There are a total of 735 bills of lading on file for American Yazaki Corporation between November 7th, 2012 and April 18th, 2026.
Of those 735 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 735 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 152 |
| Notify Party Records | 616 |
| First Shipment on File | Nov 7th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 25 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICAN YAZAKI CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with American Yazaki Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with American Yazaki Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DAIWA KASEI INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 2,027 | 100 |
| D.A.INC. | Feb 2026 | 2,241 | 100 |
| YAZAKI CORPORATION | May 2026 | 17,020 | 87 |
| DONGGUAN DONGCHENG SHEN RUI HAND BA | Dec 2024 | 486 | 10 |
| DONGGUAN SHENRUI SPORTS BAG CO.,LTD | Jan 2026 | 25 | 5 |
| Feb 2025 | 5 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to American Yazaki Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAN WIRE GROUP | Jan 2026 | 1,235 | 0 |
| AMERICAN WIRE RESEARCH | May 2026 | 1,147 | 22 |
| AMERICAN WIRE TIES, INC. | May 2026 | 588 | 4 |
| AMERICAN WOOD SOLUTIONS CORPORATION | May 2026 | 239 | 14 |
| AMERICAN WOODCRAFTERS | May 2026 | 1,369 | 26 |
| AMERICAN WOODMARK CORPORATION | May 2026 | 7,038 | 163 |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | May 2026 | 6,830 | 103 |
| AMERICAN XIANFENG TRADING INC | Sep 2025 | 518 | 0 |
| AMERICAN XINAO TRADE INC | May 2024 | 128 | 0 |
| AMERICAN XINYU TRADING INC | May 2026 | 916 | 300 |
| AMERICAN ZABIN INTERNATIONAL | Jan 2026 | 726 | 0 |
| AMERICAN ZETTLER INC. | May 2026 | 4,036 | 42 |
| AMERICAN ZHENWEI TRADING | May 2026 | 212 | 65 |
| AMERICANA COMPANIES INC. | May 2026 | 556 | 9 |
| AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 1,199 | 10 |
| AMERICANA EXPR (SHANDONG) CO LTD | Aug 2025 | 68 | 0 |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD | May 2026 | 19,560 | 1,122 |
| AMERICANA SHIPPING GROUP S.A. | May 2026 | 1,244 | 2 |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | May 2026 | 372 | 7 |
| AMERICANA TIRE AND WHEEL DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 7,199 | 167 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 | CMDUTYO0722411 | UASI2918269343 | 0XRAF | House Bill | UASI | 9722675 | CMA CGM NIAGARA | 2026-04-14 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,920 CAS | 14,295 KG | Pier to Pier | YAZAKI | AMERICAN YAZAKI CORP | CART CAP HS CODE | |
| 2026-04-03 | ONEYTYOG04290700 | NSQPT260268302 | 021E | House Bill | NSQP | 9286255 | CONTI ANNAPURNA | 2026-04-02 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 960 BOX | 7,155 KG | Container Yard | YAZAKI | AMERICAN YAZAKI CORPORATION | TONER CARTRIDGE | |
| 2026-02-13 | ONEYNGOF37482700 | NXGWHMMDGW52520 | 032E | House Bill | NXGW | 9741449 | ONE OWL | 2026-02-12 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 972 PKG | 7,250 KG | Container Yard | YAZAKI | AMERICAN YAZAKI CORPORATION | AMERICAN YAZAKI CORPORATION | PRINTING MACHINERY USED FOR PRINTING BY MEANS OF PLATES, CYLINDERS AND OTHER PRINTING COMP ONENTS OF HEADING .; OTHER PRINTERS, ... |
| 2026-02-13 | HDMUNGOM42973100 | JAPTDENG25120108 | 0032E | House Bill | JAPT | 9741449 | ONE OWL | 2026-02-12 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 480 CAS | 3,590 KG | Pier to Pier | AMERICAN YAZAKI CORPORATION | OTHER PRINTERS COPYING MACHINES & FACSIMILE M ACHINES WHETHER OR NOT COMBINED NES | ||
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-06 |
| Master BOL # | ONEYTYOG25419600 |
|---|---|
| House BOL # | NSQPT260371343 |
| Manifest Number | 534121 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NSQP |
| Voyage # | 031E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE AQUILA |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | NAGOYA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7214 KG |
| Weight in KG | 7,214 KG |
| Quantity | 960 BOX |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TGHU6212853 TCLU7877704 |
| Commodity Description |
TONER CARTRIDGE TONER CARTRIDGE |
| Shipper Name | YAZAKI CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3769 NISHIKAIZUKA |
| Address Line 2 | IWATA-CITY |
| City | SHIZUOKA |
| Zip Code | 438-0026 |
| Country Code | JP |
| Consignee Name | AMERICAN YAZAKI CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 2735 TUMBLING CREEK RD. |
| City | GAINESVILLE, |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30504 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGHU6212853 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JPE886781 |
| Seal Number 1 | JPE886781 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TONER CARTRIDGE |
| Marks and Numbers 1 | INVOICE-K-R060 PALLET NO. 1/40-40/40 AMERICAN YAZAKI CO. GAINESVILLE, GA 30504 MADE IN JAPAN |
| Container Number | TCLU7877704 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JPE886808 |
| Seal Number 1 | JPE886808 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TONER CARTRIDGE |
| Marks and Numbers 1 | INVOICE-K-R060 PALLET NO. 1/40-40/40 AMERICAN YAZAKI CO. GAINESVILLE, GA 30504 MADE IN JAPAN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 622 | 2025-07-03 |
| Savannah, Georgia | 86 | 2026-04-20 |
| Long Beach, California | 20 | 2024-07-26 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2022-12-01 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2025-11-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Nagoya Japan | 593 | 2024-03-04 |
| Yokohama Japan | 42 | 2026-01-19 |
| Tokyo Japan | 29 | 2025-07-03 |
| Shimizu Japan | 28 | 2024-05-25 |
| Yantian China (Mainland) | 15 | 2026-01-13 |
| Pusan South Korea | 13 | 2026-04-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 7 | 2020-08-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2022-03-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2018-02-15 |
| Kobe Japan | 1 | 2024-04-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for American Yazaki Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2735 TUMBLING CREEK RD GAINESVILLE GA 30504 US | 2026-04-20 | 29 |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2735 TUMBLING CREEK RD. GAINESVILLE GE 30504 US | 2026-01-13 | 16 |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2026-02-13 | 13 | |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2026-02-13 | 3 | |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2025-11-03 | 1 | |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2018-08-24 | 237 | |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2023-02-23 | 212 | |
| AMERICAN YAZAKI CORP | 2026-04-20 | 58 | |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2022-09-24 | 49 | |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | 2017-01-07 | 39 |
Below are the top 1 phone numbers on file for American Yazaki Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-13 | 17 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||