There are a total of 1,567 bills of lading on file for Zhejiang Meiling Packaging Technolo between April 2nd, 2021 and May 20th, 2026.
Of those 1,567 bills of lading, 67 were within the past 30 days and 171 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,567 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,570 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 2nd, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 67 |
| Records in Last 90 Days | 171 |
| Records in the Past Year | 638 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhejiang Meiling Packaging Technolo, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhejiang Meiling Packaging Technolo in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WINSIGHT INTERNATIONAL SOLUTIONS, I | Apr 2026 | 7,766 | 273 |
| ECOPAX LLC | Apr 2026 | 1,430 | 209 |
| FORMORA TRADE LTD | May 2026 | 188 | 180 |
| BENWELL TRADE LLC | May 2026 | 161 | 151 |
| GOLDWATER TRADING CORP. | May 2026 | 6,385 | 146 |
| KARI-OUT LLC | May 2026 | 7,211 | 127 |
| GLOBAL TABLEWARE SOLUTIONS, CORP. | Dec 2025 | 2,770 | 99 |
| TRADE ERAIRT INC | Jan 2026 | 263 | 80 |
| BUNZL INTERNATIONAL SERVICES, INC | May 2026 | 7,625 | 42 |
| JORDAN INDUSTRIES LLC | May 2026 | 1,574 | 27 |
| ECO FOOD PAK (USA), INC. | Aug 2025 | 395 | 25 |
| BUNZL CANADA INC. | May 2026 | 1,042 | 20 |
| JAGLOBAL ECOM LLC | Sep 2025 | 143 | 11 |
| BUNZL DISTRIBUTION USA INCORPORATED | May 2026 | 1,937 | 9 |
| FLEXIBLE PACKAGING SOLUTIONS CORPOR | Jul 2024 | 19 | 7 |
| GOODCO PRODUCTS LLC | Jan 2026 | 201 | 6 |
| CLARK CORE SERVICES, LLC | May 2026 | 1,706 | 6 |
| PRICE GROUP CORP. | May 2026 | 323 | 4 |
| UCI INC. | May 2026 | 6,156 | 1 |
| TEH TUNG CORPORATION | May 2026 | 13,002 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Meiling Packaging Technolo.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU269661485 | CWQGANT260400807 | 619E | House Bill | CWQG | 9349564 | HUDSON EXPRESS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,051 CTN | 11,084 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | BENWELL TRADE LLC | PLASTIC CONTAINER | |
| 2026-05-28 | MAEU269670086 | SHBRRFLSH2605037 | 619E | House Bill | SHBR | HUDSON EXPRESS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,393 CTN | 12,559 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | BENWELL TRADE LLC | BENWELL TRADE LLC | PLASTIC CONTAINER PO#XXXXXXXXXX | |
| 2026-05-28 | MAEU269670031 | SHBRRFLSH2605039 | 619E | House Bill | SHBR | HUDSON EXPRESS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,987 CTN | 19,653 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | BENWELL TRADE LLC | BENWELL TRADE LLC | PLASTIC CONTAINER PO#XXXXXXXXXX | |
| 2026-05-28 | MAEU269669968 | SHBRRFLSH2605038 | 619E | House Bill | SHBR | HUDSON EXPRESS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,802 CTN | 14,500 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | BENWELL TRADE LLC | BENWELL TRADE LLC | PLASTIC CONTAINER PO#XXXXXXXXXX | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | MAEU269668575 |
|---|---|
| House BOL # | NIAVLC2605NB117 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NIAV |
| Voyage # | 619E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HUDSON EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11115 KG |
| Weight in KG | 11,115 KG |
| Quantity | 1054 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRKU3101277 |
| Commodity Description |
PLASTIC CONTAINER |
| Shipper Name | ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.10,HUAYUAN ROAD,HIGH-TECHNOLOGY |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL PARK, HAINING, JIAXING |
| Address Line 3 | , ZHEJIANG PROVINCE, CHINA,CN |
| Consignee Name | BENWELL TRADE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1942 BROADWAY ST STE 314C BOULDER, |
| Address Line 2 | CO 80302,BOULDER, ,US |
| Container Number | MRKU3101277 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6385034 |
| Seal Number 1 | CN6385034 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CONTAINER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 604 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 360 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 337 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 63 | 2026-05-13 |
| New York, New York | 54 | 2026-04-27 |
| Oakland, California | 40 | 2026-03-16 |
| Seattle, Washington | 32 | 2026-05-05 |
| Baltimore, Maryland | 22 | 2026-05-16 |
| Savannah, Georgia | 16 | 2025-01-30 |
| Portland, Oregon | 12 | 2026-02-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 1,240 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 200 | 2026-02-02 |
| Pusan South Korea | 83 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 35 | 2022-06-27 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2022-03-10 |
| Sines Portugal | 3 | 2021-04-24 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-10-12 |
| Colon Panama | 1 | 2023-03-29 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2022-04-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Meiling Packaging Technolo that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | NO.10, HUAYUAN RD, HIGH TECHNOLOGY INDUSTRY ZONE, HAINING, JIAXING, HAINING ZJ CHINA 314400 | 2026-05-20 | 72 |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | NO.10,HUAYUAN ROAD, HIGH-TECHNOLOGY INDUSTRIAL PARK, HAINING, JIAXING ZHEJIANG PROVINCE, CHINA | 2026-05-20 | 70 |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | 2026-05-13 | 54 | |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | 2026-05-19 | 53 | |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | 2026-01-09 | 35 | |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | 2026-05-20 | 21 | |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | 2026-05-15 | 13 | |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | 2026-03-03 | 12 | |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | 2026-03-03 | 11 | |
| ZHEJIANG MEILING PACKAGING TECHNOLO | 2026-03-25 | 11 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Zhejiang Meiling Packaging Technolo.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-28 | 6 |
Below are the top 1 email addresses on file for Zhejiang Meiling Packaging Technolo.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-28 | 3 |