There are a total of 131 bills of lading on file for Yueyang XIcheng Trade Co.,Ltd between November 26th, 2022 and May 8th, 2026.
Of those 131 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 131 |
|---|---|
| Shipper Records | 131 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 26th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 56 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Yueyang XIcheng Trade Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Yueyang XIcheng Trade Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YUL SERVICE INC. | May 2026 | 261 | 27 |
| FURTIVE INC. | May 2026 | 260 | 16 |
| IBIC INTERNATIONAL GROUP INC | Mar 2026 | 2,117 | 11 |
| YOU HONG NY INC. | May 2026 | 421 | 8 |
| FLYYING INC | Feb 2025 | 172 | 7 |
| TSL GLOBAL TRADING INC | May 2026 | 805 | 4 |
| NIOURK LLC | Apr 2026 | 252 | 4 |
| MOMENTEE LLC | Mar 2025 | 223 | 4 |
| CHINA GUO YUN QING HE GROUP INC | Aug 2023 | 183 | 4 |
| BRAFUL INC | Feb 2026 | 87 | 4 |
| TRUEPATH TRADING INC | May 2026 | 110 | 3 |
| SUNJUN TRADING CORP | Oct 2024 | 292 | 3 |
| SHANGHAI GECI MAOYI YOUXIANG GONGSI | Oct 2024 | 1,072 | 3 |
| U-META TRADE INC. | Jun 2024 | 182 | 2 |
| TALWAY GROUP CORP | Jul 2025 | 180 | 2 |
| SORARAWAVE INC | Apr 2026 | 105 | 2 |
| SMART KANGAROO INC | Aug 2023 | 83 | 2 |
| PECKAGE GROUP CORP | Mar 2026 | 101 | 2 |
| NOVAGREEN GROUP CORP | May 2026 | 138 | 2 |
| NASCAPE CO., LTD | May 2026 | 213 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yueyang XIcheng Trade Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUEQING YILIDE DIANZI SHANGWU CO. | Mar 2025 | 179 | 0 |
| YUEQING YIMAI INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 229 | 11 |
| YUEQING YUANBEI INFORMATION TECH | May 2026 | 145 | 6 |
| YUERUIDA (DONGGUAN) TRADING CO.,LTD | Mar 2026 | 101 | 2 |
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | Apr 2026 | 102 | 1 |
| YUEXIN GLOBAL LOGISTICS (USA) CO., LTD. | Mar 2026 | 3,272 | 1 |
| YUEXIN TRADING INC | Dec 2022 | 1,471 | 0 |
| YUEXUN TECHNOLOGY CO., LIMITED | May 2025 | 212 | 0 |
| YUEYANG AIDAXING INTELLIGENT TECHNO | Feb 2026 | 99 | 0 |
| YUEYANG INTECH SYNTHETIC MATERIALS | Jan 2026 | 146 | 0 |
| YUEYONG | Apr 2025 | 279 | 0 |
| YUEZHI LIMITED | Apr 2026 | 125 | 7 |
| YUEZHU (HANGZHOU) CROSS-BORDER E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 89 | 22 |
| YUFENG | Mar 2025 | 106 | 0 |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | May 2026 | 122 | 24 |
| YUFENG INTERNATIONAL CARGO AGENT CO | May 2026 | 154 | 10 |
| YUFENG MUSICAL INSTRUMENTS | Nov 2025 | 444 | 0 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | May 2026 | 239 | 4 |
| YUGR TRADING INC | Aug 2025 | 279 | 0 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 575 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 | OOLU2320583333 | FEVMSZXF26023530 | 080E | House Bill | FEVM | 9472139 | COSCO DEVELOPMENT | 2026-03-27 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 435 PKG | 7,720 KG | House to House | YUEYANG XICHENG TRADE | FURTIVE INC. | YUL SERVICE INC | TWO DOOR STORAGE CABINET FOR OFFICE USED WOOD EN DOOR HS: |
| 2026-03-17 | MAEU265172291 | KFUNA2601360190 | 608E | House Bill | KFUN | 9302877 | GUDRUN MAERSK | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 761 PKG | 16,232 KG | Container Yard | YUEYANG XICHENG TRADE | YUL SERVICE INC. | YUL SERVICE INC. | STORAGE CABINET FOR OFFICE USED |
| 2026-03-17 | MAEU261453878 | KFUNA2601360148 | 608E | House Bill | KFUN | 9302877 | GUDRUN MAERSK | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 490 PKG | 19,011 KG | Container Yard | YUEYANG XICHENG TRADE | YUL SERVICE INC. | YUL SERVICE INC. | STORAGE CABINET FOR OFFICE USED |
