There are a total of 102 bills of lading on file for YUET Chung Metalware Manufactory LT between October 29th, 2012 and April 30th, 2026.
Of those 102 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 102 |
|---|---|
| Shipper Records | 51 |
| Consignee Records | 61 |
| Notify Party Records | 11 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 6 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with YUET Chung Metalware Manufactory LT, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with YUET Chung Metalware Manufactory LT in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU WELL-TRANS SUPPLY CHAIN MA | May 2026 | 1,781,708 | 13 |
| YIWU DT SUPPLY CHAIN MANA | Dec 2024 | 548,735 | 7 |
| JINGYUAN NO | Nov 2024 | 934,701 | 7 |
| TRICO TECHNOLOGIES CORP | Apr 2026 | 1,016 | 6 |
| TRICO PRODUCTS CORP. | May 2026 | 5,448 | 6 |
| HAINAN GOLDEN SHELL CO LTD | May 2026 | 748,931 | 4 |
| Sep 2024 | 8 | 2 | |
| YUNJING INTELLIGENCE INNOVATION SHE | May 2026 | 27,591 | 1 |
| Nov 2023 | 10 | 1 | |
| SUNBEAM PRODUCTS, INC. | Nov 2025 | 34,462 | 1 |
| SHENZHEN GUANGMING TRADING CO LTD | May 2026 | 40,007 | 1 |
| PEI SONG | Feb 2025 | 51 | 1 |
| MASTER LOCK COMPANY LLC | May 2026 | 2,558 | 1 |
| HOU XUNQIAO | Dec 2023 | 16 | 1 |
| AMERICAN NEW LOGISTICS SERVICE | May 2026 | 48,439 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YUET Chung Metalware Manufactory LT.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUEQING SAIBANG ELECTRIC CO.,LTD | Jul 2024 | 84 | 0 |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | May 2026 | 572 | 14 |
| YUEQING UNION CREATE ELECTRICAL CO | Aug 2025 | 311 | 0 |
| YUEQING VANCOL IMPORT&EXPORT CO. | May 2026 | 291 | 1 |
| YUEQING YICHENG TEXTILE PRODUCTS CO ., LTD | May 2026 | 148 | 1 |
| YUEQING YIHUA NEW ENERGY TECHNOLOGY | May 2026 | 747 | 16 |
| YUEQING YILIDE DIANZI SHANGWU CO. | Mar 2025 | 179 | 0 |
| YUEQING YIMAI INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 229 | 11 |
| YUEQING YUANBEI INFORMATION TECH | May 2026 | 145 | 6 |
| YUERUIDA (DONGGUAN) TRADING CO.,LTD | Mar 2026 | 101 | 2 |
| YUEXIN GLOBAL LOGISTICS (USA) CO., LTD. | Mar 2026 | 3,272 | 1 |
| YUEXIN TRADING INC | Dec 2022 | 1,471 | 0 |
| YUEXUN TECHNOLOGY CO., LIMITED | May 2025 | 212 | 0 |
| YUEYANG AIDAXING INTELLIGENT TECHNO | Feb 2026 | 99 | 0 |
| YUEYANG INTECH SYNTHETIC MATERIALS | Jan 2026 | 146 | 0 |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | May 2026 | 131 | 12 |
| YUEYONG | Apr 2025 | 279 | 0 |
| YUEZHI LIMITED | Apr 2026 | 125 | 7 |
| YUEZHU (HANGZHOU) CROSS-BORDER E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 89 | 22 |
| YUFENG | Mar 2025 | 106 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-11-01 | OOLU2162882700 | CHSL530148097HKG | 172E | House Bill | CHSL | 9334935 | XIN YA ZHOU | 2025-10-31 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 10 PKG | 183 KG | House to House | YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | METAL PARTS HS CODE . REMARKS DELIVERY TO MEXICO | ||
| 2025-09-10 | OOLU2161604280 | CHSL524522439HKG | 078E | House Bill | CHSL | 9486087 | OOCL UTAH | 2025-09-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 5 PKG | 93 KG | Container Station | YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | METAL PARTS HS CODE . | ||
| 2025-06-09 | COSU6417712992 | THGLHKA25050142 | 064E | House Bill | THGL | 9627980 | OOCL MALAYSIA | 2025-06-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 4 CTN | 51 KG | Container Station | YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | TRICO PRODUCTS CORP. | TRICO PRODUCTS CORP. | METAL PARTS ()WAVE WASHER) |
| 2025-05-02 | COSU6415312050 | CHSL511390851HKG | 070E | House Bill | CHSL | 9516430 | COSCO NETHERLANDS | 2025-04-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 10 PKG | 189 KG | Container Station | YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | METAL PARTS | ||
| Run Date | 2026-01-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-12-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-04 |
| Trade Update Date | 2025-11-14 |
| Master BOL # | YMJAE300683643 |
|---|---|
