There are a total of 693 bills of lading on file for Ampac Holdings LLC between October 17th, 2012 and May 4th, 2026.
Of those 693 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 693 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 691 |
| Notify Party Records | 315 |
| First Shipment on File | Oct 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 4th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 2 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPAC HOLDINGS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Ampac Holdings LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Ampac Holdings LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMPAC PACKAGING CAMBODIA | May 2022 | 504 | 39 |
| AMPAC PACKAGING VIETNAM LTD | Apr 2023 | 192 | 6 |
| AMPAC FLEXIBLES AG | Dec 2022 | 130 | 5 |
| MAX FORTUNE INDUSTRIAL LTD. | May 2026 | 2,770 | 4 |
| UTECO CONVERTING SPA | Feb 2026 | 451 | 2 |
| AMCOR FLEXIBLES VENTURINA SRL | May 2026 | 497 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ampac Holdings LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMP EXPORT LTDA. | Oct 2023 | 77 | 0 |
| AMP FIT INC | May 2026 | 63 | 20 |
| AMP INTERNATIONAL, INC | May 2026 | 1,507 | 105 |
| AMP MEDICAL LLC | May 2026 | 302 | 2 |
| AMP PLUS,INC. | Nov 2025 | 874 | 0 |
| AMP SHIPPING INTERNATIONAL, LLC | Nov 2025 | 217 | 0 |
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | May 2026 | 1,558 | 14 |
| AMPAC FINE CHEMICALS LLC | May 2026 | 373 | 4 |
| AMPAC FORWARDING | May 2026 | 765 | 17 |
| AMPAC FREIGHT SYSTEM, INC. | Aug 2023 | 785 | 0 |
| AMPAC INDUSTRIAL LTD | May 2026 | 1,084 | 1 |
| AMPAC SHIPPING INC. | May 2026 | 1,094 | 2 |
| AMPACET CORPORATION | May 2026 | 370 | 10 |
| AMPACET SOUTH AMERICA SRL | Oct 2025 | 197 | 0 |
| AMPACITY, LLC | Mar 2026 | 165 | 3 |
| AMPACS CORPORATION | May 2025 | 821 | 0 |
| AMPACS INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 697 | 19 |
| AMPAK COMPANY INC | May 2026 | 8,217 | 326 |
| AMPAK LOGISTICS INC | Mar 2026 | 170 | 2 |
| AMPAL INC | May 2026 | 309 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-12-27 | MEDUHF374357 | XPOOXHG24K020229 | 015E | House Bill | XPOO | 9710232 | ZIM XIAMEN | 2024-12-26 | MOBILE, ALABAMA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 718 CTN | 9,801 K | House to House | MAX FORTUNE INDUSTRIAL LTD. | AMPAC HOLDINGS, INC. | AMPAC HOLDINGS, INC. | WFM CATERING BAG . . |
| 2023-04-27 | CMDUSHZ5444902 | CHSL426712958SZN | 0UPEN | House Bill | CHSL | 9785756 | COSCO SHIPPING AZALEA | 2023-04-25 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,500 PKG | 14,025 KG | Pier to Pier | MAX FORTUNE INDUSTRIAL LTD. | AMPAC HOLDINGS, INC | PAPER GIFT BAGS HS CODE 481940 S C 22-4168 RATE ITEM FAK EC | |
| 2023-01-13 | YMLUT600088661 | ECUWMILCHI08337 | 188W | House Bill | ECUW | 9300805 | OOCL EUROPE | 2023-01-12 | NORFOLK, VIRGINIA | GENOA ITALY | 4 PKG | 1,906 KG | AMCOR FLEXIBLES VENTURINA SRL | AMPAC HOLDINGS LLC | PP CASTL FILM FILM OF POLYPROPYLENE | ||
| 2023-01-11 | OOLU2710725140 | SUVODHA22120002 | 054E | House Bill | SUVO | 9516430 | COSCO NETHERLANDS | 2023-01-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 26 PKG | 18,455 K | Pier to Pier | AMPAC PACKAGING VIETNAM LTD | AMPAC HOLDINGS LLC | PLASTIC WASTE RECYCLING MACHINE CORK ROLLS FI APE INDUCTION GEARED MOTOR DOCTOR BLADE RELEA SE LINER TECHNOMELT | |
