There are a total of 122 bills of lading on file for Yufeng America Corporation between October 10th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 122 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 122 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 124 |
| Notify Party Records | 14 |
| First Shipment on File | Oct 10th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUFENG AMERICA CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Yufeng America Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Yufeng America Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHEMIC INTERNATIONAL CO.,LTD | May 2026 | 109 | 109 |
| YUFENG INTERNATIONAL GROUP CO.,LTD | Mar 2025 | 99 | 3 |
| YUFENG INTERNATIONAL CARGO AGENT CO | May 2026 | 154 | 2 |
| SEA TANK SERVICE INC | May 2026 | 4,104 | 2 |
| MEIHUA GROUP INTERNATIONAL TRADING (HONG KONG) LIMITED | Apr 2026 | 1,481 | 2 |
| JILIN MEIHUA AMINO ACID CO.,LTD | Oct 2025 | 14 | 2 |
| SEA TANK SERVICE ASIA PTE LTD | May 2026 | 16 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yufeng America Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUEXIN GLOBAL LOGISTICS (USA) CO., LTD. | Mar 2026 | 3,272 | 1 |
| YUEXIN TRADING INC | Dec 2022 | 1,471 | 0 |
| YUEXUN TECHNOLOGY CO., LIMITED | May 2025 | 212 | 0 |
| YUEYANG AIDAXING INTELLIGENT TECHNO | Feb 2026 | 99 | 0 |
| YUEYANG INTECH SYNTHETIC MATERIALS | Jan 2026 | 146 | 0 |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | May 2026 | 131 | 12 |
| YUEYONG | Apr 2025 | 279 | 0 |
| YUEZHI LIMITED | Apr 2026 | 125 | 7 |
| YUEZHU (HANGZHOU) CROSS-BORDER E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 89 | 22 |
| YUFENG | Mar 2025 | 106 | 0 |
| YUFENG INTERNATIONAL CARGO AGENT CO | May 2026 | 154 | 10 |
| YUFENG MUSICAL INSTRUMENTS | Nov 2025 | 444 | 0 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | May 2026 | 239 | 4 |
| YUGR TRADING INC | Aug 2025 | 279 | 0 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 575 | 11 |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 349 | 6 |
| YUH HSIN INDUSTRIAL LTD | Nov 2022 | 505 | 0 |
| YUH KANG INDUSTRIAL CO., LTD. | Mar 2026 | 527 | 1 |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 882 | 13 |
| YUHAN C & I CO., LTD. | May 2026 | 207 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU802061224 | SMWJTSH260400539 | 616E | House Bill | SMWJ | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 TNK | 20,412 KG | Container Yard | CHEMIC INTERNATIONAL | YUFENG AMERICA CORPORATION | EVERLEADING INT'L INC | 2,2-DICHLORODIETHYL ETHER PO:XXXXX CLASS:6.1 UN:1916 PG:II | |
| 2026-05-23 | HLCUSHA2603FSFC6 | SMWJSH260402836 | 615E | House Bill | SMWJ | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 48 PKG | 60,240 KG | House to House | CHEMIC INTERNATIONAL | YUFENG AMERICA CORPORATION | EVERLEADING INT'L INC | 2,2'-DICHLORODIETHYL ETHER CL:6.1+3/UN:1916 PO:XXXXXXXX/70356384/70356385 XXXXXXXXX |
| 2026-05-23 | MAEU268780451 | SMWJSH260402813 | 615E | House Bill | SMWJ | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 32,200 KG | Container Yard | CHEMIC INTERNATIONAL | YUFENG AMERICA CORPORATION | EVERLEADING INT'L INC | N,N,N',N'-TETRAMETHYLETHYLENEDIAMINE CL:3/UN:2372 PO:XXXXXXXX/70356378 ATTN:LUCY |
| 2026-05-23 | MAEU721357680 | 615E | Master Bill | MAEU | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1 CTN | 44,666 LB | Container Yard | SEA TANK SERVICE INC | YUFENG AMERICA CORPORATION | YUFENG AMERICA CORPORATION | AMINOETHYLETHANOLAMINE(AEEA) CLASS8 UN CODE27 35 PGII POXXXXXXXX HS CODE2922199090 3RD NOTI FY XXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXX... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-06-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | MAEUKA0012461 |
|---|---|
| House BOL # | SMWJSH260406493 |
| Manifest Number | 556642 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SMWJ |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GERNER MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17440 KG |
| Weight in KG | 17,440 KG |
| Quantity | 80 DRM |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU0756720 |
| Commodity Description |
ACETOPHENONE PO:XXXXXXXXXX XXXXXXXXX |
| Shipper Name | CHEMIC INTERNATIONAL CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 2008, JINLING OFFICE BUILDING, |
| Address Line 2 | NO.1 XIANQIAN EAST STREET, WUXI, |
| City | SHANGHAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | YUFENG AMERICA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:17700 CASTLETON ST STE 350, |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY, CA 91748 |
| City | FORT WORTH,TX |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EVERLEADING INT'L INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 419 S. PINE STREET. SAN GABRIEL, CA |
| Address Line 2 | 91776 |
| City | FORT WORTH,TX |
| Country Code | US |
| Container Number | MRSU0756720 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN7276187 |
| Seal Number 1 | CN7276187 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2000 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ACETOPHENONE PO:XXXXXXXXXX XXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 2914391000 | 00000000 | 0000017440 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 46 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 28 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 22 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 11 | 2026-01-17 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-04-27 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2026-03-05 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-12-29 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2023-03-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 105 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 6 | 2026-03-05 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-02-03 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2026-05-23 |
| Luda China (Mainland) | 2 | 2026-05-23 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 2 | 2024-04-08 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2026-01-12 |
| Mundra India | 1 | 2024-01-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yufeng America Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUFENG AMERICA CORPORATION | ADD:17700 CASTLETON ST STE 350, CITY OF INDUSTRY, CA 91748 ATLANTA,GA US | 2026-05-23 | 28 |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | ADD:17700 CASTLETON ST STE 350, CITY OF INDUSTRY, CA 91748 CITY OF INDUSTRY US | 2025-06-28 | 10 |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | 2025-10-06 | 7 | |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | 2025-10-23 | 6 | |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | 2026-03-19 | 6 | |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | 2026-05-22 | 5 | |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | 2026-05-16 | 5 | |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | 2026-01-06 | 4 | |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | 2026-02-27 | 4 | |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | 2026-04-27 | 3 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Yufeng America Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 71 | |
| 2026-05-22 | 3 | |
| 2025-04-08 | 2 | |
| 2025-02-27 | 13 | |
| 2024-12-23 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Yufeng America Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 3 |