |
| YIWU IDEAL DECOR MATERIALS CO., LTD | Apr 2026 | 106 | 2 |
| YIWU INDERO IMP&EXP CO.,LTD | May 2026 | 747 | 2 |
| YIWU INWELL CRAFT&GIFT CO LTD | May 2026 | 412 | 5 |
| YIWU J&Z TRADING CO., LTD. | Mar 2026 | 224 | 1 |
| YIWU JEWT TRADING CO., LTD | Dec 2022 | 139 | 0 |
| YIWU JIABO IMPORT&EXPORT CO., LTD | May 2026 | 366 | 26 |
| YIWU JIAHUA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 500 | 97 |
| YIWU JIAJIN TRADING | Mar 2026 | 169 | 21 |
| YIWU JIANFAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,664 | 87 |
| YIWU JIANGLAI IM & EX CO., LTD | Nov 2022 | 344 | 0 |
| YIWU JIANGWAI TRADE | May 2026 | 193 | 62 |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | Apr 2026 | 318 | 105 |
| YIWU JIANLING IMPORT AND EXPORT | Oct 2022 | 123 | 0 |
| YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD. | May 2026 | 219 | 3 |
| YIWU JIANYU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 485 | 73 |
| YIWU JIAOHUA IMPORT & EXPORT CO., LTD | May 2026 | 467 | 46 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | YMJAE232249365 | THGLNBO26011438 | 036E | House Bill | THGL | 9741384 | ONE IBIS | 2026-03-16 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 952 CTN | 5,779 KG | House to House | YIWU JIACHU IMPORT AND EXPORT CO | NACHUANG TRADING INC | JKMY LOGISTICS LLC | LED LIGHT |
| 2026-03-16 | WHLC031G510828 | NFIFNGB26020214 | 0012E | House Bill | NFIF | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 768 CTN | 5,474 KG | YIWU JIACHU IMPORT AND EXPORT CO | NACHUANG TRADING INC | NACHUANG TRADING INC | LED LIGHT | |
| 2026-03-12 | WHLC031G504948 | NFIFNGB26010549 | 0010E | House Bill | NFIF | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-03-11 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 832 CTN | 4,941 KG | YIWU JIACHU IMPORT AND EXPORT CO | NACHUANG TRADING INC | JKMY LOGISTICS LLC | LED LIGHT | |
| 2026-03-09 | EGLV143552209491 | NFIFNGB26010548 | 1249E | House Bill | NFIF | 9850824 | EVER FORE | 2026-03-08 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 500 CTN | 10,339 KG | YIWU JIACHU IMPORT AND EXPORT CO | NACHUANG TRADING INC | NACHUANG TRADING INC | LOUNGE CHAIR | |
| Run Date | 2026-03-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-17 |
| Trade Update Date | 2026-02-13 |
| Master BOL # | ZIMUNGB20837783 |
|---|---|
| House BOL # | NFIFNGB26010668 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NFIF |
| Voyage # | GE605 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC BOSPHORUS |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8321 KG |
| Weight in KG | 8,321 KG |
| Quantity | 266 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GAOU7679147 |
| Commodity Description |
STEEL TOOL BOX ALUMINUM TOOL BOX JACK STANDS STANDS |
| Shipper Name | YIWU JIACHU IMPORT AND EXPORT CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 403, BUILDING 93, FANDONG COMM |
| Address Line 2 | UNITY, BEIYUAN SUB-DISTRICT, YIWU C |
| Address Line 3 | ITY, JINHUA CITY, ZHEJIANG PROVINC |
| Consignee Name | CHAOSHENG TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 140 FIELDCREST AVE EDISON, NJ 08837 |
| Address Line 2 | 6263412291 ARIC@NB-YUNTING.COMOVER |
| Address Line 3 | SEAS@ZHONJINGROUP.COM |
| Notify Party Name | CHAOSHENG TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 140 FIELDCREST AVE EDISON, NJ 08837 |
| Address Line 2 | 6263412291 ARIC@NB-YUNTING.COMOVER |
| Address Line 3 | SEAS@ZHONJINGROUP.COM |
| Container Number | GAOU7679147 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4240513892 |
| Seal Number 1 | A4240513892 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | STEEL TOOL BOX ALUMINUM TOOL BOX JACK STANDS STANDS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 630 | 2026-03-16 |
| Los Angeles, California | 210 | 2026-04-22 |
| Newark, New Jersey | 66 | 2026-03-21 |
| Tacoma, Washington | 27 | 2024-03-15 |
| Miami, Florida | 26 | 2024-03-26 |
| Oakland, California | 17 | 2026-03-12 |
| Seattle, Washington | 11 | 2023-12-27 |
| New York, New York | 6 | 2026-02-13 |
| Houston, Texas | 5 | 2025-09-18 |
| Boston, Massachusetts | 5 | 2021-01-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 553 | 2026-04-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 393 | 2024-05-10 |
| Yantian China (Mainland) | 32 | 2024-04-16 |
| Pusan South Korea | 9 | 2026-03-17 |
| Colon Panama | 5 | 2024-04-25 |
| Wenzhou China (Mainland) | 5 | 2022-12-28 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2023-02-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2023-10-16 |
| Balboa Panama | 1 | 2024-04-16 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-04-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Jiachen Imp.&EXP. Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | 1 F,NO.619 JICHANG ROAD,BEIYUAN STR EET,,YIWU,CN | 2023-11-29 | 213 |
| YIWU JIACHEN IMP. AND EXP. CO.,LTD | 1 F,N0.619 JICHANG ROAD, BEIYUAN ST REET, YIWU,ZHEJIANG,CHINA | 2024-04-23 | 92 |
| YIWU JIACHEN IMP. AND EXP. CO.,LTD | 2024-04-17 | 75 | |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | 2023-04-12 | 64 | |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | 2024-05-02 | 56 | |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | 2023-11-21 | 50 | |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | 2023-12-12 | 39 | |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | 2024-04-25 | 37 | |
| YIWU JIACHEN IMP.EXP. CO.,LTD | 2023-05-13 | 29 | |
| YIWU JIACHEN IMP & EXP CO LTD. | 2022-10-19 | 25 |
Below are the top 3 phone numbers on file for YIWU Jiachen Imp.&EXP. Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-02 | 160 | |
| 2022-11-07 | 2 | |
| 2022-04-18 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||