There are a total of 6,539 bills of lading on file for Zhanjiang Guolian Aquatic Products between October 19th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 6,539 bills of lading, 31 were within the past 30 days and 77 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,539 |
|---|---|
| Shipper Records | 6,536 |
| Consignee Records | 74 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 31 |
| Records in Last 90 Days | 77 |
| Records in the Past Year | 411 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhanjiang Guolian Aquatic Products, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhanjiang Guolian Aquatic Products in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SSC, INC | May 2026 | 8,355 | 553 |
| OCEAN BISTRO CORPORATION | May 2026 | 11,010 | 290 |
| SUNNYVALE SEAFOOD CORPORATION | May 2026 | 4,507 | 53 |
| MEKONG DELTA FOOD,INCORPORATION. | Oct 2025 | 51 | 45 |
| AQUA STAR (USA) CORP. | May 2026 | 29,334 | 19 |
| CRYSTAL COVE SEAFOOD CORP. | May 2026 | 2,133 | 17 |
| AQUA STAR | May 2026 | 4,888 | 14 |
| TYCO FOOD COMPANY, LLC | May 2026 | 381 | 12 |
| SUN THAI SEAFOOD CORPORATION | Oct 2024 | 94 | 12 |
| A.J WORLDWIDE SERVICES INC | May 2026 | 47,684 | 12 |
| PREMIER MARINE CANADA INC. | May 2026 | 1,874 | 11 |
| TASTEMATIC FOODS INC | May 2026 | 654 | 10 |
| TAMPA BAY FISHERIES, INC. | May 2026 | 4,962 | 10 |
| C D INTERNATIONAL FISHERY INC | May 2026 | 2,755 | 10 |
| TOP ONE INTERNATIONAL CORP | Feb 2026 | 120 | 8 |
| SOLINE TRADING LTD. | May 2026 | 948 | 7 |
| MONARCH TRADING LLC | May 2026 | 4,766 | 7 |
| ZALO FRESH INC. | Aug 2025 | 2,457 | 5 |
| RICHWELL GROUP INC. | May 2026 | 3,716 | 5 |
| JIN SEAFOOD GROUP INC. | Sep 2023 | 179 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhanjiang Guolian Aquatic Products.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOUSHI LONGWENQU YUEFENG WOOD | Sep 2024 | 1,417 | 0 |
| ZHANGZIDAO FISHERY GROUP AMERICA CO | May 2026 | 1,864 | 6 |
| ZHANHO INTERNATIONAL TRADE INC | May 2026 | 128 | 31 |
| ZHANJIANG ANJULE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 103 | 6 |
| ZHANJIANG CHAOHUI AQUATIC FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 1,162 | 18 |
| ZHANJIANG DENI VEHICLE PARTS CO., LTD | May 2026 | 225 | 5 |
| ZHANJIANG FUCHANG AQUATIC PRODUCTS | Aug 2023 | 406 | 0 |
| ZHANJIANG GALAXY NURSERY CO., LTD. | May 2023 | 554 | 0 |
| ZHANJIANG GO-HARVEST AQUATIC PRODUC | Jan 2021 | 567 | 0 |
| ZHANJIANG GREENVIEW CO.,LTD. | May 2026 | 128 | 13 |
| ZHANJIANG JIAYANG FOOD CO., LTD. | May 2026 | 1,186 | 57 |
| ZHANJIANG LONGWEI AQUATIC PRODUCTS | Dec 2023 | 1,815 | 0 |
| ZHANJIANG SHUANGHU FOOD CO., LTD. | May 2026 | 3,290 | 73 |
| ZHANJIANG XINHUI AQUATIC FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 166 | 1 |
| ZHANSHUO INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 103 | 45 |
| ZHANXING IMPORT INC | Mar 2026 | 135 | 7 |
| ZHAO AN URBAN CHIC FURNISHING CO. | Nov 2025 | 76 | 0 |
| ZHAO CHAI FURNITURE | Jun 2022 | 210 | 0 |
| ZHAO DA INTERNATIONAL TRADING CO. | Oct 2025 | 683 | 0 |
| ZHAO FENG (DONGGUAN) WINDOW FASHION | Oct 2025 | 286 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | OOLU2326444961 | 163E | Regular Bill | OOLU | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,796 CTN | 20,545 KG | House to House | ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | OCEAN BISTRO CORPORATION | FLEGENHEIMER INTERNATIONAL INC. | FROZEN PND TAIL-ON WHITE SHRIMP (PENAEUS VANNAMEI) GOODS ARE STORED AND TRANSPORTED IN REEFER CONTAINER, FDA REG.NO.FOR | |
| 2026-05-19 | OOLU2324112040 | 0XRAP | Regular Bill | OOLU | 9967421 | MH PEGASUS | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,999 CTN | 19,380 KG | House to House | ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | SSC,INC | SSC,INC | FROZEN BREADED SHRIMP (PENAEUS VANNAMEI) GOODS ARE STORED AND TRANSPORTED IN REEFER CONTAINER, FDA REG.NO.FOR PACKER:12043205216 | |
| 2026-05-18 | CMDUZSN0833515 | 0P50T | Regular Bill | CMDU | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,800 CTN | 24,710 KG | Pier to Pier | ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | OCEAN BISTRO CORP. | FLEGENHEIMER INTERNATIONAL, INC. | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE -20 DEGREES CELSIUS FROZEN PND TAIL-O... | |
| 2026-05-18 | CMDUZSN0833920 | 0P50T | Regular Bill | CMDU | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 650 CTN | 17,320 KG | Pier to Pier | ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | SSC, INC | SSC, INC | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE -20 DEGREES CELSIUS FROZEN BREADED SH... | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | CMDUZSN0829641 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0UPNK |
