There are a total of 219 bills of lading on file for YIWU Jianyi Jewelry Co.,Ltd. between October 7th, 2019 and May 14th, 2026.
Of those 219 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 219 |
|---|---|
| Shipper Records | 219 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 7th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with YIWU Jianyi Jewelry Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with YIWU Jianyi Jewelry Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JACMEL JEWELRY INC | May 2026 | 2,717 | 151 |
| CHARLES PRODUCTS INC | May 2026 | 5,821 | 35 |
| HER ACCESSORIES | Apr 2026 | 450 | 3 |
| MILENIUM TRADE LLC | May 2026 | 426 | 2 |
| BELAGIO ENTERPRISES INC. | May 2026 | 451 | 2 |
| ABRIM ENTERPRISES INC | Aug 2025 | 222 | 2 |
| LOUNGEFLY,INC. | Oct 2024 | 1,001 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Jianyi Jewelry Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU JEWT TRADING CO., LTD | Dec 2022 | 139 | 0 |
| YIWU JIABO IMPORT&EXPORT CO., LTD | May 2026 | 366 | 26 |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | Apr 2026 | 1,012 | 11 |
| YIWU JIAHUA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 500 | 97 |
| YIWU JIAJIN TRADING | Mar 2026 | 169 | 21 |
| YIWU JIANFAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,664 | 87 |
| YIWU JIANGLAI IM & EX CO., LTD | Nov 2022 | 344 | 0 |
| YIWU JIANGWAI TRADE | May 2026 | 193 | 62 |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | Apr 2026 | 318 | 105 |
| YIWU JIANLING IMPORT AND EXPORT | Oct 2022 | 123 | 0 |
| YIWU JIANYU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 485 | 73 |
| YIWU JIAOHUA IMPORT & EXPORT CO., LTD | May 2026 | 467 | 46 |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 129 | 26 |
| YIWU JIAZHOU TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 96 | 7 |
| YIWU JIESHUN TRADING CO.,LTD | Mar 2024 | 181 | 0 |
| YIWU JIHANGDA SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO.,LTD | May 2026 | 4,528 | 877 |
| YIWU JIMEI TRADING CO LTD | May 2026 | 2,156 | 13 |
| YIWU JIMING IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 1,924 | 19 |
| YIWU JIN-JACK IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 367 | 11 |
| YIWU JINCHE E-COMMERCE CO., LIMITED | Jul 2023 | 180 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-21 | MEDUWT025139 | BANQ1071576162 | GO601 | House Bill | BANQ | 9401142 | MSC GAIA | 2026-01-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 31 CTN | 415 K | House to House | YIWU JIANYI JEWELRY | CHARLES PRODUCTS LLC | CHARLES PRODUCTS LLC | MAGNET THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS KEYCHAIN |
| 2025-12-11 | MEDURC797467 | BANQ1070871943 | GO549 | House Bill | BANQ | 9398371 | MSC IVANA | 2025-12-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 18 CTN | 354 K | YIWU JIANYI JEWELRY | CHARLES PRODUCTS LLC | CHARLES PRODUCTS LLC | KEYCHAIN;MAGNET THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2025-12-08 | MEDURC664550 | BANQ1070615671 | GO547 | House Bill | BANQ | 9484479 | MSC TRIESTE | 2025-12-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 41 CTN | 496 K | House to House | YIWU JIANYI JEWELRY | CHARLES PRODUCTS LLC | CHARLES PRODUCTS LLC | MAGNET THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOODEN PACKING MATERIALS KEYCHAIN |
| 2025-11-17 | ONEYNB5BFR155600 | BKGANBF25100616C | 0137E | House Bill | BKGA | 9347607 | HYUNDAI GOODWILL | 2025-11-15 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 162 CTN | 1,214 K | Pier to Pier | YIWU JIAN YI JEWELRY | MILENIUM TRADE LLC | MILENIUM TRADE LLC | KEYCHAIN PIN NECKLACE BRACELET |
| Run Date | 2026-02-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-23 |
| Trade Update Date | 2026-02-06 |
| Master BOL # | MEDUWI410517 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1072060483 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | GO606 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC MUNDRA VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 626 K |
| Weight in KG | 626 KG |
| Quantity | 36 CTN |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU7115634 |
| Commodity Description |
KEYCHAIN ,MAGNET THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | YIWU JIANYI JEWELRY CO., LTD (QIANY |
|---|---|
| Address Line 1 | E METAL) |
| Address Line 2 | NO.40 SUHE ROAD, SUXI TOWN |
| Address Line 3 | YIWU 322000 CN |
| Consignee Name | CHARLES PRODUCTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 12290 WILKINS AVE |
| Address Line 2 | ROCKVILLE MD 20852-183 US |
| Notify Party Name | CHARLES PRODUCTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 12290 WILKINS AVE |
| Address Line 2 | ROCKVILLE MD 20852-183 US |
| Container Number | MSNU7115634 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX45333710 |
| Seal Number 1 | FX45333710 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KEYCHAIN ,MAGNET THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | 1072060483 NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 129 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 44 | 2025-11-10 |
| Newark, New Jersey | 37 | 2024-02-16 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-01-27 |
| Houston, Texas | 2 | 2025-11-17 |
| Seattle, Washington | 1 | 2023-08-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 185 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 33 | 2025-04-04 |
| Panama City Panama | 1 | 2023-11-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Jianyi Jewelry Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD. | NO13 YONG LE ROAD,NIANSANLI,YIWU,CN YIWU CN | 2025-04-24 | 95 |
| YIWU JIAN YI JEWELRY CO., LTD | NIANSANLI STREET, YI DONG INDUSTRIA L ZONE, YI WU CITY, CHINA (MAINLAND ) 32200 | 2021-05-27 | 17 |
| YIWU JIAN YI JEWELRY CO., LTD | 2024-09-20 | 14 | |
| YIWU JIANYI JEWELRY CO., LTD | 2025-09-26 | 10 | |
| YIWU JIANYI JEWELRY | 2026-05-15 | 9 | |
| YIWU JIAN YI JEWELRY CO,LTD | 2024-02-05 | 7 | |
| YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD. | 2023-05-13 | 5 | |
| YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD. | 2023-04-12 | 4 | |
| YIWU JIAN YI JEWELRY CO., LTD | 2023-12-27 | 4 | |
| YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD. | 2023-07-07 | 3 |
Below are the top 3 phone numbers on file for YIWU Jianyi Jewelry Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-24 | 121 | |
| 2023-06-14 | 5 | |
| 2021-11-23 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||