There are a total of 1,169 bills of lading on file for Zhangzhou Yuxing Imp. & EXP. Tradin between November 28th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 1,169 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,169 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,161 |
| Consignee Records | 11 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Nov 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP. TRADIN.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhangzhou Yuxing Imp. & EXP. Tradin, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhangzhou Yuxing Imp. & EXP. Tradin in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DEL MONTE FOODS, INC. | May 2026 | 22,304 | 171 |
| WAL-MART CANADA CORP. | May 2026 | 132,480 | 99 |
| MCLANE GLOBAL | Mar 2026 | 1,457 | 77 |
| SOBEYS GLOBAL SOURCING INC. | May 2026 | 1,172 | 58 |
| WEI CHUAN USA INC. | May 2026 | 8,921 | 41 |
| CHOICE BRANDS LLC | May 2026 | 353 | 21 |
| ALLIED HOLMAN DISTRIBUTION | May 2026 | 59 | 16 |
| SHAFER-HAGGART LTD. | May 2026 | 5,887 | 14 |
| MILKY WAY INTERNATIONAL TRADING COR | May 2026 | 4,640 | 12 |
| HANDYLEE ENTERPRISES (USA) CORP. | Jan 2025 | 2,188 | 12 |
| NYW TRADING LLC | May 2026 | 529 | 10 |
| AODA FOODS INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 368 | 9 |
| DOLLARAMA L.P. | May 2026 | 131,454 | 8 |
| NEW YUNG WAH TRADING LLC | May 2026 | 1,098 | 6 |
| ALLIED OLD ENGLISH | May 2026 | 487 | 6 |
| BANGKOK MEAT BALLS FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 286 | 5 |
| MCLANE GLOBAL LOGISTICS | Apr 2026 | 154 | 4 |
| ARTHUR ROGER & ASSOC. INC. | May 2026 | 1,822 | 4 |
| TREE OF LIFE CANADA INC. | May 2026 | 1,880 | 3 |
| MCLANE GLOBAL INTERNATIONAL | Oct 2025 | 13 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhangzhou Yuxing Imp. & EXP. Tradin.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-29 | CMDUXIA1771693 | OERT203509Y00406 | 0TNHJ | House FROB | OERT | 9967433 | MH PERSEUS | 2026-01-24 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,070 CTN | 20,420 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU YUXING IMP. AND EXP. | CHOICE BRANDS INC. | CHOICE BRANDS INC. | CHOICE BRAND CANNED MUSHROOM PNS XOZ PO#D CNC THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOO D PACKING MATERIALS ATTN:DAVID CHAN TEL: -- EM... |
| 2026-01-28 | ONEYXMNFG4501500 | 188E | Simple BOL FROB | ONEY | 9198288 | YM COSMOS | 2026-01-27 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 4,000 CTN | 34,000 KG | Container Yard | ZHANGZHOU YUXING IMP&EXP TRADING | WAL-MART CANADA CORP. | MAERSK LOGISTICS & SERVICES CANADA INC | MUSHROOMS, PREPARED OR PRESERVED (INCL. CANNE D) AND GV CANNED MUSHROOM SLICED MUSHROOMS, PREPARED OR PRESERVED (INCL. CANNE D) ... | |
| 2026-01-26 | CMDUXIA1770050 | 0TNHI | Simple BOL FROB | CMDU | 9295218 | CMA CGM NINGBO | 2026-01-24 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 4,000 CTN | 38,260 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU YUXING IMP EXP TRADING CO | WAL MART CANADA CORP. | MAERSK LOGISTICS SERVICES CANADA INC | GV CANNED MUSHROOM SLICED P.O. NO. ITEM : HTS CODE: PURCHASE ORDER NUMBER: DESTINATION: VANCOUVER,CANADA PURCHASE ORDER NUMBER: ... | |
| 2026-01-26 | CMDUXIA1770047 | 0TNHI | Simple BOL FROB | CMDU | 9295218 | CMA CGM NINGBO | 2026-01-24 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 4,000 CTN | 38,380 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU YUXING IMP EXP TRADING CO | WAL MART CANADA CORP. | MAERSK LOGISTICS SERVICES CANADA INC | ND NOTIFY:DAMCO DISTRIBUTION CANADA INC RIVER ROAD DELTA, BC V G B BUSINESS NUMBER: GV CANNED MUSHROOM SLICED P.O. NO. ITEM NO. ... | |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | MEDUKG477624 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNSXMN0017596 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | K611A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC NITYA B |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | XIAMEN, CN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21060 KG |
