There are a total of 1,186 bills of lading on file for Zhanjiang Jiayang Food Co., Ltd. between October 29th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,186 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 57 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,186 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,191 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 57 |
| Records in the Past Year | 314 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhanjiang Jiayang Food Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhanjiang Jiayang Food Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BEAVER STREET FISHERIES, INC. | May 2026 | 22,760 | 245 |
| WESTERN EDGE INC. | May 2026 | 3,711 | 65 |
| PACIFIC SEAFOOD GROUP | May 2026 | 8,965 | 58 |
| C D INTERNATIONAL FISHERY INC | May 2026 | 2,755 | 42 |
| WESTERN EDGE SEAFOOD | Apr 2026 | 288 | 33 |
| H & T SEAFOOD INC. | May 2026 | 14,501 | 29 |
| OCEAN SKY SEAFOOD, LLC | May 2026 | 642 | 19 |
| CHINA BEST FOOD GROUP LIMITED | May 2026 | 548 | 18 |
| SLADE GORTON AND | May 2026 | 396 | 15 |
| WORLDBRIDGE FOODS USA INC. | May 2026 | 4,898 | 12 |
| TIDEWAVE SEAFOODS INC. | Apr 2026 | 719 | 11 |
| ALL HARVEST TRADING, LLC | May 2026 | 3,185 | 11 |
| OPERADORA DE REYNOSA S.A. DE C.V. | Mar 2026 | 297 | 9 |
| KEYSTONE SEAFOODS LLC | May 2026 | 218 | 9 |
| HF FOOD SERVICES INC. | May 2026 | 1,029 | 8 |
| METRO CITY BANK | May 2026 | 1,171 | 7 |
| JR-CUC FOODS TRADE USA INC | May 2026 | 54 | 7 |
| IMAEX TRADING COMPANY | May 2026 | 9,545 | 6 |
| SEAFOOD CASTLE CORPORATION | May 2026 | 3,454 | 4 |
| CRYSTAL COVE SEAFOOD CORP. | May 2026 | 2,133 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhanjiang Jiayang Food Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ZHANGZIDAO FISHERY GROUP AMERICA CO | May 2026 | 1,864 | 6 |
| ZHANHO INTERNATIONAL TRADE INC | May 2026 | 128 | 31 |
| ZHANJIANG ANJULE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 103 | 6 |
| ZHANJIANG CHAOHUI AQUATIC FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 1,162 | 18 |
| ZHANJIANG DENI VEHICLE PARTS CO., LTD | May 2026 | 225 | 5 |
| ZHANJIANG FUCHANG AQUATIC PRODUCTS | Aug 2023 | 406 | 0 |
| ZHANJIANG GALAXY NURSERY CO., LTD. | May 2023 | 554 | 0 |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC | Jan 2021 | 567 | 0 |
| ZHANJIANG GREENVIEW CO.,LTD. | May 2026 | 128 | 13 |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | May 2026 | 6,539 | 77 |
| ZHANJIANG LONGWEI AQUATIC PRODUCTS | Dec 2023 | 1,815 | 0 |
| ZHANJIANG SHUANGHU FOOD CO., LTD. | May 2026 | 3,290 | 73 |
| ZHANJIANG XINHUI AQUATIC FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 166 | 1 |
| ZHANSHUO INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 103 | 45 |
| ZHANXING IMPORT INC | Mar 2026 | 135 | 7 |
| ZHAO AN URBAN CHIC FURNISHING CO. | Nov 2025 | 76 | 0 |
| ZHAO CHAI FURNITURE | Jun 2022 | 210 | 0 |
| ZHAO DA INTERNATIONAL TRADING CO. | Oct 2025 | 683 | 0 |
| ZHAO FENG (DONGGUAN) WINDOW FASHION | Oct 2025 | 286 | 0 |
| ZHAO MIN | Feb 2026 | 315 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ONEYSZPG89461300 | 024E | In-bond Automated | ONEY | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,114 PKG | 17,412 KG | Container Yard | ZHANJIANG JIAYANG FOOD | PACIFIC SEAFOOD GROUP | PACIFIC SEAFOOD GROUP | "SHIPPER_DESCRIPTION" (FROZEN TILAPIA FILLETS ) - "HTSCD_DESCRIPTION" (PREPARED OR PRESERVE D FISH (WHOLE OR IN PIECES) THAT ARE... | |
| 2026-05-28 | CMDUZSN0827303 | 0TSNC | Regular Bill | CMDU | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 4,400 CTN | 27,480 KG | Pier to Pier | ZHANJIANG JIAYANG FOOD | SEAMAX WHOLESALE INC | SEAMAX WHOLESALE INC | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE -18 DEGREES CELSIUS FROZEN TILAPIA FI... | |
| 2026-05-23 | TSCW18720881 | 0027 | Simple BOL FROB | TSCW | 9491599 | MEDKON GEM | 2026-05-21 | CHRISTIANSTED, VIRGIN ISLANDS | CAUCEDO DOMINICAN REPUBLIC | 3,336 PCS | 24,090 KG | Pier to Pier | ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO | MICHAEL A. MICHAEL | 3316 CTNS OF FROZEN TILAPIA FILLET 20 CTNS OF FROZEN TILAPIA GUTTED AND SCALED PO NO.: KS/5 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX | ||
