There are a total of 556 bills of lading on file for Americana Companies Inc. between November 5th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 556 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 556 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 418 |
| Notify Party Records | 289 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICANA COMPANIES INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Americana Companies Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Americana Companies Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QUZHOU SANMAX HARDWARE TECHNOLOGY C | May 2026 | 534 | 108 |
| GUANGDONG WINLEADER METAL PRODUCTS | May 2026 | 1,942 | 43 |
| GD WINLEADER METAL PRODUCTS CO.,LTD | Mar 2025 | 146 | 27 |
| PRO-HAWK CORPORATION | May 2026 | 4,046 | 4 |
| YANCHENG JINGWEI INT L CO LTD | Mar 2026 | 2,249 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americana Companies Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAN WOODCRAFTERS | May 2026 | 1,369 | 26 |
| AMERICAN WOODMARK CORPORATION | May 2026 | 7,038 | 163 |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | May 2026 | 6,830 | 103 |
| AMERICAN XIANFENG TRADING INC | Sep 2025 | 518 | 0 |
| AMERICAN XINAO TRADE INC | May 2024 | 128 | 0 |
| AMERICAN XINYU TRADING INC | May 2026 | 916 | 300 |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | Apr 2026 | 735 | 4 |
| AMERICAN ZABIN INTERNATIONAL | Jan 2026 | 726 | 0 |
| AMERICAN ZETTLER INC. | May 2026 | 4,036 | 42 |
| AMERICAN ZHENWEI TRADING | May 2026 | 212 | 65 |
| AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 1,199 | 10 |
| AMERICANA EXPR (SHANDONG) CO LTD | Aug 2025 | 68 | 0 |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD | May 2026 | 19,560 | 1,122 |
| AMERICANA SHIPPING GROUP S.A. | May 2026 | 1,244 | 2 |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | May 2026 | 372 | 7 |
| AMERICANA TIRE AND WHEEL DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 7,199 | 167 |
| AMERICANFLAT CORPORATION | Dec 2025 | 953 | 0 |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | May 2026 | 610 | 3 |
| AMERICARGO INTL INC | Dec 2022 | 3,138 | 0 |
| AMERICAS FRESH FOOD | May 2026 | 435 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | CMDUSHZ7990730 | CTYOCAN09883041 | 0TNI9 | House Bill | CTYO | 9977725 | CMA CGM SHANGHAI | 2026-05-04 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 482 CTN | 10,580 K | Pier to Pier | GUANGDONG WINLEADER METAL PRODUCTS | AMERICANA COMPANIES INC | SHOPPING CART PARTS | |
| 2026-05-06 | CMDUSHZ7976731 | CTYOCAN69620791 | 0TNI9 | House Bill | CTYO | 9977725 | CMA CGM BYBLOS | 2026-05-04 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 508 CTN | 11,840 K | Pier to Pier | GUANGDONG WINLEADER METAL PRODUCTS | AMERICANA COMPANIES INC | SHOPPING CART PARTS | |
| 2026-05-02 | CMDUSHZ7960089 | CTYOCAN59073041 | 0TPN5 | House Bill | CTYO | 9198109 | OOCL NEW YORK | 2026-04-30 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,030 CTN | 21,041 K | Pier to Pier | GUANGDONG WINLEADER METAL PRODUCTS | AMERICANA COMPANIES INC | SHOPPING CART SHOPPING CART PARTS ROLLING BAS KET | |
| 2026-04-24 | ONEYNB6JJ2135600 | NPSCSELNGB262467 | 0009E | House Bill | NPSC | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2026-04-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 561 PKG | 19,359 KG | Container Yard | QUZHOU SANMAX HARDWARE TECHNOLOGY C | AMERICANA COMPANIES INC. | CASTERS AND WHEELS AXLES NUTS | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ONEYNB6JJ2593700 |
|---|---|
| House BOL # | NPSCSELNGB263427 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NPSC |
| Voyage # | 112E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM MUTUALITY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19423 KG |
| Weight in KG | 19,423 KG |
| Quantity | 533 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NWRU8550100 |
| Commodity Description |
AXLES NUTS CASTERS AND WHEELS |
| Shipper Name | QUZHOU SANMAX HARDWARE TECHNOLOGY C |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 36, NO.2 JUHAI ROAD, QUJIANG D |
| Address Line 2 | ISTRICT,QUZHOUCITY 324022,QUZHOU,CN |
| Consignee Name | AMERICANA COMPANIES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4508 SOUTH 28TH STREET OMAHA NE 681 |
| Address Line 2 | 07,OMAHA, ,US |
| Container Number | NWRU8550100 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDX46637 |
| Seal Number 1 | CNDX46637 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AXLES NUTS CASTERS AND WHEELS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 171 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 160 | 2026-04-24 |
| Seattle, Washington | 145 | 2026-05-19 |
| New York, New York | 30 | 2018-02-27 |
| Long Beach, California | 24 | 2026-03-09 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2019-10-16 |
| Oakland, California | 7 | 2016-09-16 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2022-10-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 216 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 157 | 2026-05-19 |
| Xiamen China (Mainland) | 94 | 2022-05-28 |
| Singapore Singapore | 39 | 2019-10-16 |
| Pusan South Korea | 18 | 2026-02-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 16 | 2022-06-01 |
| Puerto Manzanillo Panama | 9 | 2014-01-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2024-06-03 |
| Coryton United Kingdom | 1 | 2022-10-14 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2022-07-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americana Companies Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICANA COMPANIES INC. | 4508 SOUTH 28TH STREET OMAHA NE 681 07,OMAHA, ,US | 2026-05-18 | 31 |
| AMERICANA COMPANIES INC. | 4508 SOUTH 28TH STREET OMAHA NE 681 07 TERRY SWANSON,OMAHA, ,US | 2026-04-16 | 5 |
| AMERICANA COMPANIES INC. | 2026-04-24 | 1 | |
| AMERICAN COMPANIES | 2020-09-19 | 90 | |
| AMERICANA COMPANIES INC. | 2023-05-15 | 65 | |
| AMERICANA COMPANIES INC | 2026-05-19 | 60 | |
| AMERICANA COMPANIES INC. | 2022-10-29 | 54 | |
| AMERICANA COMPANIES INC. | 2025-04-01 | 52 | |
| AMERICAN COMPANIES | 2015-04-22 | 28 | |
| AMERICANA COMPANIES INC. | 2022-02-23 | 23 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Americana Companies Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-09-19 | 2 | |
| 2020-09-03 | 12 | |
| 2019-10-16 | 1 | |
| 2019-01-09 | 1 | |
| 2018-02-28 | 9 | |
| 2018-01-27 | 1 | |
| 2017-11-03 | 1 | |
| 2015-01-12 | 2 | |
| 2014-01-28 | 9 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||