There are a total of 239 bills of lading on file for Yugen Kaisha Yamamoto Shoji between December 5th, 2012 and May 6th, 2026.
Of those 239 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 239 |
|---|---|
| Shipper Records | 239 |
| Consignee Records | 8 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Yugen Kaisha Yamamoto Shoji, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Yugen Kaisha Yamamoto Shoji in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHICAGO FOOD CORP. | May 2026 | 2,018 | 59 |
| BANK OF AMERICA | May 2026 | 51,379 | 23 |
| KORYEO INT'L CORP | May 2026 | 1,102 | 6 |
| ENI DIST, INC. | May 2026 | 1,542 | 5 |
| PRIME FOOD PROCESSING CORP | May 2026 | 333 | 2 |
| HNK, INC. | May 2026 | 2,112 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yugen Kaisha Yamamoto Shoji.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUEYANG AIDAXING INTELLIGENT TECHNO | Feb 2026 | 99 | 0 |
| YUEYANG INTECH SYNTHETIC MATERIALS | Jan 2026 | 146 | 0 |
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | May 2026 | 131 | 12 |
| YUEYONG | Apr 2025 | 279 | 0 |
| YUEZHI LIMITED | Apr 2026 | 125 | 7 |
| YUEZHU (HANGZHOU) CROSS-BORDER E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 89 | 22 |
| YUFENG | Mar 2025 | 106 | 0 |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | May 2026 | 122 | 24 |
| YUFENG INTERNATIONAL CARGO AGENT CO | May 2026 | 154 | 10 |
| YUFENG MUSICAL INSTRUMENTS | Nov 2025 | 444 | 0 |
| YUGR TRADING INC | Aug 2025 | 279 | 0 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 575 | 11 |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 349 | 6 |
| YUH HSIN INDUSTRIAL LTD | Nov 2022 | 505 | 0 |
| YUH KANG INDUSTRIAL CO., LTD. | Mar 2026 | 527 | 1 |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 882 | 13 |
| YUHAN C & I CO., LTD. | May 2026 | 207 | 3 |
| YUHAN LIU | Oct 2025 | 175 | 0 |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD. | May 2026 | 622 | 17 |
| YUHANG CALIFORNIA INC | May 2026 | 710 | 36 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 | YMJAW288013649 | KWCHB2602009701 | 061E | House Bill | KWCH | 9566394 | ONE HANGZHOU BAY | 2026-03-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 3,389 PKG | 16,493 KG | House to House | YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | CHICAGO FOOD CORP. | PIONEER LOGISTICS INC. | GUMMY CANDY JAPANESE GREEN TEA POWDER SHAVED DRIED BONITO PREPARED SESAME SEED & SEAWEED WASABI FURIKAKE SOUP STOCK JAPANESE SAUCE |
| 2026-02-02 | COSU6454860260 | KWCHB2512002301 | 003E | House Bill | KWCH | 9949780 | OOCL MAGNOLIA | 2026-01-31 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 554 CTN | 4,232 KG | House to House | YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | KORYEO INT'L CORP. | KORYEO INT'L CORP. | DRIED KAERI ANCHOVY DRIED OHBA ANCHOVY SALED JELLY FISH WHEAT COOKIES |
| 2026-01-05 | COSU6454860150 | KWCHB2511022901 | 082E | House Bill | KWCH | 9312793 | NYK VENUS | 2026-01-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 3,565 PKG | 9,905 KG | House to House | YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | CHICAGO FOOD CORP. | PIONEER LOGISTICS INC. | GUMMY CANDY ROASTED GREEN PEAS CANDY JAPANESE GREEN TEA POWDER SHAVED DRIED BONITO PREPARED SESAME SEED & SEAWEED WASABI FURIKAKE |
| 2025-12-29 | COSU6435648290 | KWCHB2511014801 | 060E | House Bill | KWCH | 9566394 | ONE HANGZHOU BAY | 2025-12-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 3,385 PKG | 13,043 KG | House to House | YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | CHICAGO FOOD CORP. | PIONEER LOGISTICS INC. | FROZEN JAPANESE CAKES (ROLL CAKES) FROZEN CAKES CONTAINING MILK INGREDIENTS FROZEN FOOD PRODUCTS CAKES CONTAINING MILK CONDENSED... |
| Run Date | 2026-03-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | CMDUTYO0724271 |
|---|---|