| House BOL # | SMMBSHKG7269465 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SMMB |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | 9664885 |
| Vessel Name | YM MODESTY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | HONG KONG |
| Foreign Port of Lading | HONG KONG HONG KONG (58201) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 53 KG |
| Weight in KG | 53 KG |
| Quantity | 4 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU7017424 |
| Commodity Description |
METAL PARTSHS CODE: THIS SHIPMENT CONT AINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Shipper Name | YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT |
|---|---|
| Address Line 1 | 9/F., CHUAN YUAN FACTORY BUILDING, |
| Address Line 3 | 342-344 KWUN TONG ROAD, KWUN TONG, |
| Address Line 4 | KOWLOON |
| City | HONG KONG |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +85227562811 |
| Shipper Name | YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT |
|---|---|
| Address Line 1 | 9/F., CHUAN YUAN FACTORY BUILDING, |
| Address Line 3 | 342-344 KWUN TONG ROAD, KWUN TONG, |
| Address Line 4 | KOWLOON |
| City | HONG KONG |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LEANN@YUET-CHUNG.COM.HK |
| Consignee Name | TRICO PRODUCTS CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1995 BILLY MITCHELL BLVD. |
| City | BROWNSVILLE |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78521 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19565442722 |
| Notify Party Name | RARE IMPORTS EXPORTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1705 BILLY MITCHELL BLVD. |
| City | BROWNSVILLE |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78521 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19565043133 |
| Container Number | YMMU7017424 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAT795131 |
| Seal Number 1 | YMAT795131 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Break Bulk |
| Cargo Description 1 | METAL PARTSHS CODE: THIS SHIPMENT CONT AINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | TRICO PRODUCTS CORP.??TEXAS??C/NO.??MADE IN C HINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 73182200 | 00000000 | 0000000053 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 58 | 2026-02-19 |
| Los Angeles, California | 27 | 2025-01-23 |
| Oakland, California | 7 | 2024-09-13 |
| Seattle, Washington | 4 | 2026-05-02 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2019-06-25 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-01-05 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2017-09-30 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2014-09-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 45 | 2026-02-19 |
| Yantian China (Mainland) | 34 | 2025-03-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2024-12-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2025-01-23 |
| Chiwan China (Mainland) | 2 | 2014-08-06 |
| Vancouver, BC Canada | 1 | 2026-05-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2018-05-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for YUET Chung Metalware Manufactory LT that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | 9 F., CHUAN YUAN FACTORY BUILDING 342-344 KWUN TONG ROAD, KWUN TONG, KOWLOON HK | 2026-02-19 | 10 |
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | 9 F., CHUAN YUAN FACTORY BUILDING, 342-344 KWUN TONG RD., KWUN TONG, KOWLOON, HK,HONG KONG,HK | 2025-06-09 | 5 |
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | 2026-01-05 | 1 | |
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | 2026-01-05 | 1 | |
| YUET LEE | 2025-03-12 | 6 | |
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | 2023-11-03 | 6 | |
| YUET WONG | 2024-12-19 | 4 | |
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY | 2020-06-01 | 3 | |
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | 2023-09-26 | 3 | |
| YUET CHUNG METALWARE MANUFACTORY LT | 2022-12-17 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for YUET Chung Metalware Manufactory LT.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-05 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||