There are a total of 112 bills of lading on file for Zhejiang Meimin Furniture Technolog Kangshan Industrial Park Of ANJI Co between November 28th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 112 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 112 |
|---|---|
| Shipper Records | 112 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 28th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG KANGSHAN INDUSTRIAL PARK OF ANJI CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Zhejiang Meimin Furniture Technolog Kangshan Industrial Park Of ANJI Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Zhejiang Meimin Furniture Technolog Kangshan Industrial Park Of ANJI Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TELESCOPIC SEATING SYSTEMS | May 2026 | 206 | 38 |
| KARAT HOME INC. | May 2026 | 6,046 | 6 |
| HOME TOUCH DISTRIBUTION | May 2026 | 11 | 3 |
| Sep 2022 | 5 | 3 | |
| Dec 2025 | 7 | 3 | |
| Nov 2024 | 4 | 2 | |
| ACCORA INC | Apr 2026 | 149 | 2 |
| SANTA ROSA MARBLE | Mar 2026 | 905 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Meimin Furniture Technolog Kangshan Industrial Park Of ANJI Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | ONEYNB6BD4900500 | EXDO62R0548935 | 085E | House Bill | EXDO | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 260 CTN | 8,969 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG KANGSHAN INDUS... | TELESCOPIC SEATING SYSTEMS | COVER HTS: | |
| 2026-04-24 | WHLC129G503522 | NIQHKAL60300361 | 0009E | House Bill | NIQH | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2026-04-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 79 CTN | 5,091 KG | ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG KANGSHAN INDUS... | KARAT HOME INC. | GWD TRADING INC | RECLINER CHAIR DINING CHAIR | |
| 2026-04-10 | CMDUNGP3474421 | DFDSRAF0203371 | 1213E | House Bill | DFDS | 9595503 | EVER LEADER | 2026-04-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 45 CTN | 225 KG | Container Station | ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLO | ACCORA INC. | ARMREST SEAT CUSHION | |
| 2026-03-26 | HLCUSHA2512GQTO7 | KFUNTCS9ZQ11610 | 2533E | House Bill | KFUN | 9450399 | PRAGUE EXPRESS | 2026-03-25 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 136 CTN | 6,683 KG | House to House | ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG | KARAT HOME INC. | GWD TRADING INC | RECLINER CHAIR,POWER RECLINER SOFA HS : |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | HLCUSHA2604ARKB0 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLFSHA04261536 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | VIENNA EXPRESS |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7200 K |
| Weight in KG | 7,200 KG |
| Quantity | 156 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU9343400 |
| Commodity Description |
RECLINER CHAIR HS:940171 |
| Shipper Name | ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE |
|---|---|
| Address Line 1 | TECHNOLOGY CO.,LTD. KANGSHAN |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL PARK OF ANJI |
| Address Line 3 | COUNTY,ZHEJIANG PROVINCE,CHINA |
| Consignee Name | HOME TOUCH DISTRIBUTION COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 585 WENTWORTH STREET EAST, UNIT 42 |
| Address Line 2 | OSHAWA, ONTARIO, CANADA L1H 3V8 |
| Notify Party Name | HOME TOUCH DISTRIBUTION COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 585 WENTWORTH STREET EAST, UNIT 42 |
| Address Line 2 | OSHAWA, ONTARIO, CANADA L1H 3V8 |
| Container Number | CAAU9343400 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6269150 |
| Seal Number 1 | HLK6269150 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | RECLINER CHAIR HS:940171 |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 40 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 19 | 2026-04-24 |
| Tacoma, Washington | 18 | 2026-05-11 |
| Baltimore, Maryland | 12 | 2020-07-15 |
| Seattle, Washington | 7 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 5 | 2022-04-13 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2026-03-26 |
| New York, New York | 3 | 2026-03-17 |
| Oakland, California | 3 | 2023-05-27 |
| Columbus, Ohio | 1 | 2026-03-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 87 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 16 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 7 | 2024-07-02 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2026-03-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2020-02-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Meimin Furniture Technolog Kangshan Industrial Park Of ANJI Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG KANGSHAN INDUSTRIAL PARK OF ANJI CO | HUZHOU, ZHEJIANG 313300 CN | 2026-05-23 | 39 |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG KANGSHAN INDUSTRIAL PARK OF ANJI CO | UNTY,ZHEJIANG 313300,ANJI,CN | 2026-04-24 | 1 |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG KANGSHAN INDUSTRIAL PARK OF ANJI CO | 2026-03-18 | 1 | |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG | 2022-11-10 | 13 | |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG | 2021-03-13 | 11 | |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG | 2020-07-09 | 10 | |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG KANGSHAN INDUSTRIAL PARK OF ANJI CO | 2021-01-22 | 10 | |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG KANGSHAN INDUSTRIAL PARK OF ANJI CO | 2022-09-13 | 8 | |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE TECHNOLOG | 2020-01-17 | 4 | |
| ZHEJIANG MEIMIN FURNITURE | 2026-05-11 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Zhejiang Meimin Furniture Technolog Kangshan Industrial Park Of ANJI Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||