| Weight in KG | 21,060 KG |
| Quantity | 1080 CTN |
| Volume | 27 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU1504698 |
| Commodity Description |
CANNED BAMBOO SHOOTS STRIPS /.L HS: |
| Shipper Name | ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP.TRADING |
|---|---|
| Address Line 1 | LANTIAN VILLAGE, LANTIAN TOWN |
| Address Line 2 | LONGWEN DISTRICT,ZHANGZHOU |
| Address Line 3 | 363000 |
| Consignee Name | AODA FOODS INT''L LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 3715 LAIRD RD UNIT 12, |
| Address Line 2 | MISSISSAUGA, ON L5L 0A3 |
| Notify Party Name | AODA FOODS INT''L LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 3715 LAIRD RD UNIT 12, |
| Address Line 2 | MISSISSAUGA, ON L5L 0A3 |
| Container Number | MSMU1504698 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26814887 |
| Seal Number 1 | FJ26814887 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CANNED BAMBOO SHOOTS STRIPS /.L HS: |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 265 | 2026-04-17 |
| Tacoma, Washington | 167 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 155 | 2025-11-10 |
| Houston, Texas | 137 | 2025-07-23 |
| Los Angeles, California | 135 | 2025-10-21 |
| Oakland, California | 96 | 2025-10-27 |
| Long Beach, California | 65 | 2025-05-23 |
| Savannah, Georgia | 46 | 2025-11-05 |
| Baltimore, Maryland | 31 | 2020-09-03 |
| Norfolk, Virginia | 26 | 2023-05-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 515 | 2026-05-13 |
| Pusan South Korea | 202 | 2026-04-17 |
| Yantian China (Mainland) | 121 | 2023-10-12 |
| Qingdao China (Mainland) | 86 | 2025-06-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 79 | 2025-10-27 |
| Hong Kong Hong Kong | 30 | 2024-02-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 25 | 2024-06-03 |
| Shanghai China (Mainland) | 22 | 2024-07-13 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 18 | 2023-07-20 |
| Kingston Jamaica | 16 | 2018-10-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhangzhou Yuxing Imp. & EXP. Tradin that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP. TRADIN | LANTIAN VILLAGE, LANTIAN TOWN LONGWEN DISTRICT ZHANGZHOU,,CN | 2026-05-13 | 30 |
| ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP. TRADING CO., LTD. | LANTIAN VILLAGE, LANTIAN TOWN LONGWEN DISTRICT,ZHANGZHOU, CHINA | 2023-12-21 | 98 |
| ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP. TRADING CO.,LTD. | 2024-01-01 | 83 | |
| ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP. TRADIN | 2024-12-27 | 67 | |
| ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP.TRADING | 2025-03-01 | 58 | |
| ZHANGZHOU YUXING IMP. EXP. TRADING CO., LTD. | 2023-05-20 | 43 | |
| ZHANGZHOU YUXING IMP&EXP TRADING CO | 2025-10-10 | 32 | |
| ZHANGZHOU YUXING IMPORT EXPORT TRAD | 2024-03-07 | 30 | |
| ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP. | 2025-04-12 | 28 | |
| ZHANGZHOU YUXING IMP. & EXP. TRADI | 2022-12-22 | 27 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Zhangzhou Yuxing Imp. & EXP. Tradin.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-10-19 | 12 | |
| 2020-05-16 | 4 | |
| 2019-03-07 | 2 | |
| 2019-03-07 | 1 | |
| 2018-06-06 | 1 | |
| 2015-10-02 | 1 | |
| 2013-12-07 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||