There are a total of 579 bills of lading on file for Americas International, Inc. between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 579 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 41 were within the past 90 days.
| Total Records | 579 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 512 |
| Notify Party Records | 290 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 41 |
| Records in the Past Year | 58 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICAS INTERNATIONAL, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Americas International, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Americas International, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RELIANCE SIBUR ELASTOMERS PRIVATE L | May 2026 | 336 | 56 |
| NOCIL LIMITED | May 2026 | 598 | 26 |
| APCOTEX INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 92 | 14 |
| SHANGHAI ROKEM DEVELOPMENT CO., LTD | May 2026 | 54 | 13 |
| LG CHEM, LTD. | May 2026 | 41,010 | 12 |
| ASW SUPPLY CHAIN SERVICES | May 2026 | 769 | 12 |
| ZIBO SWISCOM LIGHT INDUSTRIAL CO.,L | Apr 2026 | 72 | 11 |
| SHANDONG BESTLIFE HOUSEWARE PRODUCT | Apr 2023 | 22 | 10 |
| RABIGH REFINING & PETROCHEMICAL CO. | Mar 2025 | 26 | 10 |
| SHENMA INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 452 | 9 |
| ROKEM HONGKONG LIMITED | Jul 2022 | 40 | 4 |
| FL WINE BROKERS | Apr 2026 | 90 | 3 |
| TRANGTHUY SEAFOOD CO LTD | May 2026 | 512 | 2 |
| TO ORDER RELIANCE SIBUR ELASTOMERS | Aug 2025 | 17 | 2 |
| MARPENSA SA | May 2026 | 292 | 2 |
| LAMAN INVESTMENT COMPANY LIMITED | Jan 2024 | 21 | 2 |
| ICON FLAVORS, INC | Aug 2023 | 103 | 2 |
| ANCAVICO SEAFOOD INC | Jun 2025 | 582 | 2 |
| PHUC NGUYEN SEAFOOD CO., LTD | May 2026 | 291 | 1 |
| Feb 2026 | 9 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americas International, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICANA SHIPPING GROUP S.A. | May 2026 | 1,244 | 2 |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | May 2026 | 372 | 7 |
| AMERICANA TIRE AND WHEEL DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 7,199 | 167 |
| AMERICANFLAT CORPORATION | Dec 2025 | 953 | 0 |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | May 2026 | 610 | 3 |
| AMERICARGO INTL INC | Dec 2022 | 3,138 | 0 |
| AMERICAS FRESH FOOD | May 2026 | 435 | 3 |
| AMERICAS GARDENING RESOURCE INC. | Oct 2025 | 2,288 | 0 |
| AMERICAS GENERATORS INC. | May 2025 | 278 | 0 |
| AMERICAS IMPORT AND EXPORT AUTHORIT | Jan 2025 | 197 | 0 |
| AMERICAS STYRENICS LLC | Apr 2026 | 438 | 2 |
| AMERICASIA, INC. | May 2026 | 237 | 24 |
| AMERICAWARE, INC. | May 2026 | 364 | 3 |
| AMERICHEM INC | Mar 2026 | 425 | 3 |
| AMERICHINE LLC | May 2026 | 2,847 | 127 |
| AMERICO COELHO RELVAS, SUCRS., S.A. | May 2026 | 292 | 6 |
| AMERICO GROUP INC | May 2026 | 794 | 2 |
| AMERICO MANUFACTURING | May 2026 | 625 | 21 |
| AMERICO MANUFACTURING COMPANY | May 2026 | 334 | 7 |
| AMERICOLD | May 2026 | 1,291 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | ONEYSELG56422800 | ONEYSELG56422A01 | 254E | House Bill | ONEY | 9952696 | ONE REASSURANCE | 2026-05-26 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 15 ROL | 20,298 KG | Container Yard | AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | K LOGISTICS CORP. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (H.S NO.6005.36-0010 10 0 PCT POLYESTER HIGH TENACITY WARP KNITTED FA BRIC IN GREY SPECIFICATION: 9X8X1000... | |
| 2026-05-27 | ONEYSELG55250600 | BNXCLDSC2605002 | 254E | House Bill | BNXC | ONE REASSURANCE | 2026-05-26 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 15 ROL | 20,298 KG | Container Yard | AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | K LOGISTICS CORP | WARP KNITTED FABRIC | ||
| 2026-05-27 | ONEYSELG58000900 | BNXCLDSC2605001 | 254E | House Bill | BNXC | ONE REASSURANCE | 2026-05-26 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 15 ROL | 20,602 KG | Container Yard | AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | K LOGISTICS CORP | WARP KNITTED FABRIC | ||
