There are a total of 372 bills of lading on file for Americana Souvenirs And Gifts between December 13th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 372 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 372 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 371 |
| Notify Party Records | 323 |
| First Shipment on File | Dec 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Americana Souvenirs And Gifts, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Americana Souvenirs And Gifts in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SINAL TRADING COMPANY LTD | Apr 2026 | 85 | 22 |
| PHOTO USA ELECTRONIC GRAPHIC INC. | May 2026 | 2,206 | 12 |
| QINGDAO GOLDMYK INDUSTRIAL CO., LTD | Apr 2026 | 265 | 11 |
| KEYSTAR INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 2,527 | 10 |
| DRAGON SOUVENIRS LIMITED | May 2026 | 1,280 | 9 |
| TAIZHOU GODDESS PLAYING CARDS CO. | May 2026 | 301 | 8 |
| JILIN BAILONG ARTS&CRAFTS CO.,LTD. | May 2026 | 286 | 8 |
| JIANGSU HOLLY UWILL INT L CO., LTD | Mar 2026 | 567 | 8 |
| SAIYA SOUVENIRS AND GIFTS | May 2025 | 124 | 7 |
| SHAOXING SHANGYU YIYUAN WOVEN | Nov 2025 | 23 | 6 |
| SAIYA METAL SOUVENIRS & GIFTS MANUF | Mar 2025 | 84 | 6 |
| HANGZHOU INTERNATIONAL TRADE IMPORT | Mar 2026 | 43 | 5 |
| SHANGHAI XIYUAN IMP & EXP CO LTD | Apr 2026 | 398 | 4 |
| NEWAY INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 1,055 | 4 |
| MARBLE RICH TRADING LTD. | Mar 2026 | 481 | 4 |
| WENZHOU ZHONGMAO METALN PRODUCTS | Feb 2025 | 11 | 3 |
| SHANGHAI FOREIGN TRADE ENTERPRISES | May 2026 | 9,072 | 3 |
| QINGDAO MAPLEFIELD INT CO LTD | Apr 2024 | 42 | 3 |
| PANLEY (H.K.) LTD | May 2026 | 675 | 3 |
| NGAI LAM GIFTWARE CO. | May 2026 | 191 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americana Souvenirs And Gifts.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAN XINYU TRADING INC | May 2026 | 916 | 300 |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | Apr 2026 | 735 | 4 |
| AMERICAN ZABIN INTERNATIONAL | Jan 2026 | 726 | 0 |
| AMERICAN ZETTLER INC. | May 2026 | 4,036 | 42 |
| AMERICAN ZHENWEI TRADING | May 2026 | 212 | 65 |
| AMERICANA COMPANIES INC. | May 2026 | 556 | 9 |
| AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 1,199 | 10 |
| AMERICANA EXPR (SHANDONG) CO LTD | Aug 2025 | 68 | 0 |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD | May 2026 | 19,560 | 1,122 |
| AMERICANA SHIPPING GROUP S.A. | May 2026 | 1,244 | 2 |
| AMERICANA TIRE AND WHEEL DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 7,199 | 167 |
| AMERICANFLAT CORPORATION | Dec 2025 | 953 | 0 |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | May 2026 | 610 | 3 |
| AMERICARGO INTL INC | Dec 2022 | 3,138 | 0 |
| AMERICAS FRESH FOOD | May 2026 | 435 | 3 |
| AMERICAS GARDENING RESOURCE INC. | Oct 2025 | 2,288 | 0 |
| AMERICAS GENERATORS INC. | May 2025 | 278 | 0 |
| AMERICAS IMPORT AND EXPORT AUTHORIT | Jan 2025 | 197 | 0 |
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 579 | 41 |
| AMERICAS STYRENICS LLC | Apr 2026 | 438 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-23 | COSU6443597500 | HNLTXMA2620001 | 003E | House Bill | HNLT | 9949742 | OOCL LILAC | 2026-03-22 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 225 CTN | 3,184 K | House to House | DRAGON SOUVENIRS LIMITED | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | CERAMIC CUP, FLAG, SLATE ORNAMENT, GLASS CUP, PLASTIC DECORATION, TIN POSTCARD, PLASTIC TOY, JAW HARP HS CODE: |
| 2026-03-16 | OOLU8811314380 | HNLTZSA2610042 | 072E | House Bill | HNLT | 9622631 | OOCL EGYPT | 2026-03-15 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 138 CTN | 1,235 K | House to House | ZHONGSHAN LUCKY STAR CRAFT PRODUCTS | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | KEYCHAIN FRIDGE MAGNET METAL CRAFT HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-03-12 | MEDUWT445923 | HNLTNBA2610247 | GE604 | House Bill | HNLT | 9197545 | MSC ILLINOIS VII | 2026-03-10 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 170 CTN | 2,003 K | House to House | HANGZHOU INTERNATIONAL TRADE IMPORT AND EXPORT