| House BOL # | KWCHB2602013901 |
| Manifest Number | 529207 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KWCH |
| Voyage # | 0FJN3 |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE HELSINKI |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | KOBE |
| Foreign Port of Lading | KOBE JAPAN (58840) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11709 KG |
| Weight in KG | 11,709 KG |
| Quantity | 2480 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SZLU5099162 |
| Commodity Description |
FROZEN JAPANESE CAKES (ROLL CAKES) FROZEN CAKES CONTAINING MILK INGREDIENTS FROZEN FOOD PRODUCTS WHEAT CAKES FROZEN NOODLE "UDON"(WITHOUT SOUP BASE) FRIED SOYBEAN CURD FROZEN FOOD/ SEAFOOD PRODUCTS CONTAINING |
| Shipper Name | YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI |
|---|---|
| Address Line 1 | 2-1-4 IWAYA NAKAMACHI,NADA-KU |
| City | KOBE |
| Country Code | JP |
| Consignee Name | CHICAGO FOOD CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7007 N. AUSTIN AVE., |
| City | NILES |
| State Province | IL |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | PIONEER LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2340 S ARLINGTON HEIGHTS ROAD |
| Address Line 2 | SUITE 310 |
| City | ARLINGTON HEIGHTS |
| State Province | IL |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CHICAGO FOOD CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7007 N. AUSTIN AVE., |
| City | NILES |
| State Province | IL |
| Country Code | US |
| Container Number | SZLU5099162 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M3506973 |
| Seal Number 1 | M3506973 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FROZEN JAPANESE CAKES (ROLL CAKES) FROZEN CAKES CONTAINING MILK INGREDIENTS FROZEN FOOD PRODUCTS WHEAT CAKES FROZEN NOODLE "UDON"(WITHOUT SOUP BASE) FRIED SOYBEAN CURD FROZEN FOOD/ SEAFOOD PRODUCTS CONTAINING |
| Additional Cargo 1 | EGG INGREDIENS (AVIAN) DRIED OHBA ANCHOVY DRIED KAERI ANCHOVY DRIED SMALL ANCHOVY FERMENTED SOYBEANS FROZEN JAPANESE CAKES |
| Marks and Numbers 1 | CFC |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 92 | 2026-05-08 |
| Newark, New Jersey | 70 | 2026-02-02 |
| Long Beach, California | 27 | 2024-07-01 |
| New York, New York | 21 | 2018-01-24 |
| Honolulu, Hawaii | 10 | 2022-11-18 |
| Baltimore, Maryland | 8 | 2021-06-02 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2020-11-10 |
| Everett, Washington | 4 | 2017-03-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 109 | 2024-07-16 |
| Kobe Japan | 107 | 2026-05-08 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 6 | 2020-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2026-02-02 |
| Osaka Japan | 4 | 2017-03-23 |
| Tokyo Japan | 2 | 2020-11-10 |
| Nagoya Japan | 2 | 2014-05-06 |
| Yokohama Japan | 2 | 2014-03-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2023-10-05 |
| Singapore Singapore | 1 | 2019-06-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yugen Kaisha Yamamoto Shoji that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2-1-4, IWAYA NAKAMACHI, NADA-KU, KOBE JP | 2026-05-08 | 27 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2-1-4 IWAYA NAKA-MACHI KOBE 28 657- 0845 JP | 2021-11-15 | 38 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2023-01-09 | 30 | |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2024-07-16 | 24 | |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2019-01-11 | 15 | |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2023-05-01 | 15 | |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2018-01-24 | 14 | |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2016-02-23 | 12 | |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2019-06-12 | 12 | |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | 2018-02-12 | 9 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||