| 2026-05-25 | ONEYSELG52586800 | ONEYSELG52586A01 | 041E | House Bill | ONEY | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 15 ROL | 20,602 KG | Container Yard | AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | K LOGISTICS CORP. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (H.S NO.6005.36-0010 10 0 PCT POLYESTER HIGH TENACITY WARP KNITTED FA BRIC IN GREY SPECIFICATION: 9X8X1000... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | ONEYSELG55532901 |
|---|---|
| House BOL # | BNXCLDSC2604017 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BNXC |
| Voyage # | 052E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HYUNDAI SATURN |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20298 KG |
| Weight in KG | 20,298 KG |
| Quantity | 15 ROL |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU6869120 |
| Commodity Description |
WARP KNITTED FABRIC |
| Consignee Name | AMERICAS INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3250 WEST MARKET STREET SUITE 310 |
| Address Line 2 | AKRON, OH 44333 |
| Notify Party Name | K LOGISTICS CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 111 CHARLOTTE PL, SUITE# 306ENGLE |
| Address Line 2 | WOOD CLIFFS, NJ 07632, USA |
| Container Number | TRHU6869120 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KRAX24810 |
| Seal Number 1 | KRAX24810 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WARP KNITTED FABRIC |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 149 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 98 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 78 | 2025-01-08 |
| Los Angeles, California | 70 | 2026-04-09 |
| Houston, Texas | 58 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 26 | 2018-07-25 |
| Oakland, California | 25 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 18 | 2023-11-27 |
| New York, New York | 15 | 2026-04-27 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2025-08-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 156 | 2026-05-18 |
| Jawaharlal Nehru India | 107 | 2026-05-16 |
| Qingdao China (Mainland) | 103 | 2026-05-23 |
| Mundra India | 39 | 2025-08-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2024-07-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2023-12-11 |
| Salalah Oman | 11 | 2026-03-25 |
| Mumbai India | 10 | 2026-05-20 |
| Sines Portugal | 10 | 2025-07-24 |
| Colombo Sri Lanka | 10 | 2025-04-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americas International, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | 3517 EMBASSY PARKWAY, SUITE 100, AKRON OH 44333 UNITED STATES | 2025-07-19 | 48 |
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | 3250 WEST MARKET STREET SUITE 310 AKRON, OH 44333 | 2026-05-18 | 25 |
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | 2026-05-11 | 7 | |
| AMERICAS INTERNATIONAL | 2025-11-22 | 26 | |
| AMERICAS INTERNATIONAL | 2017-11-16 | 23 | |
| AMERICAS INTERNATIONAL INC | 2025-07-14 | 18 | |
| AMERICAS INTERNATIONAL | 2019-04-19 | 17 | |
| AMERICAS INTERNATIONAL INC | 2021-11-29 | 14 | |
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | 2024-03-09 | 13 | |
| AMERICAS INTERNATIONAL TRADE INC | 2025-11-24 | 13 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Americas International, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 15 | |
| 2025-08-19 | 1 | |
| 2025-07-14 | 2 | |
| 2025-07-07 | 4 | |
| 2025-05-19 | 1 | |
| 2024-08-19 | 7 | |
| 2024-07-09 | 4 | |
| 2024-06-07 | 1 | |
| 2024-06-04 | 3 | |
| 2022-06-13 | 4 |
Below are the top 5 email addresses on file for Americas International, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-12 | 2 | |
| 2025-07-07 | 4 | |
| 2024-11-02 | 2 | |
| 2022-06-13 | 4 | |
| 2021-01-16 | 1 |