| IMO # | 9949766 |
| Vessel Name | OOCL IRIS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23160 KG |
| Weight in KG | 23,160 KG |
| Quantity | 3000 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
FBIU5841791 |
| Commodity Description |
CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE -20 DEGREES CELSIUS FROZEN BREADED SHRIMP (PENAEUS VANNAMEI) GOODS ARE STORED AND TRANSPORTED IN REEFER CONTAINER, |
| Shipper Name | ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD. |
| Address Line 2 | NO. 6, INDUSTRIAL AVENUE, WUCHUAN |
| Address Line 3 | HUAYU INDUSTRY TRANSFER PARK, |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | HUANGPO TOWN, ZHANJIANG CITY, |
| Consignee Name | SSC, INC DBA SUNNYVALE SEAFOOD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2910 FABER STREET UNION CITY, |
| Address Line 2 | CA 94587 |
| Address Line 3 | TEL:510-477-0008 FAX:510-477-9218 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | IMPORTS SUNNYVALESEAFOOD.COM |
| Notify Party Name | AMERICA'S CUSTOM BROKERS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2150 NW 70TH AVE., MIAMI, FL |
| Address Line 2 | X |
| Notify Party Name | SSC, INC DBA SUNNYVALE SEAFOOD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2910 FABER STREET UNION CITY, |
| Address Line 2 | CA 94587 |
| Address Line 3 | TEL:510-477-0008 FAX:510-477-9218 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | IMPORTS SUNNYVALESEAFOOD.COM |
| Container Number | FBIU5841791 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9304567 |
| Seal Number 1 | M9304567 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R4 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE -20 DEGREES CELSIUS FROZEN BREADED SHRIMP (PENAEUS VANNAMEI) GOODS ARE STORED AND TRANSPORTED IN REEFER CONTAINER, |
| Additional Cargo 1 | TEMPERATURE SET AT MINUS 20 DEGREES CELSIUS. FDA REG.NO.FOR PACKER: 12043205216 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL. FREIGHT PREPAID ZIP CODE:524563 |
| Additional Cargo 2 | ALSO NOTIFY PARTY: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX PHONE: XXXXXXXXXXXXX FAX: XXXXXXXXXXXXX E-MAIL: CMESA AMERICASCB.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 2,435 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 1,761 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 649 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 395 | 2026-04-28 |
| Jacksonville, Florida | 393 | 2026-04-03 |
| Baltimore, Maryland | 255 | 2026-05-15 |
| Savannah, Georgia | 228 | 2026-05-19 |
| Miami, Florida | 166 | 2026-01-13 |
| Norfolk, Virginia | 92 | 2024-05-11 |
| Seattle, Washington | 58 | 2026-03-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 4,187 | 2026-04-10 |
| Yantian China (Mainland) | 1,406 | 2026-05-22 |
| Nansha China (Mainland) | 341 | 2024-02-17 |
| Chiwan China (Mainland) | 225 | 2019-05-06 |
| Shekou China (Mainland) | 92 | 2024-11-25 |
| Pusan South Korea | 87 | 2026-04-03 |
| Singapore Singapore | 41 | 2024-12-27 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 41 | 2015-05-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 28 | 2021-07-03 |
| Puerto Manzanillo Panama | 20 | 2022-02-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhanjiang Guolian Aquatic Products that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | NO.6 YONGPING SOUTH ROAD,PINGLE REG ZHANJIANG GD CHINA 3399177 | 2026-05-20 | 1,516 |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | NO. 6, INDUSTRIAL AVENUE, WUCHUAN HUAYU INDUSTRY TRANSFER PARK, HUAN GPO TOWN, ZHANJIANG CITY, | 2026-05-22 | 74 |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | 2026-04-03 | 17 | |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | 2025-10-07 | 3 | |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | 2025-10-22 | 1 | |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS | 2017-06-06 | 1,517 | |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS CO., LTD. | 2025-10-04 | 501 | |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS CO., LTD. | 2020-07-23 | 339 | |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS CO., LTD. | 2018-12-27 | 336 | |
| ZHANJIANG GUOLIAN AQUATIC PRODUCTS CO.,LTD. | 2025-09-19 | 136 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Zhanjiang Guolian Aquatic Products.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-12-31 | 310 | |
| 2019-04-19 | 1 | |
| 2017-07-15 | 1 | |
| 2014-05-01 | 3 | |
| 2014-01-25 | 76 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||