There are a total of 283 bills of lading on file for Amazon Data Services Inc between May 2nd, 2016 and May 20th, 2026.
Of those 283 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 283 |
|---|---|
| Shipper Records | 50 |
| Consignee Records | 246 |
| Notify Party Records | 97 |
| First Shipment on File | May 2nd, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZON DATA SERVICES INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amazon Data Services Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amazon Data Services Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LIFT RITE | May 2022 | 71 | 65 |
| DAVENHAM SWITCHGEAR LTD | May 2026 | 199 | 55 |
| WESTERN DIGITAL STORAGE TECHNOLOGIES (THAILAND) LTD | May 2026 | 564 | 38 |
| WUXI TONGYANG MACHINERY TECHNOLOGY | Oct 2024 | 63 | 29 |
| LONGWELL COMPANY | May 2026 | 2,502 | 11 |
| GALAXY VMI HUB | Jan 2026 | 61 | 4 |
| Mar 2025 | 4 | 3 | |
| May 2026 | 3 | 3 | |
| DELTA ELECTRONICS INT'L (SINGAPORE) PTE. LTD. COMPANY | May 2026 | 7,955 | 2 |
| DEI LOGISTICS (USA) CORP | May 2026 | 9,570 | 2 |
| YIWU SHIPEI E-COMMERCE CO.,LTD | May 2026 | 463 | 1 |
| WOLDOSHOP GMBH | Mar 2026 | 14 | 1 |
| Aug 2024 | 3 | 1 | |
| SMITHS DETECTION MALAYSIA SDN BHD | May 2026 | 902 | 1 |
| SHENZHEN ZHILAI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 168 | 1 |
| SHENZHEN HINA ELECTRONIC CO.,LTD | Sep 2024 | 81 | 1 |
| SHANGHAI XINPENG METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 1,793 | 1 |
| MONTOI, S.A. DE C.V. | May 2026 | 3,097 | 1 |
| JIANGSU NOVA INTELLIGENT LOGISTICS EQUIPMENT CO., LTD | May 2026 | 474 | 1 |
| Nov 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazon Data Services Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZON COMMERCIAL SERVICES PTY LTD | May 2026 | 105 | 2 |
| AMAZON DEN | May 2026 | 104 | 5 |
| AMAZON EXPORT SALES LLC | May 2026 | 237 | 14 |
| AMAZON FBA WAREHOUSE - SBD | May 2026 | 70 | 7 |
| AMAZON FBA: PRINICS CO LTD | May 2026 | 86 | 11 |
| AMAZON FC | May 2026 | 597 | 7 |
| AMAZON FTW | May 2026 | 492 | 7 |
| AMAZON FULFILLEDMENT CENTER | Jul 2025 | 213 | 0 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER - IUSR | May 2026 | 220 | 97 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(GYR3) | May 2026 | 60 | 60 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(IND9) | May 2026 | 63 | 56 |
| AMAZON.COM LGB | Jan 2025 | 339 | 0 |
| AMAZON.COM S-TEAM | Jul 2025 | 275 | 0 |
| AMAZON.COM SERVICES LLC | May 2026 | 75,104 | 3,842 |
| AMAZON.COM USA | May 2026 | 525 | 30 |
| AMAZON.COM USA AMAZON SERVICES LLC | May 2025 | 2,220 | 0 |
| AMAZON.COM-(LGB8)-NEW | May 2024 | 81 | 0 |
| AMAZON.COM.DEDC LLC | May 2026 | 89,871 | 479 |
| AMAZON.COM.KYDCLLC | Apr 2026 | 176 | 1 |
| AMAZON.COM(YYZ4) | Oct 2025 | 393 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | IILU155768400 | MLCWSNNH10000968 | 1049W | House Bill | MLCW | 9334375 | INDEPENDENT HORIZON | 2026-05-04 | CHESTER, PENNSYLVANIA | COBH IRELAND | 27 PCS | 30,300 KG | BRENDAN MEEHAN CONTROLS LTD | AMAZON DATA SERVICES, INC. | PDCV3.0 | ||
| 2026-05-02 | IILU155507700 | MLCWSNNH10000964 | 1048W | House Bill | MLCW | 9246712 | INDEPENDENT FUTURE | 2026-05-01 | WILMINGTON, NORTH CAROLINA | COBH IRELAND | 55 PCS | 94,400 KG | House to House | BRENDAN MEEHAN CONTROLS LTD | AMAZON DATA SERVICES, INC. | PDCV. | |
| 2026-03-10 | MATS6488545000 | DSVFBKK0525671 | 070E | House Bill | DSVF | 9814612 | MATSONIA | 2026-03-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,360 CTN | 19,537 KG | Pier to Pier | WESTERN DIGITAL STORAGE TECHNOLOGIE | AMAZON DATA SERVICES, INC. | AMAZON DATA SERVICES, INC. | INTERNAL HARD DISK DRIVE |
| 2026-03-10 | MATS1898850000 | DSVFBKK0525679 | 070E | House Bill | DSVF | 9814612 | MATSONIA | 2026-03-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,360 CTN | 19,542 KG | Pier to Pier | WESTERN DIGITAL STORAGE TECHNOLOGIE | AMAZON DATA SERVICES, INC. | AMAZON DATA SERVICES, INC. | INTERNAL HARD DISK DRIVE |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | IILU155822500 |
|---|---|