| 2026-05-23 | CMDUZSN0834927 | SILQCNYTN0003674 | 0TENL | House Bill | SILQ | 9935387 | EVER MATCH | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,100 CTN | 17,270 K | Pier to Pier | ZHANJIANG JIAYANG FOOD | BEAVER STREET FISHERIES,INC. | BEAVER STREET FISHERIES,INC. | FROZEN FARM RAISED TILAPIA FILLETS |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | ONEYSZPG89463500 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 024E |
| IMO # | 9878515 |
| Vessel Name | YM TOPMOST |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | ZHANJIANG, GUANGD |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17423 KG |
| Weight in KG | 17,423 KG |
| Quantity | 1114 PKG |
| Volume | 56 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
FBIU5399519 |
| Commodity Description |
"SHIPPER_DESCRIPTION" (PREPARED OR PRESERVED FISH (WHOLE OR IN PIECES) THAT ARE NOT MINCED OR SMOKED) - "HTSCD_DESCRIPTION" (PREPARED O R PRESERVED FISH (WHOLE OR IN PIECES) THAT AR E NOT MINCED OR SMOKED) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO |
| Shipper Name | ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 2 | NO.374,INTERPROVINCIAL HIGHWAY,BESI |
| Address Line 3 | DE LINGBEI ZHANJIANG 44 524338 CN |
| Consignee Name | PACIFIC SEAFOOD GROUP |
|---|---|
| Address Line 2 | 16797 SE 130TH AVENUE, CLACKAMAS CL |
| Address Line 3 | ACKAMAS, OR OR 97015 US |
| Notify Party Name | PACIFIC SEAFOOD GROUP |
|---|---|
| Address Line 2 | 16797 SE 130TH AVENUE, CLACKAMAS CL |
| Address Line 3 | ACKAMAS, OR OR 97015 US |
| Container Number | FBIU5399519 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNAV25308 |
| Seal Number 1 | CNAV25308 |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FR0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (PREPARED OR PRESERVED FISH (WHOLE OR IN PIECES) THAT ARE NOT MINCED OR SMOKED) - "HTSCD_DESCRIPTION" (PREPARED O R PRESERVED FISH (WHOLE OR IN PIECES) THAT AR E NOT MINCED OR SMOKED) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO |
| Additional Cargo 1 | UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 160419 | 00348460 | 0000017423 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 242 | 2026-05-23 |
| Jacksonville, Florida | 200 | 2025-12-03 |
| Newark, New Jersey | 167 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 88 | 2026-05-04 |
| Oakland, California | 87 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 66 | 2025-09-12 |
| Miami, Florida | 63 | 2026-04-10 |
| Savannah, Georgia | 62 | 2026-03-02 |
| Houston, Texas | 61 | 2026-03-21 |
| Tacoma, Washington | 60 | 2026-05-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 503 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 433 | 2026-04-23 |
| Nansha China (Mainland) | 68 | 2025-09-02 |
| Shekou China (Mainland) | 22 | 2025-11-25 |
| Pusan South Korea | 20 | 2025-12-03 |
| Chiwan China (Mainland) | 20 | 2018-09-17 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 19 | 2017-12-13 |
| Singapore Singapore | 15 | 2025-01-06 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 14 | 2025-09-10 |
| Puerto Manzanillo Panama | 12 | 2024-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhanjiang Jiayang Food Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | NO. 374 INTERPROVINCIAL HIGHWAY BESIDE LINGBEI TOWN, SUIXI COUNTY, ZHANJIANG CITY, GUANGDONG PROVINCE, 524338, P.R.CHINA | 2025-10-07 | 231 |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | NO. 374 INTERPROVINCIAL HIGHWAY BES ZHANJIANG GD CHINA 7909308 7909308 | 2025-10-07 | 48 |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | 2025-07-29 | 22 | |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | 2025-08-23 | 15 | |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | 2025-07-24 | 3 | |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | 2025-07-29 | 1 | |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | 2025-08-01 | 1 | |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | 2025-07-29 | 1 | |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | 2025-07-08 | 1 | |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | 2025-09-10 | 1 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Zhanjiang Jiayang Food Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-26 | 1 | |
| 2018-09-20 | 60 | |
| 2018-03-08 | 1 | |
| 2017-01-27 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Zhanjiang Jiayang Food Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-22 | 5 |