There are a total of 765 bills of lading on file for Ampac Forwarding between October 23rd, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 765 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 765 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 407 |
| Notify Party Records | 438 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 77 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPAC FORWARDING.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ampac Forwarding, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ampac Forwarding in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| UNION HOME LLC | May 2026 | 664 | 163 |
| AZTEC SHIVA HANDICRAFTS & ARTS PVT. | May 2026 | 1,370 | 156 |
| NICOLINE SALOTTI SRL | May 2026 | 1,342 | 103 |
| PT. CHIARA ALLEGRA LIVING | May 2026 | 119 | 66 |
| DESIGNED INTERIORS LLC | May 2026 | 57 | 51 |
| PORT ELIOT | May 2025 | 185 | 16 |
| LILY KOO, LLC | Apr 2022 | 24 | 15 |
| THE MOVERS TRADING CLUB | May 2026 | 15,670 | 13 |
| SELVA 1968 S.R.L. | GMBH | May 2023 | 29 | 12 |
| FERRAND DECORATION | Apr 2026 | 37 | 11 |
| CHUDLEY INTERNATIONAL UNIT | Aug 2025 | 255 | 10 |
| STYLE FORUM INC | Apr 2026 | 972 | 9 |
| PT. HARRISON AND GIL - JAVA | Apr 2026 | 984 | 9 |
| THE PANTECHNICON T A | Jun 2025 | 13 | 8 |
| MATT STONE | Mar 2026 | 44 | 7 |
| MEHITABEL INC. | May 2026 | 1,235 | 5 |
| AZTEC SHIVA HANDICRAFTS AND ARTS PV | Apr 2026 | 27 | 4 |
| SUSSEX GRANGE FURNITURE | Jan 2026 | 20 | 3 |
| FOX GROUP (MOVING AND STORAGE) LTD | May 2026 | 241 | 3 |
| Apr 2026 | 4 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ampac Forwarding.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMP DISPLAY INC. | May 2026 | 733 | 6 |
| AMP EXPORT LIMITADA | Sep 2025 | 100 | 0 |
| AMP EXPORT LTDA. | Oct 2023 | 77 | 0 |
| AMP FIT INC | May 2026 | 63 | 20 |
| AMP INTERNATIONAL, INC | May 2026 | 1,507 | 105 |
| AMP MEDICAL LLC | May 2026 | 302 | 2 |
| AMP PLUS,INC. | Nov 2025 | 874 | 0 |
| AMP SHIPPING INTERNATIONAL, LLC | Nov 2025 | 217 | 0 |
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | May 2026 | 1,558 | 14 |
| AMPAC FINE CHEMICALS LLC | May 2026 | 373 | 4 |
| AMPAC FREIGHT SYSTEM, INC. | Aug 2023 | 785 | 0 |
| AMPAC HOLDINGS LLC | May 2026 | 693 | 1 |
| AMPAC INDUSTRIAL LTD | May 2026 | 1,084 | 1 |
| AMPAC SHIPPING INC. | May 2026 | 1,094 | 2 |
| AMPACET CORPORATION | May 2026 | 370 | 10 |
| AMPACET SOUTH AMERICA SRL | Oct 2025 | 197 | 0 |
| AMPACITY, LLC | Mar 2026 | 165 | 3 |
| AMPACS CORPORATION | May 2025 | 821 | 0 |
| AMPACS INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 697 | 19 |
| AMPAK COMPANY INC | May 2026 | 8,217 | 326 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | HLCUGOA2603ASHM1 | SVDLSDB06S023954 | 612W | House Bill | SVDL | 9235543 | MAERSK GATESHEAD | 2026-04-25 | NORFOLK, VIRGINIA | SALERNO ITALY | 113 PKG | 3,283 KG | House to House | NICOLINE SALOTTI SRL | AMPAC FORWARDING | AMPAC FORWARDING | BEDDING ARTICLES UPHOLSTERED WOODEN FRAMES S |
| 2026-04-25 | YMJAE400100877 | HNLTPH261A0053 | 097E | House Bill | HNLT | 9339662 | ONE COMPETENCE | 2026-04-24 | NORFOLK, VIRGINIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 152 PCS | 6,600 K | House to House | AMPAC FORWARDING | X O FTR STD CONTAINER PCS X FTR STD CONTAINER PCS X FTR STD CONTAINER WOODEN TABLE RATTAN CHAIR FURNITURE CONTAINING PCS PO NO. | ||
| 2026-04-23 | MAEU266254097 | 612W | Regular Bill | MAEU | 9315226 | MAERSK SEMBAWANG | 2026-04-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | TANGIER MOROCCO | 35 PKG | 6,466 LB | Container Yard | FERRAND DECORATION | AMPAC FORWARDING | STC WORLDWIDE INC | FURNITURE | |
