There are a total of 396 bills of lading on file for Zhejiang Meisda Refrigeration Techn between January 8th, 2014 and May 14th, 2026.
Of those 396 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 396 |
|---|---|
| Shipper Records | 399 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 8th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 47 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhejiang Meisda Refrigeration Techn, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhejiang Meisda Refrigeration Techn in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GRINDMASTER CORPORATION | Jun 2025 | 976 | 18 |
| LIFEAID BEVERAGE CO | Apr 2026 | 124 | 12 |
| ACME MERCHANDISE AND APPAREL | Jul 2024 | 990 | 11 |
| WORLD WAY INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 7,513 | 9 |
| SELECT DESIGN LTD | May 2026 | 693 | 9 |
| HONEY MANAGEMENT GROUP INC | May 2026 | 1,895 | 7 |
| OMCAN MANUFACTURING AND | May 2025 | 117 | 6 |
| WISCONSIN'S BEST, LLC | Aug 2024 | 21 | 5 |
| AWVO DISTRIBUTION LLC | Sep 2024 | 13 | 5 |
| MONARCH MEDIA LLC | May 2026 | 112 | 4 |
| GUIDE INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 120 | 4 |
| FELIX STORCH INC. | May 2026 | 4,751 | 4 |
| DOT DESIGN GROUP LLC | May 2026 | 249 | 4 |
| ZHISHUN INC | May 2026 | 166 | 3 |
| WHITE RABBIT ENERGY, INC | Mar 2026 | 21 | 3 |
| ROCK SOLID DISTRIBUTION INC. | Aug 2025 | 52 | 3 |
| LIVIN TRADING INC | May 2026 | 417 | 3 |
| Mar 2026 | 6 | 3 | |
| UNITED BEVERAGES S.A. | May 2026 | 100 | 2 |
| UBC COOL CANADA INC | May 2026 | 75 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Meisda Refrigeration Techn.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 | CMDUCHN3191795 | OERT201727P00061 | 0GVM8 | House Bill | OERT | 9351139 | CMA CGM VIRGINIA | 2026-04-07 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 450 CTN | 22,680 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | WORLD WAY INTERNATIONAL, LLC | WORLD WAY INTERNATIONAL, LLC | DISPLAY COOLER "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTA IN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL" |
| 2026-04-16 | ZIMUNGB20778026 | UULNNB2603LC775 | GE611 | House Bill | UULN | 9085522 | KURE | 2026-04-15 | BALTIMORE, MARYLAND | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 363 CTN | 7,940 K | Pier to Pier | ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION | LIFEAID BEVERAGE | LIFEAID BEVERAGE | DISPLAY COOLER SPARE PARTS OF DISPLAY COOLER . . |
| 2026-04-11 | ONEYNB5JL2756900 | CWQGCGB260300459 | 168E | House FROB | CWQG | 9330707 | HYUNDAI FORWARD | 2026-04-10 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 437 CTN | 14,280 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | UBC COOL CANADA INC | DISPLAY COOLER | |
| 2026-03-07 | EGLV143650907231 | NIOGSE26020035 | 1208E | House Bill | NIOG | 9595450 | EVER LASTING | 2026-03-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 264 CTN | 8,820 K | ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHNOLOGY | ZHISHUN INC | ZHISHUN INC | DISPLAY COOLER SPARE PARTS | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | ONEYNB6IA7810500 |
|---|---|
| House BOL # | DLHTNBSE2604386 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DLHT |
| Voyage # | 011E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM AQUAMARINE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6210 K |
| Weight in KG | 6,210 KG |
| Quantity | 126 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU5875568 |
| Commodity Description |
DISPLAY FREEZER SPARE PARTS FOR DISPLAY FREEZER |
| Shipper Name | ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION |
|---|---|
| Address Line 1 | TECHNOLOGY CO.,LTD.TECHNOLOGY |
| Address Line 2 | INDUSTRY PARK, XIAO FENG TOWN, |
| Address Line 3 | ANJI CITY, ZHEJIANG PROVINCE,313300 |
| Address Line 4 | HUZHOU L5W 0H2 CN |
| Consignee Name | TS GOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 214 ARMORY RD CLINTON, NC 28328,USA |
| Address Line 2 | CLINTON NC 28328 US |
| Notify Party Name | TS GOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 214 ARMORY RD CLINTON, NC 28328,USA |
| Address Line 2 | CLINTON NC 28328 US |
| Container Number | ONEU5875568 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDY34804 |
| Seal Number 1 | CNDY34804 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | DISPLAY FREEZER SPARE PARTS FOR DISPLAY FREEZER |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 97 | 2026-01-27 |
| Los Angeles, California | 92 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 42 | 2026-01-15 |
| Boston, Massachusetts | 23 | 2026-01-09 |
| Tacoma, Washington | 22 | 2026-04-11 |
| Seattle, Washington | 20 | 2025-12-19 |
| Miami, Florida | 14 | 2025-05-24 |
| Oakland, California | 14 | 2022-08-02 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2025-06-07 |
| Portland, Oregon | 11 | 2025-08-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 223 | 2026-05-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 141 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 14 | 2025-10-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2022-07-29 |
| Sines Portugal | 3 | 2024-04-08 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2021-11-12 |
| Colon Panama | 2 | 2019-07-19 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2026-01-09 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2021-09-29 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2020-07-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Meisda Refrigeration Techn that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | TECHNOLOGY ZONE, XIAOFENG TOWN ANJI CN | 2025-11-27 | 26 |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | TECHNOLOGY ZONE,XIAOFENG TOWN, ANJI CITY,ZHEJIANG,CHINA ANJI CN | 2026-04-11 | 22 |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | 2026-05-15 | 16 | |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | 2025-09-16 | 11 | |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | 2026-01-10 | 9 | |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | 2025-09-10 | 4 | |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | 2026-01-09 | 3 | |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | 2025-06-07 | 1 | |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | 2026-01-15 | 1 | |
| ZHEJIANG MEISDA REFRIGERATION TECHN | 2025-08-26 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Zhejiang Meisda Refrigeration Techn.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-07 | 3 | |
| 2022-07-29 | 1 | |
| 2021-09-29 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Zhejiang Meisda Refrigeration Techn.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-07 | 3 |