| House BOL # | MLCWSNNH10000971 |
| Manifest Number | 565389 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLCW |
| Voyage # | 1051W |
| IMO # | |
| Vessel Name | INDEPENDENT QUEST |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | IRELAND |
| Foreign Port of Lading | COBH IRELAND (41905) |
| Port of Unlading | CHESTER, PENNSYLVANIA (1102) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 34000 KG |
| Weight in KG | 34,000 KG |
| Quantity | 12 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
BSIU8095015 BSIU9926237 GAOU6721350 |
| Commodity Description |
PDCV3.0 PDCV3.0 PDCV3.0 |
| Shipper Name | BRENDAN MEEHAN CONTROLS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ASHTECH HOUSE, BALLYBIN, ROAD, |
| Address Line 2 | ASHBOURNE, CO MEATH |
| City | ASHBOURNE |
| Zip Code | A84 PX23 |
| Country Code | IE |
| Consignee Name | AMAZON DATA SERVICES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1133 CULPEPPER DR SW |
| Address Line 2 | CONYERS, GA 30094 |
| City | CONYERS |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30094 |
| Country Code | US |
| Container Number | BSIU8095015 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1203149 |
| Seal Number 1 | 1203149 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PDCV3.0 |
| Marks and Numbers 1 | 4 PIECES AS ADDRESSED |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 85371091 | 00770392 | 0000011334 KG |
| Container Number | BSIU9926237 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 081543 |
| Seal Number 1 | 081543 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PDCV3.0 |
| Marks and Numbers 1 | 4 PIECES AS ADDRESSED |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 85371091 | 00770392 | 0000011333 KG |
| Container Number | GAOU6721350 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 081564 |
| Seal Number 1 | 081564 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PDCV3.0 |
| Marks and Numbers 1 | 4 PIECES AS ADDRESSED |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 85371091 | 00770392 | 0000011333 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 119 | 2026-05-22 |
| Chester, Pennsylvania | 58 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 52 | 2026-03-10 |
| Baltimore, Maryland | 17 | 2024-08-30 |
| Seattle, Washington | 15 | 2024-03-15 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2025-05-12 |
| Los Angeles, California | 5 | 2025-11-27 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2022-04-07 |
| Houston, Texas | 2 | 2023-09-27 |
| Wilmington, North Carolina | 1 | 2026-05-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Cobh Ireland | 62 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 61 | 2026-03-10 |
| Rotterdam Netherlands | 43 | 2025-05-12 |
| Dublin Ireland | 39 | 2024-03-02 |
| Anvers Belgium | 16 | 2024-04-18 |
| Pusan South Korea | 12 | 2024-03-22 |
| Yantian China (Mainland) | 10 | 2024-06-11 |
| Piraeus Greece | 10 | 2021-11-04 |
| Liverpool United Kingdom | 7 | 2025-04-10 |
| Stade Germany | 3 | 2025-03-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amazon Data Services Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZON DATA SERVICES INC | 410 TERRY AVENUE NORTH SEATTLE WA 98109 US | 2025-05-12 | 84 |
| AMAZON DATA SERVICES IRELAND LTD | BURLINGTON ROAD DUBLIN 4, D04HH21 IE | 2021-01-16 | 37 |
| AMAZON DATA SERVICES, INC. | 2026-03-10 | 11 | |
| AMAZON DATA SERVICES INC | 2021-01-25 | 11 | |
| AMAZON DATA SERVICES, INC | 2026-03-03 | 11 | |
| AMAZON DATA SERVICES, INC. | 2025-06-09 | 11 | |
| AMAZON DATA SERVICES INC | 2022-05-19 | 9 | |
| AMAZON DATA SERVICES INC | 2024-04-11 | 7 | |
| AMAZON DATA SERVICES, INC | 2025-08-04 | 5 | |
| AMAZON DATA SERVICES IRELAND LTD | 2025-04-10 | 5 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Amazon Data Services Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-03 | 11 |
Below are the top 5 email addresses on file for Amazon Data Services Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-03 | 11 | |
| 2022-05-19 | 9 | |
| 2022-05-19 | 1 | |
| 2022-05-19 | 1 | |
| 2022-02-12 | 1 |