| 2026-04-11 | OOLU2320074140 | UIQCSAA260108635 | 1TUI2 | House Bill | UIQC | 9867839 | CMA CGM SYMI | 2026-04-10 | NORFOLK, VIRGINIA | SINGAPORE SINGAPORE | 111 PKG | 6,715 K | Container Yard | PT. HARRISON AND GIL - JAVA | STYLE FORUM, INC. | STYLE FORUM, INC. | HANDCRAFTED DECORATIVE WOODEN FURNISHINGS |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-25 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | HLCUGOA2603ASHM1 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 612W |
| IMO # | 9235543 |
| Vessel Name | MAERSK GATESHEAD |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SALERNO, IT |
| Foreign Port of Lading | SALERNO ITALY (47538) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3282 K |
| Weight in KG | 3,282 KG |
| Quantity | 113 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3046904 |
| Commodity Description |
SOFA, ADVERTISING MATERIAL, BEDDING SRTICLES |
| Shipper Name | NICOLINE SALOTTI SRL CONTRADA |
|---|---|
| Address Line 1 | PARCHI CALIA S.N., Z.I. PIP C.P. |
| Address Line 2 | 287 ALTAMURA 70022 BARI, BA ITALY |
| Consignee Name | AMPAC FORWARDING |
|---|---|
| Address Line 1 | 2411 SHIRRA PLACE |
| Address Line 2 | HIGH POINT 27263 NORTH CAROLINA, NC |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Notify Party Name | CORDARO SHIPPING CO. INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4398 VICTORY BLVD. |
| Address Line 2 | STATEN ISLAND 10314 NEW YORK, NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | HAMU3046904 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 064678 |
| Seal Number 1 | 064678 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SOFA, ADVERTISING MATERIAL, BEDDING SRTICLES |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 686 | 2026-05-16 |
| Wilmington, North Carolina | 32 | 2025-12-13 |
| Charleston, South Carolina | 19 | 2026-04-23 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2024-01-16 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2025-11-26 |
| Los Angeles, California | 5 | 2024-02-29 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2022-02-19 |
| New York, New York | 1 | 2021-08-07 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2019-11-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 177 | 2025-06-19 |
| La Spezia Italy | 145 | 2021-02-25 |
| Singapore Singapore | 85 | 2026-05-16 |
| Hamble United Kingdom | 54 | 2026-03-30 |
| Napoli Italy | 49 | 2025-01-04 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 46 | 2026-04-25 |
| Salerno Italy | 41 | 2026-04-27 |
| Coryton United Kingdom | 14 | 2025-02-25 |
| Genoa Italy | 14 | 2024-01-16 |
| Algeciras Spain | 13 | 2025-01-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ampac Forwarding that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPAC FORWARDING | 2411 SCHIRRA PLACE HIGH POINT NC27263 US | 2026-05-16 | 161 |
| AMPAC FORWARDING | 2411 SHIRRA PLACE HIGH POINT NC 27263 US | 2026-04-27 | 104 |
| AMPAC FORWARDING | 2025-06-19 | 77 | |
| AMPAC FORWARDING | 2025-10-16 | 32 | |
| AMPAC FORWARDING | 2026-03-30 | 18 | |
| AMPAC FORWARDING | 2026-04-25 | 13 | |
| AMPAC FORWARDING | 2025-12-16 | 11 | |
| AMPAC FORWARDING | 2026-04-27 | 10 | |
| AMPAC FORWARDING | 2025-12-23 | 6 | |
| AMPAC FORWARDING | 2025-12-10 | 5 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Ampac Forwarding.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-25 | 102 | |
| 2026-04-23 | 41 | |
| 2025-12-11 | 3 | |
| 2024-09-07 | 2 | |
| 2024-07-20 | 1 | |
| 2021-08-06 | 1 | |
| 2021-08-02 | 1 | |
| 2019-11-26 | 6 | |
| 2018-01-16 | 1 | |
| 2014-03-03 | 1 |
Below are the top 5 email addresses on file for Ampac Forwarding.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-05 | 2 | |
| 2022-11-12 | 1 | |
| 2022-09-05 | 1 | |
| 2022-06-06 | 14 | |
| 2014-02-12 | 1 |