| 2026-03-17 | MAEU265172287 | KFUNA2601360186 | 608E | House Bill | KFUN | 9302877 | GUDRUN MAERSK | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 760 PKG | 16,333 KG | Container Yard | YUEYANG XICHENG TRADE | YUL SERVICE INC. | YUL SERVICE INC. | STORAGE CABINET FOR OFFICE USED |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-01 |
| Trade Update Date | 2026-02-10 |
| Master BOL # | OOLU2320158322 |
|---|---|
| House BOL # | OSTIGZNYC2620219 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OSTI |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL LILAC |
| Vessel Country | VN |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19410 K |
| Weight in KG | 19,410 KG |
| Quantity | 978 PKG |
| Volume | 64 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSLU6280426 |
| Commodity Description |
OFFICE DESK WITH DISPLAY BOOK SHELVES PART TWO DOOR STORAGE CABINET FOR OFFICE USED WOODEN DOOR |
| Shipper Name | YUEYANG XICHENG TRADE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1506TOWER A BLDG NO 1 LINGANG |
| Address Line 2 | HIGH TECH INDUSTRIAL PARK YONGLI AV |
| Address Line 3 | ENUE YUEYANG HUNAN |
| Address Line 4 | 414028 |
| Consignee Name | YUL SERVICE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2135 CRESCENT ST ASTORIA NY 11105 |
| Notify Party Name | YUL SERVICE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2135 CRESCENT ST ASTORIA NY 11105 |
| Container Number | CSLU6280426 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKRS3775 |
| Seal Number 1 | OOLKRS3775 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OFFICE DESK WITH DISPLAY BOOK SHELVES PART TWO DOOR STORAGE CABINET FOR OFFICE USED WOODEN DOOR |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 44 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 22 | 2025-10-27 |
| Newark, New Jersey | 20 | 2026-05-09 |
| Oakland, California | 17 | 2026-02-28 |
| Houston, Texas | 8 | 2025-07-09 |
| Miami, Florida | 6 | 2025-09-17 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2023-08-26 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2025-09-23 |
| Mobile, Alabama | 2 | 2025-07-03 |
| New York, New York | 1 | 2026-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 43 | 2026-04-23 |
| Yantian China (Mainland) | 36 | 2026-05-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 15 | 2025-12-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2026-03-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2025-09-26 |
| Qingdao China (Mainland) | 8 | 2024-05-31 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2026-02-28 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2025-08-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-02-26 |
| Luda China (Mainland) | 1 | 2024-07-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yueyang XIcheng Trade Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | ROOM 1506,TOWER A,BUILDING NO.1 LIN GANG HIGH-TECHINDUSTRIAL PARK,YONGL I AVENUE,YUEYANG AREA,YUEYANG,CN | 2025-07-02 | 11 |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | ROOM 1506,TOWER A,BUILDING NO.1 LINGANG HIGH-TECH INDUSTRIAL PARK YONGLI AVENUE,YUEYANG AREA 414000 | 2025-09-01 | 7 |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | 2025-07-08 | 7 | |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | 2025-07-03 | 6 | |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | 2025-06-16 | 5 | |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | 2025-07-09 | 3 | |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | 2025-09-23 | 2 | |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | 2025-09-17 | 2 | |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | 2025-06-28 | 1 | |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | 2025-09-22 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Yueyang XIcheng Trade Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-29 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||