COR... | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | WOODEN TOYS AND GAMES THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-03-09 | OOLU2318578590 | HNLTQDA2610009 | 1249E | House Bill | HNLT | 9850824 | EVER FORE | 2026-03-08 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 188 CTN | 2,558 K | House to House | PHOTO USA ELECTRONIC GRAPHIC INC | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | STONEWARE MUG CERAMIC ORNAMENT GLASS GLASS ORNAMENT GLAZED TILE WRAP STONE SLAB (PALLETS= CARTONS) THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOL... |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-03-26 |
| Master BOL # | OOLU8811334940 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTXMA2630031 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL MAGNOLIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3459 K |
| Weight in KG | 3,459 KG |
| Quantity | 359 CTN |
| Volume | 16 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9665918 |
| Commodity Description |
VARIOUS SOUVENIR ITEMS (RESIN DECORATIONS CERAMIC DECORATIONS TOOTH PICK HOLDER MAGNET DECORATIONS BASEBALL GOLF BALL RAIN PONCHO GLASS ITEMS) HS CODE: |
| Shipper Name | SINAL TRADING COMPANY LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 3-3D,YUJINYUAN,NANFENG XINCHENG, |
| Address Line 2 | BAOZHOU ROAD QUANZHOU, |
| Address Line 3 | FUJIAN,CHINA,362000 |
| Consignee Name | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 150 N.3RD STREET |
| Address Line 2 | GETTYSBURG,PENNSYLVANIA 17325 |
| Address Line 3 | U.S.A. |
| Notify Party Name | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 150 N.3RD STREET |
| Address Line 2 | GETTYSBURG,PENNSYLVANIA 17325 |
| Address Line 3 | U.S.A. |
| Container Number | OOCU9665918 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKQQ0448 |
| Seal Number 1 | OOLKQQ0448 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | VARIOUS SOUVENIR ITEMS (RESIN DECORATIONS CERAMIC DECORATIONS TOOTH PICK HOLDER MAGNET DECORATIONS BASEBALL GOLF BALL RAIN PONCHO GLASS ITEMS) HS CODE: |
| Marks and Numbers 1 | AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS GETTYSBURG, PA MADE IN CHINA CARTON #: NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 225 | 2026-05-15 |
| Baltimore, Maryland | 87 | 2026-02-13 |
| New York, New York | 59 | 2024-12-18 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2024-05-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 66 | 2024-02-19 |
| Yantian China (Mainland) | 59 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 56 | 2026-01-10 |
| Xiamen China (Mainland) | 55 | 2026-05-01 |
| Pusan South Korea | 41 | 2026-02-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 34 | 2026-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 29 | 2024-06-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 8 | 2023-05-09 |
| Colon Panama | 7 | 2023-09-14 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 5 | 2026-03-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americana Souvenirs And Gifts that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | 150N THIRD STREET GETTYSBURG PENN SYLVANIA 17325 USA | 2025-06-27 | 56 |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | 150 NORTH THIRD STREET GETTYSBURG PA 17325 USA | 2026-03-09 | 28 |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | 2026-03-09 | 19 | |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | 2026-05-01 | 10 | |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | 2026-05-09 | 3 | |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | 2026-03-16 | 1 | |
| AMERICANA SOUVENIRS & GIFTS | 2026-02-18 | 24 | |
| AMERICANA SOUVENIRS&GIFTS | 2025-07-18 | 20 | |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | 2025-05-17 | 14 | |
| AMERICANA SOUVENIRS & GIFTS | 2026-02-13 | 14 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Americana Souvenirs And Gifts.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-18 | 20 | |
| 2015-01-27 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Americana Souvenirs And Gifts.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-05 | 1 |