There are a total of 525 bills of lading on file for Amazon.COM USA between November 11th, 2015 and May 19th, 2026.
Of those 525 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 30 were within the past 90 days.
| Total Records | 525 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 445 |
| Notify Party Records | 194 |
| First Shipment on File | Nov 11th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 30 |
| Records in the Past Year | 73 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZON.COM USA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amazon.COM USA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amazon.COM USA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHENZHENSHI SANLINGKEJI YOUXIANGONG | May 2026 | 570 | 44 |
| HK TUOWAN TRADING LIMITED | Jan 2025 | 306 | 39 |
| KD SPORTS & FITNESS | May 2026 | 63 | 25 |
| DAO HENG TRADING CO LIMITED | Jul 2023 | 200 | 25 |
| HK TUOLIAN INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 945 | 17 |
| HES TRADE LIMITED | May 2024 | 210 | 15 |
| YUNUO TRADE LIMITED | May 2026 | 697 | 13 |
| SHENZHEN YIBAI NETWORK TECHNOLOGY C | May 2026 | 2,157 | 11 |
| MEICHAO TRADE LIMITED | Mar 2022 | 217 | 9 |
| JINHUAAOQIGONGMAOYOUXIANGONGSI | Aug 2024 | 18 | 6 |
| WENZHOU RUISI JICHUANG TECHNOLOGY | May 2026 | 3,540 | 5 |
| SHANGHAI CHENGCHUNJUN ELECTRONIC CO | May 2026 | 597 | 5 |
| PINZE CO.,LIMITED | May 2026 | 993 | 5 |
| GUANGDONG XINGLANG HOME FURNISHING | Dec 2021 | 375 | 5 |
| SHENZHEN DAHUI HOME FURNISHINGS CO. | May 2026 | 638 | 4 |
| RUIWEI TRADING CO.,LIMITED | Jul 2024 | 249 | 4 |
| Dec 2021 | 8 | 3 | |
| L.S.TEXTILES AND EXPORTS PVT LTD | May 2026 | 191 | 3 |
| KARVAAA BORDERTECH PVT LTD | May 2026 | 34 | 3 |
| JOICOM CORPORATION | May 2026 | 3,733 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazon.COM USA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZON COMMERCIAL SERVICES PTY LTD | May 2026 | 105 | 2 |
| AMAZON DATA SERVICES INC | May 2026 | 283 | 17 |
| AMAZON DEN | May 2026 | 104 | 5 |
| AMAZON EXPORT SALES LLC | May 2026 | 237 | 14 |
| AMAZON FBA WAREHOUSE - SBD | May 2026 | 70 | 7 |
| AMAZON FBA: PRINICS CO LTD | May 2026 | 86 | 11 |
| AMAZON FC | May 2026 | 597 | 7 |
| AMAZON FTW | May 2026 | 492 | 7 |
| AMAZON.COM | May 2026 | 16,146 | 1,015 |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | May 2026 | 1,084 | 11 |
| AMAZON.COM LGB | Jan 2025 | 339 | 0 |
| AMAZON.COM S-TEAM | Jul 2025 | 275 | 0 |
| AMAZON.COM SERVICES LLC | May 2026 | 75,104 | 3,842 |
| AMAZON.COM USA AMAZON SERVICES LLC | May 2025 | 2,220 | 0 |
| AMAZON.COM-(LGB8)-NEW | May 2024 | 81 | 0 |
| AMAZON.COM.CA, INC. | May 2026 | 9,124 | 541 |
| AMAZON.COM.CA, ULC | May 2026 | 414 | 122 |
| AMAZON.COM.DEDC LLC | May 2026 | 89,871 | 479 |
| AMAZON.COM.KYDCLLC | Apr 2026 | 176 | 1 |
| AMAZON.COM(YYZ4) | Oct 2025 | 393 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | MAEU267805126 | MGHPHIMLSZ000607 | 614W | House Bill | MGHP | 9315197 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 175 PKG | 2,231 K | Pier to Pier | KARVAAA BORDERTECH PVT LTD | APOLLO OVERSEAS | AMAZON.COM -IUST | HS CODE73239390,48219090,95066940, 49011010, 44199090,82159900 CAUTION HEAVY LOGISTIC LABE LS 3"X 2" HAZARD LABEL-LITHIUM BATTER... |
| 2026-05-08 | MAEU267509564 | VLTQPLE2603B0605 | 612W | House Bill | VLTQ | 9315240 | SAN FELIPE | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 126 PKG | 1,008 KG | KD SPORTS & FITNESS | AMAZON.COM IUST | AMAZON.COM IUST | SP BALL SIZE SP12 | |
| 2026-04-27 | ONEYMUMG13819500 | HLPBXHPUS198912 | 083E | House Bill | HLPB | 9475612 | ONE MARVEL | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 266 BOX | 5,501 KG | Container Yard | TAMANNAH CREATIO | AMAZON.COM - IUSL | FIRST SHIPMENT INC. | LEATHER BAGS , PLAYING CARDS , PENCILS , PENS |
