There are a total of 318 bills of lading on file for YIWU Jiangyuan Import And Export Co between October 29th, 2025 and April 25th, 2026.
Of those 318 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 105 were within the past 90 days.
| Total Records | 318 |
|---|---|
| Shipper Records | 318 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 25th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 105 |
| Records in the Past Year | 318 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with YIWU Jiangyuan Import And Export Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with YIWU Jiangyuan Import And Export Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EXCELLENCE TRADE INC | May 2026 | 1,360 | 314 |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| Oct 2025 | 4 | 1 | |
| Feb 2026 | 2 | 1 | |
| Feb 2026 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Jiangyuan Import And Export Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU INWELL CRAFT&GIFT CO LTD | May 2026 | 412 | 5 |
| YIWU J&Z TRADING CO., LTD. | Mar 2026 | 224 | 1 |
| YIWU JEWT TRADING CO., LTD | Dec 2022 | 139 | 0 |
| YIWU JIABO IMPORT&EXPORT CO., LTD | May 2026 | 366 | 26 |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | Apr 2026 | 1,012 | 11 |
| YIWU JIAHUA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 500 | 97 |
| YIWU JIAJIN TRADING | Mar 2026 | 169 | 21 |
| YIWU JIANFAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,664 | 87 |
| YIWU JIANGLAI IM & EX CO., LTD | Nov 2022 | 344 | 0 |
| YIWU JIANGWAI TRADE | May 2026 | 193 | 62 |
| YIWU JIANLING IMPORT AND EXPORT | Oct 2022 | 123 | 0 |
| YIWU JIANYI JEWELRY CO.,LTD. | May 2026 | 219 | 3 |
| YIWU JIANYU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 485 | 73 |
| YIWU JIAOHUA IMPORT & EXPORT CO., LTD | May 2026 | 467 | 46 |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 129 | 26 |
| YIWU JIAZHOU TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 96 | 7 |
| YIWU JIESHUN TRADING CO.,LTD | Mar 2024 | 181 | 0 |
| YIWU JIHANGDA SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO.,LTD | May 2026 | 4,528 | 877 |
| YIWU JIMEI TRADING CO LTD | May 2026 | 2,156 | 13 |
| YIWU JIMING IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 1,924 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 | EGLV143662133952 | ELGDELI2603EF132 | 031E | House Bill | ELGD | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,207 CTN | 14,525 KG | House to House | YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | EXCELLENCE TRADE INC | EXCELLENCE TRADE INC | PAPER BOX |
| 2026-04-14 | EGLV143662133944 | ELGDELI2603EF131 | 031E | House Bill | ELGD | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,000 CTN | 14,333 KG | House to House | YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | EXCELLENCE TRADE INC | EXCELLENCE TRADE INC | GLASS CUP |
| 2026-04-14 | EGLV143662133928 | ELGDELI2603EF130 | 031E | House Bill | ELGD | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 999 CTN | 13,153 KG | House to House | YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | EXCELLENCE TRADE INC | EXCELLENCE TRADE INC | PAPER BOX |
| 2026-04-13 | COSU6446158480 | CHQFHSH26030374 | 134E | House Bill | CHQF | 9310240 | OOCL SOUTHAMPTON | 2026-04-11 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 900 CTN | 11,504 K | House to House | YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT | EXCELLENCE TRADE INC | EXCELLENCE TRADE INC | PLASTIC BASIN |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-25 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | CMDUCHN3172084 |
|---|---|
| House BOL # | CHQFHSH26030318 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHQF |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | 9949730 |
| Vessel Name | OOCL DAFFODIL |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13800 K |
| Weight in KG | 13,800 KG |
| Quantity | 900 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ECMU5350713 |
| Commodity Description |
PAPER BOX |
| Shipper Name | YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO |
|---|---|
| Address Line 1 | , LTD. ROOM 304, BUILDING 5, NO. 5 |
| Address Line 3 | QIANDIAN 2ND DISTRICT, FUTIAN STREE |
| City | ZHEJIANG |
| Zip Code | 322010 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | EXCELLENCE TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 57 SAULSBURY RD STE 1009 |
| City | DOVER |
| State Province | DE |
| Zip Code | 19904 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EXCELLENCE TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 57 SAULSBURY RD STE 1009 |
| City | DOVER |
| State Province | DE |
| Zip Code | 19904 |
| Country Code | US |
| Container Number | ECMU5350713 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8833264 |
| Seal Number 1 | M8833264 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PAPER BOX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 272 | 2026-04-10 |
| Long Beach, California | 22 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2026-04-27 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-04-11 |
| Oakland, California | 5 | 2026-04-03 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-04-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 245 | 2026-04-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 67 | 2026-04-27 |
| Nansha China (Mainland) | 4 | 2026-02-13 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2026-01-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Jiangyuan Import And Export Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | ROOM 304, BUILDING 5, NO. 5, QIANDI AN 2ND DISTRICT, FUTIAN STREET, YIW U CITY, JINHUA CITY,YIWU,CN | 2026-03-06 | 186 |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | ROOM 304 BUILDING 5 NO. 5 QIANDIAN 2ND DISTRICT FUTIAN STREET YIWU CIT Y JINHUA CITY ZHEJIANG,YIWU,CN | 2026-04-14 | 18 |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | 2026-04-11 | 10 | |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | 2026-01-22 | 4 | |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | 2026-04-11 | 3 | |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | 2026-04-02 | 3 | |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | 2026-03-26 | 2 | |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | 2026-04-10 | 2 | |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | 2025-11-27 | 1 | |
| YIWU JIANGYUAN IMPORT AND EXPORT CO | 2025-11-14 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||