| Run Date | 2025-03-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-03-11 |
| Actual Arrival Date | 2025-03-16 |
| Trade Update Date | 2025-01-21 |
| Master BOL # | ONEYSZPF08285401 |
|---|---|
| House BOL # | RRKKY5017010 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RRKK |
| Voyage # | 071E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE CONTINUITY |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | MOBILE, ALABAMA (1901) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9828 KG |
| Weight in KG | 9,828 KG |
| Quantity | 720 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GAOU6642077 |
| Commodity Description |
WFM CATERING BAG |
| Shipper Name | MAX FORTUNE INDUSTRIAL LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 19/F, UNIT 1 & 2, GLOBAL TRADE SQUA |
| Address Line 2 | RE, 21 WONGCHUK HANG ROAD, HONG KON |
| Address Line 3 | G |
| Consignee Name | AMPAC HOLDINGS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 12025 TRICON ROADCINCINNATI, OH 4 |
| Address Line 2 | 5246 |
| Notify Party Name | AMPAC HOLDINGS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 12025 TRICON ROADCINCINNATI, OH 4 |
| Address Line 2 | 5246 |
| Container Number | GAOU6642077 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDH68740 |
| Seal Number 1 | CNDH68740 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WFM CATERING BAG |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 139 | 2023-01-11 |
| Los Angeles, California | 130 | 2022-10-18 |
| Newark, New Jersey | 124 | 2023-04-27 |
| Mobile, Alabama | 99 | 2025-06-09 |
| Norfolk, Virginia | 57 | 2026-05-06 |
| Oakland, California | 48 | 2022-03-22 |
| Baltimore, Maryland | 32 | 2020-03-31 |
| Tacoma, Washington | 25 | 2023-01-10 |
| New York, New York | 18 | 2020-10-27 |
| Seattle, Washington | 7 | 2017-04-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 314 | 2023-01-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 93 | 2021-07-07 |
| Yantian China (Mainland) | 89 | 2025-06-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 45 | 2020-11-04 |
| Bremerhaven Germany | 31 | 2021-08-07 |
| Kobe Japan | 20 | 2017-03-30 |
| Tokyo Japan | 13 | 2016-10-03 |
| Leghorn Italy | 12 | 2015-02-25 |
| Pusan South Korea | 10 | 2019-03-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 9 | 2018-11-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ampac Holdings LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPAC HOLDINGS LLC | 825 TURNBERRY COURT HANOVER PARK IL 60133 US | 2026-05-06 | 2 |
| AMPAC HOLDINGS LLC | 12025 TRICON ROAD, CINCINNATI OHIO 45246 USA | 2023-01-10 | 362 |
| AMPAC HOLDINGS LLC | 2021-06-23 | 77 | |
| AMPAC HOLDING LLC | 2017-06-02 | 67 | |
| AMPAC HOLDINGS,LLC | 2013-09-07 | 22 | |
| AMPAC HOLDINGS LLC | 2021-12-03 | 20 | |
| AMPAC HOLDINGS LLC | 2023-01-11 | 15 | |
| AMPAC HOLDINGS LLC | 2021-08-07 | 12 | |
| AMPAC HOLDINGS,LLC | 2014-05-14 | 10 | |
| AMPAC HOLDINGS LLC | 2021-01-27 | 10 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Ampac Holdings LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-03 | 13 | |
| 2021-06-23 | 2 | |
| 2019-06-19 | 1 | |
| 2019-01-22 | 8 | |
| 2019-01-16 | 20 | |
| 2017-11-08 | 1 | |
| 2016-10-03 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||