There are a total of 4,036 bills of lading on file for American Zettler Inc. between October 28th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 4,036 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 42 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,036 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 4,737 |
| Notify Party Records | 3,275 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 42 |
| Records in the Past Year | 213 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICAN ZETTLER INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with American Zettler Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with American Zettler Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HONGFA ELECTROACOUSTIC CO. | May 2026 | 5,923 | 499 |
| NINGBO ZETTLER ELECTRONICS CO LTD | May 2026 | 1,572 | 325 |
| XIAMEN ZETTLER MAGNETICS CO LTD | May 2026 | 1,186 | 123 |
| DONG GUAN CHUROD ELECTRONICS CO. | May 2026 | 230 | 87 |
| NINGBO HUA GUAN ELECTRONICS CO.,LTD | May 2026 | 275 | 58 |
| ZETTLER RELAY(XIAMEN) CO., LTD | May 2026 | 346 | 55 |
| NINGBO FORWARD RELAY CORP LTD | Apr 2026 | 498 | 50 |
| XIAMEN HONGFA ELECTRICAL SAFETY & C | Jun 2024 | 2,162 | 28 |
| ZETTLER CONTROLS(NINGBO)CO.,LTD | Feb 2026 | 239 | 24 |
| ZETTLER CONTROLS, INC | May 2026 | 2,076 | 18 |
| NINGBO HUALUN ELECTRONIC CO.,LTD. | Jun 2025 | 24 | 17 |
| CARGOHOUSE-CARSON | Nov 2022 | 123 | 16 |
| ZETTLER CONTROLS INVENTORY | Feb 2023 | 23 | 11 |
| ZETTLER VIETNAM | May 2026 | 180 | 9 |
| ZETTLER ELECTRONICS HK LTD | May 2026 | 1,645 | 7 |
| ZETTLER MAGNETICS, INC. | Apr 2026 | 382 | 1 |
| Dec 2022 | 2 | 1 | |
| CONG TY TNHH MTV ZETTLER VIETNAM | Nov 2024 | 122 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to American Zettler Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAN WIRE TIES, INC. | May 2026 | 588 | 4 |
| AMERICAN WOOD SOLUTIONS CORPORATION | May 2026 | 239 | 14 |
| AMERICAN WOODCRAFTERS | May 2026 | 1,369 | 26 |
| AMERICAN WOODMARK CORPORATION | May 2026 | 7,038 | 163 |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | May 2026 | 6,830 | 103 |
| AMERICAN XIANFENG TRADING INC | Sep 2025 | 518 | 0 |
| AMERICAN XINAO TRADE INC | May 2024 | 128 | 0 |
| AMERICAN XINYU TRADING INC | May 2026 | 916 | 300 |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | Apr 2026 | 735 | 4 |
| AMERICAN ZABIN INTERNATIONAL | Jan 2026 | 726 | 0 |
| AMERICAN ZHENWEI TRADING | May 2026 | 212 | 65 |
| AMERICANA COMPANIES INC. | May 2026 | 556 | 9 |
| AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 1,199 | 10 |
| AMERICANA EXPR (SHANDONG) CO LTD | Aug 2025 | 68 | 0 |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD | May 2026 | 19,560 | 1,122 |
| AMERICANA SHIPPING GROUP S.A. | May 2026 | 1,244 | 2 |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | May 2026 | 372 | 7 |
| AMERICANA TIRE AND WHEEL DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 7,199 | 167 |
| AMERICANFLAT CORPORATION | Dec 2025 | 953 | 0 |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | May 2026 | 610 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | HLCUNG12512TLUL6 | DFDSDSV1402949 | 618E | House Bill | DFDS | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 3,876 KG | House to House | NINGBO ZETTLER ELECTRONICS | AMERICAN ZETTLER INC | RELAY | |
| 2026-05-20 | HLCUNG12512TLUL6 | DFDSDSV1402124 | 618E | House Bill | DFDS | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 97 CTN | 1,555 KG | House to House | NINGBO HUALUN ELECTRONICS | AMERICAN ZETTLER INC | RELAYS | |
| 2026-05-20 | HLCUNG12512TLUO9 | DFDSDSV1395279 | 618E | House Bill | DFDS | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 14 CTN | 287 KG | House to House | NINGBO HUALUN ELECTRONICS | AMERICAN ZETTLER | RELAYS | |
