There are a total of 193 bills of lading on file for YIWU Jiangwai Trade between August 11th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 193 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 62 were within the past 90 days.
| Total Records | 193 |
|---|---|
| Shipper Records | 193 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 11th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 62 |
| Records in the Past Year | 193 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JIANGWAI TRADE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with YIWU Jiangwai Trade, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with YIWU Jiangwai Trade in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PROFIT TRADE INC | Apr 2026 | 195 | 31 |
| GNJHSA INC | May 2026 | 174 | 27 |
| FYNTHERION INC | Apr 2026 | 210 | 15 |
| BERINGIA LLC | Dec 2025 | 645 | 15 |
| GUANGSHUI CITY RENNA AUTUMN TRADING CO., LTD | Nov 2025 | 45 | 12 |
| DEXLUNE INC | May 2026 | 36 | 12 |
| BELGREEN LLC | Mar 2026 | 202 | 8 |
| SILVOTRA INC | May 2026 | 23 | 6 |
| SHIPVOYAGE INC | May 2026 | 309 | 5 |
| SHENZHEN OUJIN TOYS CO., LTD | Aug 2025 | 25 | 5 |
| XYRIAN TRADING LLC | May 2026 | 23 | 4 |
| TRENZIO INC | May 2026 | 35 | 4 |
| BEST PARADISE SUPPLIES | May 2026 | 249 | 4 |
| ZYPHERA INC | May 2026 | 45 | 3 |
| MING HAO XIN TRADING CO LTD | Apr 2026 | 75 | 3 |
| May 2026 | 10 | 3 | |
| GARNET NEXUS INC | May 2026 | 11 | 3 |
| ATTRACTION DESIGN LLC | Oct 2025 | 215 | 3 |
| PRYMVIA INC | May 2026 | 21 | 2 |
| LUMERISYS INC | May 2026 | 16 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Jiangwai Trade.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU INDERO IMP&EXP CO.,LTD | May 2026 | 747 | 2 |
| YIWU INWELL CRAFT&GIFT CO LTD | May 2026 | 412 | 5 |
| YIWU J&Z TRADING CO., LTD. | Mar 2026 | 224 | 1 |
| YIWU JEWT TRADING CO., LTD | Dec 2022 | 139 | 0 |
| YIWU JIABO IMPORT&EXPORT CO., LTD | May 2026 | 366 | 26 |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | Apr 2026 | 1,012 | 11 |
| YIWU JIAHUA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 500 | 97 |
| YIWU JIAJIN TRADING | Mar 2026 | 169 | 21 |
| YIWU JIANFAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,664 | 87 |
| YIWU JIANGLAI IM & EX CO., LTD | Nov 2022 | 344 | 0 |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | Apr 2026 | 318 | 105 |
| YIWU JIANLING IMPORT AND EXPORT | Oct 2022 | 123 | 0 |
| YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD. | May 2026 | 219 | 3 |
| YIWU JIANYU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 485 | 73 |
| YIWU JIAOHUA IMPORT & EXPORT CO., LTD | May 2026 | 467 | 46 |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 129 | 26 |
| YIWU JIAZHOU TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 96 | 7 |
| YIWU JIESHUN TRADING CO.,LTD | Mar 2024 | 181 | 0 |
| YIWU JIHANGDA SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO.,LTD | May 2026 | 4,528 | 877 |
| YIWU JIMEI TRADING CO LTD | May 2026 | 2,156 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | EGLV142600889940 | SAKQHFS260400014 | 12170 | House Bill | SAKQ | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 860 CTN | 5,606 K | House to House | YIWU JIANGWAI TRADE | XYRIAN TRADING LLC | XYRIAN TRADING LLC | ACRYLIC FLOWER BOX |
| 2026-05-19 | EGLV142600890549 | SAKQHFS260400010 | 12170 | House Bill | SAKQ | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 4,850 K | House to House | YIWU JIANGWAI TRADE | XYRIAN TRADING LLC | XYRIAN TRADING LLC | ACRYLIC FLOWER BOX |
| 2026-05-18 | OOLU2325799020 | SAKQHFS260400033 | 113E | House Bill | SAKQ | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 815 CTN | 5,216 K | YIWU JIANGWAI TRADE | TRALYON INC | TRALYON INC | KITCHEN STORAGE BOX | |
| 2026-05-16 | WHLC027G609506 | SAKQHFS260400017 | 0013E | House Bill | SAKQ | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 17,153 K | YIWU JIANGWAI TRADE | FROSTPEAK COLLECTIVE INC | FROSTPEAK COLLECTIVE INC | SYNTHETIC FIBER TENT | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | COSU6449901270 |
|---|---|
| House BOL # | NIVIHYSE26040806 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NIVI |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL IRIS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANG HAI,SHANGHA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12473 K |
| Weight in KG | 12,473 KG |
| Quantity | 816 CTN |
| Volume | 75 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU8024880 |
| Commodity Description |
RESIN ORNAMENTS |
| Shipper Name | YIWU JIANGWAI TRADE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 80, PEIDE ROAD, YINAN INDUSTRIA |
| Address Line 2 | L PARK, FOTANG TOWN, YIWU CITY, ZHE |
| Address Line 3 | JIANG PROVINCE |
| Consignee Name | PRYMVIA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 70 E SUNRISE HWY SUITE 520 VALLEY S |
| Address Line 2 | TREAM,NY 11581 |
| Notify Party Name | PRYMVIA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 70 E SUNRISE HWY SUITE 520 VALLEY S |
| Address Line 2 | TREAM,NY 11581 |
| Container Number | TEMU8024880 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CW499266 |
| Seal Number 1 | CW499266 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | RESIN ORNAMENTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 103 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 82 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2026-05-09 |
| Miami, Florida | 1 | 2026-03-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 131 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 31 | 2026-05-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 23 | 2026-04-25 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2026-01-23 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2026-03-07 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2026-03-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Jiangwai Trade that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JIANGWAI TRADE | NO.80,PEIDE ROAD,YINAN INDUSTRIAL P ARK,FOTANG TOWN,YIWU CITY,ZHEJIANG PROVINCE | 2026-05-23 | 51 |
| YIWU JIANGWAI TRADE | NO. 80, PEIDE ROAD, YINAN INDUSTRIA L PARK, FOTANG TOWN, YIWU CN | 2026-05-16 | 22 |
| YIWU JIANGWAI TRADE | 2026-05-13 | 15 | |
| YIWU JIANGWAI TRADE | 2026-04-16 | 6 | |
| YIWU JIANGWAI TRADE | 2026-03-09 | 4 | |
| YIWU JIANGWAI TRADE | 2026-04-09 | 4 | |
| YIWU JIANGWAI TRADE | 2026-03-26 | 2 | |
| YIWU JIANGWAI TRADE | 2026-04-10 | 2 | |
| YIWU JIANGWAI TRADE | 2026-02-28 | 2 | |
| YIWU JIANGWAI TRADE | 2026-02-13 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for YIWU Jiangwai Trade.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-01 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||