| 2026-04-27 | HLCUBO12602BTPS6 | VLTQPLE2603B0446 | 6110 | House Bill | VLTQ | 9612870 | TOLTEN | 2026-04-26 | NEW YORK, NEW YORK | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 77 PKG | 934 KG | House to House | CLIPS VENTURES LLP | AMAZON.COM, IUSL | PILLOW COVERS, CANDLE HOLDERS & GLOBES | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MAEU268863449 |
|---|---|
| House BOL # | VLTQPLE2604B0845 |
| Manifest Number | 554242 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | VLTQ |
| Voyage # | 615W |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK SELETAR |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 756 KG |
| Weight in KG | 756 KG |
| Quantity | 126 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAIU7559414 |
| Commodity Description |
SP BALL SIZE 5 SP18 |
| Shipper Name | KD SPORTS & FITNESS |
|---|---|
| Address Line 1 | 55/545 GULMOHAR CHS |
| Address Line 2 | MAHAVIR NAGAR, |
| City | KANDIVALI WEST |
| State Province | MU |
| Zip Code | 400067 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | AMAZON.COM IUSL |
|---|---|
| Address Line 1 | IUSL - 600 PRINCIPIO PKWY W |
| Address Line 2 | NORTH EAST MD 21901-2914 |
| City | NORTH EAST MD |
| Zip Code | 21901 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | AMAZON.COM IUSL |
|---|---|
| Address Line 1 | IUSL - 600 PRINCIPIO PKWY W |
| Address Line 2 | NORTH EAST MD 21901-2914 |
| City | NORTH EAST MD |
| Zip Code | 21901 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | KD SPORTS & FITNESS |
|---|---|
| Address Line 1 | 55/545 GULMOHAR CHS |
| Address Line 2 | MAHAVIR NAGAR, |
| City | KANDIVALI WEST |
| State Province | MU |
| Zip Code | 400067 |
| Country Code | IN |
| Container Number | CAIU7559414 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 5712461 |
| Seal Number 1 | 5712461 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | SP BALL SIZE 5 SP18 |
| Marks and Numbers 1 | NA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 202 | 2025-11-07 |
| Long Beach, California | 146 | 2025-09-29 |
| Newark, New Jersey | 93 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 64 | 2024-06-25 |
| New York, New York | 10 | 2026-04-27 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2025-12-18 |
| Houston, Texas | 2 | 2025-10-11 |
| Seattle, Washington | 2 | 2022-11-02 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2025-09-27 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2019-11-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 276 | 2025-10-24 |
| Jawaharlal Nehru India | 77 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 64 | 2024-10-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 52 | 2025-12-04 |
| Pusan South Korea | 18 | 2024-04-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 9 | 2024-06-25 |
| Colombo Sri Lanka | 6 | 2026-01-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 6 | 2025-11-07 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2025-02-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2024-03-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amazon.COM USA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZON.COM USA | 715 AIRTECH PKWY PLAINFIELD IN 46168 US | 2018-03-05 | 52 |
| AMAZON.COM USA | .1200 12TH AVENUE S,SEATTLE,WA 98144 SEATTLE WA US | 2024-07-18 | 40 |
| AMAZON.COM IUST | 2026-05-21 | 39 | |
| AMAZON.COM USA | 2024-08-15 | 31 | |
| AMAZON.COM USA | 2021-04-30 | 26 | |
| AMAZON.COM USA | 2021-06-24 | 14 | |
| AMAZON.COM USA | 2024-06-18 | 14 | |
| AMAZON.COM USA | 2021-10-07 | 11 | |
| AMAZON.COM US | 2019-07-10 | 10 | |
| AMAZON COM USA | 2022-05-13 | 9 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Amazon.COM USA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-02-19 | 1 | |
| 2021-01-20 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||