| 2026-05-14 | MEDUKG737423 | DFDSDSV1395906 | 615N | House Bill | DFDS | 9930959 | MSC DARLENE | 2026-05-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 54 CTN | 629 KG | House to House | XIAMEN HONGFA ELECTROACOUSTIC | AMERICAN ZETTLER INC | AMERICAN ZETTLER INC | RELAY |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-26 |
| Master BOL # | HLCUSZX2603BJJF9 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSDSV1397408 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | 9687576 |
| Vessel Name | CISNES |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 319 KG |
| Weight in KG | 319 KG |
| Quantity | 24 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU1384101 |
| Commodity Description |
RELAY |
| Shipper Name | DONGGUAN CHUROD ELECTRONICS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 20, XINGUI ROAD |
| Address Line 3 | LIN VILLAGE, TANGXIA TOWN |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SHULIANG.CHEN@CHUROD.COM |
| Shipper Name | DONGGUAN CHUROD ELECTRONICS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 20, XINGUI ROAD |
| Address Line 3 | LIN VILLAGE, TANGXIA TOWN |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8676939006688 |
| Consignee Name | AMERICAN ZETTLER INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2410 BIRCH STREET |
| City | VISTA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92081 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | KENQIN.ZHONG@ZETTLER.COM |
| Consignee Name | AMERICAN ZETTLER INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2410 BIRCH STREET |
| City | VISTA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92081 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19498315000 |
| Container Number | TCNU1384101 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4436155 |
| Seal Number 1 | HLK4436155 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | RELAY |
| Marks and Numbers 1 | DESCRIPTION: RELAY |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 8536410050 | 00000000 | 0000000319 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,026 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 1,886 | 2026-05-14 |
| Miami, Florida | 79 | 2025-01-23 |
| Newark, New Jersey | 33 | 2026-02-02 |
| New York, New York | 9 | 2015-12-10 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2025-01-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 2,486 | 2026-05-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 1,164 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 149 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 90 | 2021-02-27 |
| Pusan South Korea | 60 | 2026-03-04 |
| Shilong China (Taiwan) | 34 | 2015-09-15 |
| Hong Kong Hong Kong | 21 | 2023-01-11 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 14 | 2019-11-14 |
| Vung Tau Vietnam | 10 | 2025-12-29 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2021-08-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for American Zettler Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICAN ZETTLER INC. | 75 COLUMBIA,ALISO VIEJO,CA 92656 | 2017-06-02 | 862 |
| AMERICAN ZETTLER INC | 2410 BIRCH STREET VISTA CA 92081 US | 2026-05-21 | 845 |
| AMERICAN ZETTLER INC | 2019-10-02 | 469 | |
| AMERICAN ZETTLER, INC | 2022-07-01 | 465 | |
| AMERICAN ZETTLER INC | 2020-03-10 | 264 | |
| AMERICAN ZETTLER INC. | 2021-03-27 | 155 | |
| AMERICAN ZETTLER INC | 2018-11-15 | 102 | |
| AMERICAN ZETTLER INC | 2016-06-24 | 85 | |
| AMERICAN ZETTLER,INC. | 2020-06-11 | 70 | |
| AMERICAN ZETTLER INC. | 2020-03-11 | 65 |
Below are the top 5 phone numbers on file for American Zettler Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 1,701 | |
| 2025-04-03 | 498 | |
| 2024-12-12 | 11 | |
| 2018-09-10 | 1 | |
| 2017-04-21 | 45 |
Below are the top 2 email addresses on file for American Zettler Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 235 | |
| 2018-09-10 | 1 |