There are a total of 63 bills of lading on file for Amp Fit Inc between April 25th, 2021 and May 22nd, 2026.
Of those 63 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 63 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 63 |
| Notify Party Records | 33 |
| First Shipment on File | Apr 25th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMP FIT INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Amp Fit Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Amp Fit Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SRS, INC. | Nov 2025 | 130 | 27 |
| SHUANG RONG SHING TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 93 | 27 |
| YTS NANO TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 230 | 4 |
| TAIWAN PAIHO LIMITED | May 2026 | 420 | 2 |
| Dec 2025 | 3 | 1 | |
| JAN CHERN ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 247 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amp Fit Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMOUNT INC. | May 2026 | 322 | 11 |
| AMOUR INDUSTRIAL RESOURCES LIMITED | May 2026 | 510 | 6 |
| AMOY ASIAN FOODS NORTH AMERICA INC | May 2026 | 436 | 21 |
| AMOY FOOD LIMITED | May 2026 | 1,833 | 61 |
| AMOY INTERNATIONAL (AMOY LINE),LLC | May 2026 | 5,606 | 46 |
| AMOYBAY CORP | Apr 2025 | 436 | 0 |
| AMOYBAY LOGISTIC CORP | Dec 2023 | 214 | 0 |
| AMP DISPLAY INC. | May 2026 | 733 | 6 |
| AMP EXPORT LIMITADA | Sep 2025 | 100 | 0 |
| AMP EXPORT LTDA. | Oct 2023 | 77 | 0 |
| AMP INTERNATIONAL, INC | May 2026 | 1,507 | 105 |
| AMP MEDICAL LLC | May 2026 | 302 | 2 |
| AMP PLUS,INC. | Nov 2025 | 874 | 0 |
| AMP SHIPPING INTERNATIONAL, LLC | Nov 2025 | 217 | 0 |
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | May 2026 | 1,558 | 14 |
| AMPAC FINE CHEMICALS LLC | May 2026 | 373 | 4 |
| AMPAC FORWARDING | May 2026 | 765 | 17 |
| AMPAC FREIGHT SYSTEM, INC. | Aug 2023 | 785 | 0 |
| AMPAC HOLDINGS LLC | May 2026 | 693 | 1 |
| AMPAC INDUSTRIAL LTD | May 2026 | 1,084 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | EGLV003600406062 | RWRD001600389357 | 1451E | House Bill | RWRD | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 234 PCS | 11,973 K | House to House | SHUANG RONG SHING TECHNOLOGY | AMP FIT INC | AMP FIT INC | EXERCISE EQUIPMENT WALL-MOUNTED STRENGTH SYSTEM MODEL: AMP THE SAME 234 SETS = 26 PALLETS THE SAME THE SAME |
| 2026-05-08 | EGLV003600406089 | RWRD001600389365 | 1451E | House Bill | RWRD | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 234 PCS | 11,973 K | House to House | SHUANG RONG SHING TECHNOLOGY | AMP FIT INC | AMP FIT INC | EXERCISE EQUIPMENT WALL-MOUNTED STRENGTH SYSTEM MODEL: AMP THE SAME 234 SETS = 26 PALLETS THE SAME THE SAME |
| 2026-05-07 | WHLC001GX12227 | RWRD001600387451 | E010 | House Bill | RWRD | 9941130 | WAN HAI A12 | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 234 PKG | 11,583 K | SHUANG RONG SHING TECHNOLOGY | AMP FIT INC | AMP FIT INC | EXERCISE EQUIPMENT WALL-MOUNTED STRENGTH SYSTEM MODEL: AMP THE SAME 234 PKGS=234 SETS=26 PLTS THE SAME THE SAME | |
| 2026-05-07 | WHLC001GX12225 | RWRD001600387443 | E010 | House Bill | RWRD | 9941130 | WAN HAI A12 | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 234 PKG | 11,583 K | SHUANG RONG SHING TECHNOLOGY | AMP FIT INC | AMP FIT INC | EXERCISE EQUIPMENT WALL-MOUNTED STRENGTH SYSTEM MODEL: AMP THE SAME 234 PKGS=234 SETS=26 PLTS THE SAME THE SAME | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | EGLV003600458674 |
|---|---|
| House BOL # | GBORKHHCHI260401 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBOR |
| Voyage # | 007E |
| IMO # | 9935363 |
| Vessel Name | EVER MAGIC |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6936 K |
| Weight in KG | 6,936 KG |
| Quantity | 200 PCS |
| Volume | 9 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU1078313 |
| Commodity Description |
SHELF 24 INCH |
| Shipper Name | JANCHERN ENTERPRISE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 28 ANLIN 4THST YANCHAO DIST |
| Address Line 3 | KAOHSIUNG CITY TW |
| Consignee Name | AMP FIT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 651 N BROAD STREET SUITE 308 |
| Address Line 3 | MIDDLETOWN DE19709 US |
| Container Number | EGSU1078313 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUPK8044 |
| Seal Number 1 | EMCUPK8044 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SHELF 24 INCH |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 56 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 4 | 2025-12-27 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2025-02-22 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2021-05-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 27 | 2026-05-23 |
| Taibei China (Taiwan) | 17 | 2026-05-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 12 | 2026-01-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2025-09-19 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-02-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2025-12-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amp Fit Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMP FIT INC | 651 N BROAD ST MIDDLETOWN, DE 19709-6403 US | 2025-11-06 | 27 |
| AMP FIT INC | 651 N BROAD STREET, SUITE 308, MIDDLETOWN DE | 2026-05-08 | 14 |
| AMP FIT INC | 2026-05-23 | 12 | |
| AMP FIT INC | 2026-01-22 | 3 | |
| AMP FIT INC | 2026-05-13 | 1 | |
| AMP FIT INC | 2025-09-24 | 1 | |
| AMP FIT INC CHIPMAN RELOCATION AND | 2024-10-10 | 1 | |
| AMP FIT INC. | 2025-12-27 | 1 | |
| AMP FIT INC. | 2025-05-26 | 1 | |
| AMP FIT INC. | 2025-05-26 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||