There are a total of 567 bills of lading on file for Zhanjiang Go-Harvest Aquatic Produc between May 21st, 2013 and January 2nd, 2021.
Of those 567 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 0 were within the past 90 days.
| Total Records | 567 |
|---|---|
| Shipper Records | 567 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 21st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | Jan 2nd, 2021 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 0 |
| Records in the Past Year | 0 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC.
Below are the top 0 companies associated with Zhanjiang Go-Harvest Aquatic Produc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhanjiang Go-Harvest Aquatic Produc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU ZHUOBO INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | Feb 2026 | 70 | 2 |
| ZHANGZHOUCITY TENGTE LIVING CO.,LTD | Jan 2026 | 317 | 0 |
| ZHANGZHOUSHI LONGWENQU YUEFENG WOOD | Sep 2024 | 1,417 | 0 |
| ZHANGZIDAO FISHERY GROUP AMERICA CO | May 2026 | 1,864 | 6 |
| ZHANHO INTERNATIONAL TRADE INC | May 2026 | 128 | 31 |
| ZHANJIANG ANJULE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 103 | 6 |
| ZHANJIANG CHAOHUI AQUATIC FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 1,162 | 18 |
| ZHANJIANG DENI VEHICLE PARTS CO., LTD | May 2026 | 225 | 5 |
| ZHANJIANG FUCHANG AQUATIC PRODUCTS | Aug 2023 | 406 | 0 |
| ZHANJIANG GALAXY NURSERY CO., LTD. | May 2023 | 554 | 0 |
| ZHANJIANG GREENVIEW CO.,LTD. | May 2026 | 128 | 13 |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | May 2026 | 6,539 | 77 |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | May 2026 | 1,186 | 57 |
| ZHANJIANG LONGWEI AQUATIC PRODUCTS | Dec 2023 | 1,815 | 0 |
| ZHANJIANG SHUANGHU FOOD CO., LTD. | May 2026 | 3,290 | 73 |
| ZHANJIANG XINHUI AQUATIC FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 166 | 1 |
| ZHANSHUO INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 103 | 45 |
| ZHANXING IMPORT INC | Mar 2026 | 135 | 7 |
| ZHAO AN URBAN CHIC FURNISHING CO. | Nov 2025 | 76 | 0 |
| ZHAO CHAI FURNITURE | Jun 2022 | 210 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-11-17 | COSU6278879040 | 1164E | Regular Bill | COSU | 9604108 | EVER LEARNED | 2020-11-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 6,900 CTN | 18,020 KG | House to House | ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC | GREAT AMERICAN SEAFOOD IMPORTS COMP | GREAT AMERICAN SEAFOOD IMPORTS COMP | FROZEN TILAPIA FILLETS | |
| 2020-11-14 | CMDUZSN0356120 | 0TUF2 | Regular Bill | CMDU | 9454395 | CMA CGM AMERIGO VESPUCC | 2020-10-29 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 4,400 PCS | 27,980 KG | Pier to Pier | ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUCTS CO., LTD. | VANDEGRIFT FORWARDING | SLADE GORTON CO., INC. | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S AT THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATU OF -20 DEGREES CELSIUS FROZEN TILAPI... | |
| 2020-10-07 | APLUAFZ0208547 | 0TUEQ | Regular Bill | APLU | 9469572 | CMA CGM ALASKA | 2020-10-06 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 4,400 PCS | 28,460 KG | Pier to Pier | ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUCTS CO., LTD. | VANDEGRIFT FORWARDING | SLADE GORTON CO., INC. | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S AT THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATU OF -20 DEGREES CELSIUS FROZEN TILAPI... | |
| 2020-08-03 | COSU6267061520 | 1051E | Regular Bill | COSU | 9604172 | EVER LUCKY | 2020-08-02 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,800 CTN | 22,380 KG | House to House | ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC | SEALAND FOODS, INC. | SEALAND FOODS, INC. | FROZEN TILAPIA FILLETS | |
| Run Date | 2020-11-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2020-11-11 |
| Actual Arrival Date | 2020-11-18 |
| Trade Update Date | 2020-11-10 |
| Master BOL # | COSU6277671360 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 589811 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 041E |
| IMO # | 9516428 |
| Vessel Name | COSCO ENGLAND |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | ZHANJIANG |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19080 KG |
| Weight in KG | 19,080 KG |
| Quantity | 3450 CTN |
| Volume | 56 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OERU4111790 |
| Commodity Description |
FROZEN TILAPIA FILLETS |
| Shipper Name | ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC |
|---|---|
| Address Line 1 | RUI YUN ROAD NORTH |
| Address Line 2 | ZHANJIANG GD 524000 |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 3304912 |
| Consignee Name | GREAT AMERICAN SEAFOOD IMPORTS COMP |
|---|---|
| Address Line 1 | 20644 FORDYCE AVENUE |
| Address Line 2 | CARSON CA 90810 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4500935 |
| Notify Party Name | GREAT AMERICAN SEAFOOD IMPORTS COMP |
|---|---|
| Address Line 1 | 20644 FORDYCE AVENUE |
| Address Line 2 | CARSON CA 90810 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4500935 |
| Container Number | OERU4111790 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CL506634 |
| Seal Number 1 | CL506634 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FROZEN TILAPIA FILLETS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 158 | 2020-11-14 |
| Baltimore, Maryland | 128 | 2017-05-08 |
| Long Beach, California | 89 | 2020-12-31 |
| Los Angeles, California | 82 | 2020-11-17 |
| Norfolk, Virginia | 40 | 2021-01-04 |
| Boston, Massachusetts | 20 | 2019-12-09 |
| Miami, Florida | 18 | 2019-07-29 |
| Houston, Texas | 16 | 2018-11-15 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2017-09-25 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2020-06-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 434 | 2021-01-04 |
| Yantian China (Mainland) | 34 | 2020-11-19 |
| Singapore Singapore | 32 | 2017-01-21 |
| Chiwan China (Mainland) | 18 | 2017-11-27 |
| Pusan South Korea | 8 | 2019-12-09 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 8 | 2014-12-09 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 5 | 2016-10-15 |
| Nansha China (Mainland) | 4 | 2020-07-03 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2020-02-04 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2015-12-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhanjiang Go-Harvest Aquatic Produc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC | RUI YUN ROAD NORTH ZHANJIANG GD 524000 CHINA 3304912 | 2021-01-04 | 196 |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUCTS CO LTD | RUIYUN RD. N. MAZHANG ZHANJIANG, GUANGDONG, CHINA | 2015-02-23 | 127 |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUCTS CO., LTD. | 2020-11-14 | 98 | |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC | 2020-07-11 | 56 | |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC | 2018-01-11 | 13 | |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUCTS CO., LTD. | 2014-07-21 | 10 | |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC CO., LTD. | 2018-08-07 | 8 | |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC CO., LTD. | 2015-07-20 | 7 | |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PROD | 2017-11-27 | 7 | |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUCTS CO., LTD. | 2018-12-29 | 5 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Zhanjiang Go-Harvest Aquatic Produc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-09-17 | 34 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||