There are a total of 129 bills of lading on file for YIWU Jiasheng Import And Export between July 6th, 2020 and May 19th, 2026.
Of those 129 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 129 |
|---|---|
| Shipper Records | 127 |
| Consignee Records | 9 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 6th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 68 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with YIWU Jiasheng Import And Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with YIWU Jiasheng Import And Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ESPECIALISTAS EN COMERCO INTERNACIO | May 2026 | 1,315 | 35 |
| EASY CONSOLIDATION INTERNATIONAL LL | May 2026 | 442 | 30 |
| JONCO INDUSTRIES, INC. | Apr 2026 | 199 | 14 |
| TIANCHEN | Apr 2026 | 77 | 12 |
| AGENCIA DE IMPORTACIONES ERRO | May 2026 | 86 | 11 |
| STACO GLOBAL LLC | May 2026 | 220 | 6 |
| GCMEX IMPORTS | May 2026 | 862 | 6 |
| May 2026 | 7 | 2 | |
| ABMUSS INTERNATIONAL LOGISTICS SA | May 2026 | 2,390 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Jiasheng Import And Export.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU JIAHUA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 500 | 97 |
| YIWU JIAJIN TRADING | Mar 2026 | 169 | 21 |
| YIWU JIANFAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,664 | 87 |
| YIWU JIANGLAI IM & EX CO., LTD | Nov 2022 | 344 | 0 |
| YIWU JIANGWAI TRADE | May 2026 | 193 | 62 |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | Apr 2026 | 318 | 105 |
| YIWU JIANLING IMPORT AND EXPORT | Oct 2022 | 123 | 0 |
| YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD. | May 2026 | 219 | 3 |
| YIWU JIANYU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 485 | 73 |
| YIWU JIAOHUA IMPORT & EXPORT CO., LTD | May 2026 | 467 | 46 |
| YIWU JIAZHOU TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 96 | 7 |
| YIWU JIESHUN TRADING CO.,LTD | Mar 2024 | 181 | 0 |
| YIWU JIHANGDA SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO.,LTD | May 2026 | 4,528 | 877 |
| YIWU JIMEI TRADING CO LTD | May 2026 | 2,156 | 13 |
| YIWU JIMING IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 1,924 | 19 |
| YIWU JIN-JACK IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 367 | 11 |
| YIWU JINCHE E-COMMERCE CO., LIMITED | Jul 2023 | 180 | 0 |
| YIWU JINCHUANG IMPORT AND EXPORT CO | Feb 2026 | 160 | 1 |
| YIWU JINDUO TRADE | May 2026 | 124 | 23 |
| YIWU JINGCHENG SUPPLY CHAIN MANAGEM | Jul 2022 | 138 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | WHLC025G600628 | SZNQFW260402038 | 043E | House Bill | SZNQ | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 685 CTN | 19,250 KG | YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | ESPECIALISTAS EN COMERCO INTERNACIONAL DEL NORESTE... | GCMEX IMPORTS | PET HARNESS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-13 | MAEU269141091 | NHSONHT26040891 | 617E | House Bill | NHSO | 9349514 | DELAWARE EXPRESS | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 769 CTN | 14,500 KG | Container Yard | YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | ESPECIALISTAS EN COMERCO INTERNACIO | GCMEX IMPORTS | CUP |
| 2026-05-12 | ONEYNB6JI7803700 | GFSHNGB60309963 | 127E | House Bill | GFSH | 9300477 | EVER SALUTE | 2026-05-11 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 837 CTN | 15,210 K | Container Yard | YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | INTERNACIONAL DE CO | GCMEX IMPORTS | THERMOS CUP SCAC:GFSH |
| 2026-05-06 | MAEU268648362 | KFUNTCS4ZQ45095 | 616E | House Bill | KFUN | 9349502 | COLORADO EXPRESS | 2026-05-05 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 595 CTN | 13,720 KG | Container Yard | YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | ESPECIALISTAS EN COMERCO INTERNACIO DEL NORESTE SA... | GCMEX IMPORTS | OUTDOOR FOLDING CHAIR HSCODE:940179 |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | HDMUNBOZZ6P59700 |
|---|---|
| House BOL # | NPSCSELNGB263136 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NPSC |
| Voyage # | 024E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CONTI CONTESSA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16540 KG |
| Weight in KG | 16,540 KG |
| Quantity | 678 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU9061060 |
| Commodity Description |
THERMOS CUP HOME SUPPLIES |
| Shipper Name | YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:SECOND FLOOR,NO,881,CHOUZHOU NO |
| Address Line 2 | RTH ROAD,FUTIAN STREET,YIWU CITY,JI |
| Address Line 3 | NHUA CITY,ZHEJIANG 322000,YIWU,CN |
| Consignee Name | AGENCIA ADUANAL INTERNACIONAL DE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | LG S DE RL DE CV DOMICILIO: AVE PLU |
| Address Line 2 | TARCO ELIAS CALLES COL. VILLA DE NO |
| Address Line 3 | RTE NO.1037 NORTE C.P. 32360,MX |
| Notify Party Name | GCMEX IMPORTS 1917 TANYA AVENUE MCA |
|---|---|
| Address Line 1 | UNITED STATES,MCALLEN,US |
| Container Number | HMMU9061060 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1502690 |
| Seal Number 1 | 25H1502690 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | THERMOS CUP HOME SUPPLIES |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 50 | 2026-05-20 |
| Houston, Texas | 47 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 20 | 2026-04-04 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2026-04-29 |
| Seattle, Washington | 5 | 2024-11-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 115 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-05-12 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2026-03-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2021-03-06 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2026-05-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Jiasheng Import And Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | SECOND FLOOR,NO,881, CHOUZHOU NORTH ROAD,FUTIAN STREET,YIWU CITY,JINHUA CITY,ZHEJIANGPROVINCE | 2026-05-15 | 7 |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | SECOND FLOOR,NO,881, CHOUZHOU NORTH ROAD,FUTIAN STREET, YIWU CITY,JINH UA,CN | 2026-03-16 | 5 |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | 2026-05-12 | 4 | |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | 2026-05-01 | 3 | |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | 2026-05-13 | 2 | |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | 2026-02-07 | 2 | |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | 2026-04-28 | 2 | |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | 2026-05-06 | 2 | |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | 2025-11-07 | 1 | |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | 2026-02-05 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for YIWU Jiasheng Import And Export.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-05 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for YIWU Jiasheng Import And Export.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-05 | 1 |