There are a total of 610 bills of lading on file for Americanstar Mattress, LLC between September 2nd, 2014 and May 13th, 2026.
Of those 610 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 610 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 572 |
| Notify Party Records | 380 |
| First Shipment on File | Sep 2nd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 37 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICANSTAR MATTRESS, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Americanstar Mattress, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Americanstar Mattress, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HAVA S CO LTD | May 2026 | 1,165 | 127 |
| ZEB METAL SAN. IC DIS TIC LTD | May 2026 | 128 | 18 |
| ZEB METAL SANAYI IC VE DIS TICARET | Jun 2025 | 17 | 1 |
| NISCO (THAILAND) CO., LTD | Apr 2026 | 5,369 | 1 |
| LUDA CELIK TEL YAY SAN.VE TIC.LTD. | Dec 2024 | 86 | 1 |
| GUNTEKS ELYAF TEKSTIL SAN VE TIC. A | May 2026 | 49 | 1 |
| May 2024 | 3 | 1 | |
| CROWN HARVEST HARDWARE | Feb 2026 | 86 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americanstar Mattress, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAN ZETTLER INC. | May 2026 | 4,036 | 42 |
| AMERICAN ZHENWEI TRADING | May 2026 | 212 | 65 |
| AMERICANA COMPANIES INC. | May 2026 | 556 | 9 |
| AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 1,199 | 10 |
| AMERICANA EXPR (SHANDONG) CO LTD | Aug 2025 | 68 | 0 |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD | May 2026 | 19,560 | 1,122 |
| AMERICANA SHIPPING GROUP S.A. | May 2026 | 1,244 | 2 |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | May 2026 | 372 | 7 |
| AMERICANA TIRE AND WHEEL DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 7,199 | 167 |
| AMERICANFLAT CORPORATION | Dec 2025 | 953 | 0 |
| AMERICARGO INTL INC | Dec 2022 | 3,138 | 0 |
| AMERICAS FRESH FOOD | May 2026 | 435 | 3 |
| AMERICAS GARDENING RESOURCE INC. | Oct 2025 | 2,288 | 0 |
| AMERICAS GENERATORS INC. | May 2025 | 278 | 0 |
| AMERICAS IMPORT AND EXPORT AUTHORIT | Jan 2025 | 197 | 0 |
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 579 | 41 |
| AMERICAS STYRENICS LLC | Apr 2026 | 438 | 2 |
| AMERICASIA, INC. | May 2026 | 237 | 24 |
| AMERICAWARE, INC. | May 2026 | 364 | 3 |
| AMERICHEM INC | Mar 2026 | 425 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-17 | MAEU262858705 | TWWM3WSGN1225513 | 601E | House Bill | TWWM | 9260421 | GSL SOFIA | 2026-02-16 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 9,450 KG | Container Yard | HAVA'S | AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | ARTICLES OF BEDDING HS CODE: | |
| 2026-01-29 | MAEU262640906 | TWWM3WSGN1225351 | 551E | House Bill | TWWM | 9466972 | NORTHERN JAGUAR | 2026-01-28 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 8,886 KG | Container Yard | HAVA'S | AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | ARTICLES OF BEDDING HS CODE: | |
| 2026-01-22 | MAEU262649619 | TWWM3WSGN1225184 | 550E | House Bill | TWWM | 9260433 | GSL EFFIE | 2026-01-21 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 10,226 KG | Container Yard | HAVA'S | AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | ARTICLES OF BEDDING HS CODE: | |
| 2026-01-12 | MAEU262133525 | TWWM3WSGN1125232 | 548E | House Bill | TWWM | 9289922 | MAERSK SANA | 2026-01-10 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 31 PKG | 15,696 KG | Container Yard | HAVA'S | AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | ARTICLES OF BEDDING HS CODE: . ARTICLES OF BEDDING AND ACCESSORIES HS CODE: . & . | |
| Run Date | 2026-03-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-05 |
| Trade Update Date | 2026-02-06 |
| Master BOL # | MEDUXK658318 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 603W |
| IMO # | 9974503 |
| Vessel Name | MSC GHANA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | MERSIN |
| Foreign Port of Lading | VALENCIA SPAIN (47094) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21370 K |
| Weight in KG | 21,370 KG |
| Quantity | 194 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSBU5519012 |
| Commodity Description |
POCKET SPRING UNITS FOR MATTRESSES HS CODE: . |
| Consignee Name | AMERICANSTAR MATTRESS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 401 PRECISION DR |
| Address Line 2 | WACO TX 76710 UNITED STATES |
| Container Number | MSBU5519012 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU29603117 |
| Seal Number 1 | EU29603117 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POCKET SPRING UNITS FOR MATTRESSES HS CODE: . |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 386 | 2026-05-14 |
| Baltimore, Maryland | 123 | 2021-06-30 |
| Long Beach, California | 64 | 2024-09-02 |
| Los Angeles, California | 34 | 2025-01-15 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2020-07-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 161 | 2026-02-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 123 | 2024-08-06 |
| Vung Tau Vietnam | 117 | 2026-04-04 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 47 | 2019-01-03 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 43 | 2024-10-30 |
| Hong Kong Hong Kong | 23 | 2021-06-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 15 | 2026-05-14 |
| Adana Turkey | 14 | 2025-06-02 |
| Xiamen China (Mainland) | 14 | 2023-04-12 |
| Pusan South Korea | 12 | 2024-05-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americanstar Mattress, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | 401 PRECISION DR,WACO,TEXAS 76710,U S | 2026-05-14 | 19 |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | 401 PRECISION DR, WACO, TX 76710, U SA,HOUSTON,TEXAS 76710,US | 2026-02-17 | 10 |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | 2025-07-25 | 3 | |
| AMERICANSTAR MATTRESS LLC | 2023-02-06 | 103 | |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | 2020-12-01 | 91 | |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | 2018-02-03 | 53 | |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | 2018-02-03 | 51 | |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | 2025-03-13 | 48 | |
| AMERICANSTAR MATTRESS LLC | 2017-05-27 | 40 | |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | 2024-03-26 | 37 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Americanstar Mattress, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-30 | 2 | |
| 2023-02-23 | 79 | |
| 2023-01-27 | 1 | |
| 2020-06-12 | 45 | |
| 2019-09-11 | 1 | |
| 2017-09-04 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Americanstar Mattress, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-06 | 1 |